Peste 2000 de oameni au dat start programului guvernamental de împădurire de primăvară. Generația Pădurii a plantat 130 de mii de puieți, în satul Geamăna, Anenii Noi
Peste 130 de mii de puieți de salcâm, frasin, sălcioară și glădiță au fost plantați, astăzi, pe o suprafață de 30 de hectare, în satul Geamăna, raionul Anenii Noi. La acțiunea care face parte din campania națională „Generația pădurii” au participat peste 2000 de persoane, reprezentanți ai mediului de afaceri, angajații instituțiilor publice și cetățenii care s-au alăturat inițiativei Ministerului Mediului.
În întreaga țară, sunt disponibile pentru plantare peste 120 de locații, astfel încât cetățenii din diferite regiuni să poată contribui la împădurirea țării noastre. Mai multe informații și detalii despre modalitatea de înscriere pentru participare pot fi găsite pe site-ul oficial al Agenției „Moldsilva” - moldsilva.gov.md, prin accesarea butonului „Participă la plantări primăvara 2025”.
În total, în această primăvară, vor fi extinse și reabilitate 3500 de hectare de pădure, prin plantarea a peste 8 milioane de puieți. Totodată, până în anul 2032, conform inițiativei președintei Maia Sandu, în cadrul campaniei naționale „Generația pădurii” urmează a fi împădurite 145 de mii de hectare.
Campania a fost lansată în anul 2023, în scopul reabilitării fondului forestier degradat și creării de noi păduri. În primii doi ani ai programului, au fost plantate 15.000 de hectare.
Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și-a început vizita oficială în Republica Cehă cu întrevederi dedicate cooperării și dezvoltării locale
Declarație comună în urma celui de-al doilea Summit Republica Moldova – UE
Maia Sandu la Summitul UE – Moldova: „Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”
Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, la Festivalul „DescOperă”: „O țară care investește în cultură, investește, de fapt, în ceea ce va rămâne după noi”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va efectua o vizită oficială în Republica Cehă
Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu grup de fermieri, la Guvern: „Cele mai bune decizii se iau atunci când stăm la aceeași masă și vorbim deschis”
Peste 60 de milioane de euro pentru școli moderne și spitale eficiente energetic, cu sprijinul BEI și UE. Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare proiect este încă un pas spre o Moldova în care serviciile publice sunt mai bune”
Viceprim-ministrul pentru reintegrare a adus un omagiu participanților la acțiunile de apărare a independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova
Reprezentanții Cancelariei de Stat au participat la reuniunile Comitetelor Programului Interreg Europe
Studiul de fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Proiectele prioritare în domeniul energetic, discutate de Prim-ministrul Alexandru Munteanu și reprezentanții Grupului Băncii Mondiale
Cronica ARHIVELOR // Constantin Stere, promotor al Unirii Basarabiei cu România
Comisara europeană pentru Mediu, așteptată în prima sa vizită în Republica Moldova
Volodimir Zelenski a aprobat un plan de 40 de zile prin care vrea să forțeze retragerea Rusiei
Circa 50 de companii autohtone vor participa la Expoziția „Republica Moldova prezintă”, organizată la Brașov
VIDEO // Noi rețineri în dosarul „Car Vertical”. Șase bărbați sunt cercetați pentru șantaj și încălcarea vieții private
NATO pregătește noi investiții masive în apărare și sprijin pentru Ucraina la summitul de la Ankara
Dolarul se ieftinește ușor, iar euro își menține valoarea
Peste 30 de medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova
Cutremure în Venezuela // Bilanțul urcă la 188 de morți și peste 1.500 de răniți
Explozii la Kiev după un atac cu rachete balistice lansat de Rusia
Agenda evenimentelor, vineri, 26 iunie
GALERIE FOTO // Ia care unește generații: imagini de la sărbătoarea tradiției la Ialoveni
Pe cine vede Maia Sandu la Președinție după ea? Ce spune despre Dorin Recean și Nicu Popescu
Președinta Maia Sandu: „Retragerea trupelor ruse din Transnistria rămâne o prioritate în dialogul cu partenerii europeni”
Canicula face sute de victime în Europa: peste 200 de morți în Spania, iar Franța închide mii de școli
Președinta Maia Sandu, despre scandalul de la MoldATSA: „Este un caz foarte grav și impune controale și la alte întreprinderi”