ro

 

Oficial
09 Iunie, 2026 / 02:58
/ 18 Ianuarie, 2025

Premierul Dorin Recean s-a întâlnit cu Înaltul Comisar al Națiunilor Unite pentru Refugiați, Filippo Grandi

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

18 ianuarie 2025 – Rolul Republicii Moldova în gestionarea provocărilor regionale și efortul Guvernului în acordarea protecției pe termen lung persoanelor care au fugit de războiul din Ucraina, au fost discutate la întrevederea premierului Dorin Recean cu Înaltul Comisar al Națiunilor Unite pentru Refugiați, Filippo Grandi și Coordonatoarea Rezidentă a Organizației Națiunilor Unite în Republica Moldova, Yasim Oruc.

Șeful Executivului a apreciat sprijinul Agenției Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR), acordat în consolidarea capacităților de pregătire pentru situații de urgență, mobilizarea ajutorului internațional și susținerea refugiaților ucraineni, prin asigurarea accesului la servicii vitale.

„Împreună am reușit și creăm mecanismele necesare pentru protecția și incluziunea social-economică a refugiaților. Suntem recunoscători UNHCR și, totodată, mândri de oamenii Moldovei, care s-au implicat activ pentru a acorda ajutor . Vom continua să avem grijă de cei peste 135 de mii de ucraineni care au ales să rămână în țara noastră și să le asigurăm confortul necesar”, a spus premierul Dorin Recean.

Discuțiile au evidențiat, de asemenea, modul în care integrarea refugiaților se aliniază la strategia „Moldova Europeană 2030”. Potrivit oficialilor, refugiații contribuie cu abilități antreprenoriale și ajută la soluționarea deficitului de forță de muncă în sectoare critice, consolidând dezvoltarea incluzivă a Republicii Moldova și obiectivele de integrare în Uniunea Europeană.

Părțile au mai discutat despre rolul țării noastre în reconstrucția Ucrainei, țara noastră fiind poziționată strategic ca un centru pentru donatorii internaționali și investitorii privați, ceea ce o face destinație potrivită pentru coordonarea legăturilor de aprovizionare și mobilizarea eforturilor sectorului privat.


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 zile

De Ziua Copilului, Maia Sandu a fost alături de copiii din Stăuceni și a vizitat noua Primărie a localității

/ 31 Mai, 2026

De Ziua Nistrului, șefa statului a participat la Festivalul „Dansul Vetrelor Nistrene” din Ștefan Vodă

/ 31 Mai, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, la „Marele Cor al Copiilor”: „Vrem ca fiecare copil să știe că are un loc la masa celor mari, că vocea lui contează”

/ 29 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu l-a primit pe Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, la Chișinău

/ 29 Mai, 2026

A răsunat „Ultimul sunet” în școlile cu predare în limba română din stânga Nistrului

/ 29 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu, la întâlnirea cu primarii din Republica Moldova: „Reforma administrației publice locale este o clacă între sate – ne unim forțele pentru a face viața tuturor mai bună”

/ 29 Mai, 2026

Discursul Președintei Maia Sandu la evenimentul „Primării Puternice. Localități Dezvoltate”

/ 29 Mai, 2026

Primării Puternice – Localități Dezvoltate: Circa 400 de primari din localitățile care au inițiat procesul de amalgamare voluntară s-au reunit la Guvern

/ 29 Mai, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu l-a primit la Chișinău pe premierul României, Ilie Bolojan: Proiectele comune și reziliența regională, priorități ale cooperării bilaterale

/ 28 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu senatorul american Mark Kelly

/ 28 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu conducerea Fundației Konrad Adenauer

/ 28 Mai, 2026

Mai puține taxe pentru investițiile în energie verde: Guvernul susține facilități pentru baterii de stocare și turbine eoliene

/ 27 Mai, 2026

Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu președintele Comitetului pentru apărare națională din cadrul Riigikogu

/ 27 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Salomé Zourabichvili și i-a înmânat „Ordinul Republicii"