ro

 

Oficial
29 Aprilie, 2026 / 13:51
/ 09 Aprilie, 2025

Președinta Maia Sandu a discutat cu Ambasadorul Regatului Țărilor de Jos despre cooperarea bilaterală, reforma justiție și procesul de aderarea la UE

Președinția Republicii Moldova
presedinte.md

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut astăzi o întrevedere cu Ambasadorul Regatului Țărilor de Jos la Chișinău, Fred Duijn. Discuțiile s-au concentrat pe întărirea cooperării bilaterale, avansarea reformelor și sprijinul oferit de Țările de Jos în parcursul european al Moldovei.

Un subiect important a fost cooperarea în agricultură, pentru a promova inovațiile și a ajuta fermierii să facă față schimbărilor climatice. Cei doi oficiali au vorbit și despre reforma justiției, proces esențial pentru Moldova, susținut de guvernul de la Haga.

În contextul alegerilor din acest an, Președinta a subliniat cât de important este ca democrația și procesele democratice să fie protejate de orice interferență străină. Șefa statului a evidențiat, totodată, rolul presei independente și al societății civile în apărarea democrației și a mulțumit pentru sprijinul continuu oferit de Regatul Țărilor de Jos în aceste domenii.

 

 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu: „Ceea ce nu este permis offline nu poate fi permis online”

/ Acum 4 zile

Încetarea stării de urgență în sectorul energetic, votată în Parlament. Premierul Alexandru Munteanu: „Vom continua gestionarea riscurilor prin mecanismele stării de alertă care ne permit să intervenim rapid, să monitorizăm zilnic stocurile și să protejăm”

/ Acum 4 zile

Întrevederea șefei statului cu Președintele Comitetului Economic și Social European, Séamus Boland

/ Acum 5 zile

Discursul Premierului Alexandru Munteanu, în plenul Parlamentului, în legătură cu încetarea stării de urgență în sectorul energetic

/ Acum 5 zile

Șefa statului, împreună cu Președintele Parlamentului, s-a întâlnit cu reprezentanți ai autonomiei găgăuze

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la deschiderea festivalului „USA Freedom 250”: „Libertatea înseamnă capacitatea unui stat de a-și proteja cetățenii, de a le asigura stabilitate și de a le crea oportunități reale acasă”

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la deschiderea festivalului „USA Freedom 250”: „Libertatea înseamnă capacitatea unui stat de a-și proteja cetățenii, de a le asigura stabilitate și de a le crea oportunități reale acasă ”

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în dialog cu Președintele Comitetului Economic și Social European

/ Acum 6 zile

Secretarul general adjunct al Guvernului, Alexandru Iacub, la finalizarea Proiectului de Înregistrare și Evaluare Funciară: „Este punctul de pornire pentru servicii cadastrale mai rapide”

/ Acum 6 zile

Parlamentul a găzduit reuniunile comisiilor permanente și ale Biroului Adunării Parlamentare Euronest

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Spaniei în Republica Moldova

/ Acum 7 zile

Activitatea zilierilor va fi monitorizată electronic, pentru a le asigura protecția socială necesară

/ Acum 7 zile

Guvernul propune încetarea stării de urgență și instituirea stării de alertă în sectorul energetic

/ Acum 7 zile

Sprijin pentru dezvoltarea sportului: Guvernul a aprobat Programul de implementare a Strategiei „Sport 2030” pentru anii 2026-2028