Președinta Maia Sandu a discutat cu Secretarul General al NATO, Mark Rutte, aflat în tranzit la Chișinău
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut astăzi o întrevedere cu Secretarul General al Organizației Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), Mark Rutte, aflat în tranzit în țara noastră.
Discuțiile dintre cei doi oficiali s-au axat pe evoluțiile de securitate din regiune, eforturile de restabilire a păcii și cooperarea dintre Republica Moldova și Alianța Nord-Atlantică, în baza noului Program Individual al Parteneriatului, adoptat de Guvern în ianuarie 2025.
Republica Moldova cooperează cu NATO în cadrul Parteneriatului pentru Pace de peste 30 de ani – o cooperare care respectă statutul constituțional de neutralitate al țării noastre și care contribuie la creșterea siguranței cetățenilor. Sprijinul Alianței a ajutat Moldova să-și întărească capacitatea de a preveni și răspunde la crize, să-și modernizeze instituțiile din sectorul de securitate și apărare, dar și să protejeze spațiul informațional și cibernetic.
Guvernul a lansat Conceptul reformei administrației publice locale
Guvernul menține starea de urgență în domeniul energetic. Premierul Alexandru Munteanu: Situația de pe piețele externe rămâne volatilă
Reguli noi la comercializarea ouălor: Informații mai exacte pe ambalaj și evidență mai strictă a produselor
Guvernul simplifică raportarea accidentelor de muncă și îmbunătățește colectarea datelor
Acces mai bun la tratamente: Guvernul modernizează sistemul de autorizare a medicamentelor
Implicarea autorităților naționale în procesul de programare pe Interreg în contextul noului cadru financiar multianual al UE pentru perioada 2028-2034
INTERVIU MOLDPRES │Valeriu Chiveri: „Reintegrarea graduală în diferite domenii reprezintă calea spre o soluționare durabilă a conflictului transnistrean”.
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu șeful Misiunii Comitetului Internațional al Crucii Roșii
Șefa statului va întreprinde o vizită oficială în Irlanda, țară care va deține din iulie președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene
Agenția Moody's îmbunătățește ratingul Republicii Moldova la B2, cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani
Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat
Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”
Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a discutat cu ambasadorul Republicii Federale Germania în Republica Moldova
Deficitul de cadre didactice în învățământul general, în scădere în ultimii ani
Premierul ucrainean Iulia Sviridenko spune că se simte mai încrezătoare în sprijinul SUA după o vizită la Washington
Șeful Legislativului Igor Grosu, despre problema transnistreană: „Formatul 5+2 este mort, nu mai acceptăm discuții fără sens”
Evoluțiile în domeniul combaterii spălării banilor și al aplicării sancțiunilor internaționale, discutate de guvernatoarea BNM cu reprezentanții Departamentului Trezoreriei SUA
Un tânăr din Criuleni a fost condamnat la 15 ani de închisoare după ce a încercat să-și omoare fratele geamăn
Alegeri locale 2026: CEC anunță începerea campaniei electorale
DOC // BNM pune în circulație moneda comemorativă „In memoriam: Foametea din Basarabia 1946-1947”
Președinta Maia Sandu participă la Antalya Diplomacy Forum, la invitația Președintelui Turciei, Recep Tayyip Erdoğan
Speakerul Igor Grosu va efectua o vizită oficială în Austria
Cotații în creștere pentru euro și dolar, anunțate de BNM
Agenda evenimentelor, vineri, 17 aprilie
DOC // Noile reguli de comercializare a ouălor, publicate în Monitorul Oficial
Igor Grosu: „Schimbarea regimului din Ungaria elimină un obstacol pentru integrarea noastră europeană”
Preşedintele Parlamentului taxează tentativele diplomatului rus Oleg Ozerov de a o vizita pe Evghenia Guțul în închisoare: „Nu-i treaba lui”
Igor Grosu confirmă: Conducerea trupelor ruse din regiunea transnistreană, declarată indezirabilă în Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu fostul Președinte al Poloniei, Aleksander Kwaśniewski