ro

 

Oficial
14 Mai, 2026 / 01:27
/ 05 Mai, 2025

Larisa Miculeț a fost numită în funcţia de consilieră a șefei statului pentru relații cu cetățenii

Președinția Republicii Moldova
presedinte.md

Prin decretul Președintei Republicii Moldova, doamna Larisa Miculeț a fost numită în funcția de consilieră prezidențială pentru relația cu cetățenii. Larisa Miculeț are o carieră vastă și diversă în serviciul public, cu o experiență de peste patru decenii în domeniul juridic și diplomatic. Înainte de această numire, a ocupat funcția de Ambasadoare Extraordinară și Plenipotențiară a Republicii Moldova în Irlanda.

De-a lungul carierei sale, a reprezentat Republica Moldova la nivel înalt în cadrul misiunilor diplomatice din Israel, Irlanda și ONU și a fost implicată activ în promovarea drepturilor omului, combaterii crimei organizate și consolidării relațiilor internaționale ale țării. În trecut, a deținut funcții de conducere în cadrul Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene, dar și în Procuratura Generală, unde a activat timp de peste 25 de ani, inclusiv ca șefă a Direcției integrare europeană și cooperare juridică internațională. Este licențiată în Drept a Universității de Stat din Moldova și a beneficiat de programe de pregătire avansată, inclusiv în SUA și Germania. Deține cel mai înalt rang diplomatic - Ambasador.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Conducerea țării a depus flori la Complexul memorial „Eternitate”

/ Acum 5 zile

Reforme, securitate și parcursul european al Moldovei, pe agenda întrevederii dintre Maia Sandu și Kaja Kallas

/ Acum 5 zile

De Ziua Europei, Președinta Maia Sandu îl va găzdui la Chișinău pe Președintele Republicii Cipru, Nikos Christodoulides

/ Acum 5 zile

Consiliile locale din Republica Moldova au aprobat deja 451 de decizii de amalgamare voluntară

/ Acum 5 zile

Discursul Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, la conferința de presă comună cu Înalta Reprezentantă a Uniunii Europene pentru afaceri externe și politică de securitate, Vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la întâlnirea cu oamenii de afaceri din Bălți: „Dezvoltarea reală vine acolo unde există oportunități egale și implicare largă în economie”

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la Bălți: „Succesul nostru, al Guvernului, este posibil doar în colaborare strânsă cu autoritățile locale”

/ Acum 6 zile

Kaja Kallas, Vicepreședinta Comisiei Europene, în vizită oficială la Chișinău

/ Acum 6 zile

Programul de stagii plătite în serviciul public, lansat la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți. Premierul Alexandru Munteanu: „Programul conectează educația cu experiența practică din serviciul public”

/ Acum 6 zile

Ziua Europei 2026 ne adună în Piața Marii Adunări Naționale: Discuții cu miniștri, prezentări ale programelor sprijinite de UE și activități pentru toate vârstele 

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu a primit la Chișinău reprezentanții statelor membre UE responsabili de extindere

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu echipa de experți a FMI

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu întreprinde o vizită de lucru în municipiul Bălți

/ Acum 6 zile

Vicepremierul pentru reintegrare a participat la reuniunea Comitetului politic și de securitate al Consiliului Uniunii Europene