ro

 

Oficial
05 Februarie, 2026 / 23:34
/ 13 Martie, 2025

Peste 115 milioane de lei vor fi alocate pentru lichidarea consecințelor calamităților naturale din iunie - septembrie 2024

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

Localitățile afectate de ploile torențiale, vântul puternic și grindina din lunile iunie-septembrie 2024 vor beneficia de ajutor financiar de peste 115 milioane de lei, pentru remedierea pagubelor. O hotărâre în acest sens a fost aprobată, astăzi, de Executiv.

 

Fondurile vor fi distribuite către raioanele Rezina, Hîncești, Florești, Telenești, Ialoveni, Strășeni, Cantemir și Leova, unde, din cauza ploilor torențiale au fost înregistrate distrugeri masive ale infrastructurii rutiere și ale unor gospodării particulare. 

 

Circa 114 milioane de lei vor fi destinate pentru reabilitarea drumurilor publice deteriorate, iar alte 331 de  mii de lei vor fi alocate pentru reparația a 21 de imobile din comuna Cania și satul Stoianovca, raionul Cantemir.

 

Implementarea proiectului se va realiza de către autoritățile administrației publice locale din regiunile afectate. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Începe sesiunea parlamentară de primăvară 2026

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu a vizitat vinăria Purcari

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Asistentul adjunct al Secretarului de Stat al SUA, Christopher Smith

/ Acum 6 zile

FOTO // Investiții în infrastructură și comunități locale, discutate de președintele Parlamentului, Igor Grosu, la Sângerei

/ Acum 6 zile

Președinții parlamentelor din Statele Baltice vor efectua o vizită oficială în Republica Moldova

/ Acum 7 zile

Șeful Guvernului, Alexandru Munteanu, s-a întâlnit cu autoritățile și un grup de cetățeni din Feștelița, localitate cu cel mai înalt nivel de eficientizare energetică

/ Acum 7 zile

O afacere pomicolă modernă din satul Olănești, raionul Ștefan Vodă, vizitată de premierul Alexandru Munteanu

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din raionul Ștefan Vodă

/ Acum 7 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri: „Integrarea europeană și reintegrarea țării sunt două procese distincte, fiecare cu propria dinamică. Ele trebuie gestionate simultan.”

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu oamenii de afaceri din satul Crocmaz, raionul Ștefan Vodă

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu a vizitat satul Crocmaz: „Oamenii știu că viitorul Republicii Moldova este în marea familie a UE – în pace și cu mai multe oportunități de dezvoltare”

/ Acum 7 zile

Intervenții la nivel național pentru menținerea siguranței în condiții de iarnă

/ Acum 7 zile

Șeful Guvernului, Alexandru Munteanu, efectuează o vizită de lucru în raionul Ștefan Vodă

/ 28 Ianuarie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadoarea Austriei, Stella Avallone