Președinta Maia Sandu a vizitat expoziția „Fabricat în Moldova”: „Vom continua să sprijinim antreprenorii, pentru că succesul lor este și succesul Moldovei”
Președinta Republicii Moldova a vizitat sâmbătă, 1 februarie, expoziția „Fabricat în Moldova”, un eveniment dedicat promovării produselor autohtone și susținerii antreprenorilor locali. În cadrul vizitei, șefa statului a interacționat cu producători din diverse regiuni ale țării, discutând despre diversitatea și competitivitatea mărfurilor moldovenești.
„Moldova are oameni muncitori, idei bune și produse care ajung tot mai departe. La expoziția „Fabricat în Moldova” am stat de vorbă cu antreprenori talentați, care transformă pasiunea lor în afaceri de succes”, a spus Președinta.
La ediția din acest an, circa 370 de producători au venit să-și prezinte munca – de la alimente sănătoase și textile de calitate, până la mobilier și tehnologii inovatoare.
Fiecare produs fabricat în Moldova înseamnă locuri de muncă acasă, venituri mai bune pentru familii și o economie mai puternică. Șefa statului a apreciat că produsele noastre sunt tot mai căutate, atât în țară, cât și peste hotare. „Vom continua să sprijinim antreprenorii, pentru că succesul lor este și succesul Moldovei”, a spus Maia Sandu.
Expoziția „Fabricat în Moldova” a ajuns la cea de-a 22-a ediție, fiind o platformă pentru companiile locale de a-și prezenta produsele și de a stabili noi parteneriate de afaceri.
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Alexandra Papadopoulou, viceministră a Afacerilor Externe a Greciei, țara care va prelua Președinția Consiliului UE în iulie 2027
Premierul Alexandru Munteanu și Comisara Europeană Jessika Roswall au discutat despre accelerarea agendei verzi și avansarea Republicii Moldova pe calea integrării europene
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Jessika Roswall, Comisara europeană pentru mediu
Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul privind Finanțele și Investițiile Verzi Moldova: „Investițiile verzi nu sunt doar investiții în mediu, ci investiții în viitorul economiei noastre”
Programul URBACT: Noi oportunități de sprijin pentru orașele și municipiile din Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp
Prima reuniune a Subcomitetului Republica Moldova – Uniunea Europeană privind reforma administrației publice a avut loc la Chișinău
Premierul Alexandru Munteanu și Președinta BERD, Odile Renaud-Basso – dialog despre investițiile strategice și sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în dialog cu omologul estonian, Kristen Michal
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare Valeriu Chiveri cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp
„Prietenii adevărați rămân alături”. Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu prim-ministra Ucrainei
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu însărcinatul cu afaceri al Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Consiliul Directorilor BERD. Discuții despre reforme, parcursul european și proiectele susținute de Bancă
Premierul Alexandru Munteanu, la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei: „Republica Moldova va continua să fie alături de Ucraina și să contribuie la reconstrucția sa”
Școlile vor reveni la sistemul de aplicare a notelor pentru elevii din clasa a IV-a
Numărul persoanelor care au avut de suferit în urma focarului de toxiinfecție alimentară înregistrat în Chișinău a crescut
Statele Unite ale Americii marchează Ziua Independenței
Locuitorii și oaspeții capitalei, invitați la târguri cu produse autohtone
FOTO // Parlamentul și Arcul de Triumf, iluminate în culorile drapelului SUA la 250 de ani de la adoptarea Declarației de Independență
R. Moldova și Ucraina avansează în procesul de aderarea la UE. Statele membre au aprobat deschiderea unui nou capitol de negocieri
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă cer variabil și precipitații de scurtă durată
FOTO // Parlamentul găzduiește expoziția „Oameni pentru care punem umărul”, dedicată societății civile
Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei au fost stabilite pentru data de 15 noiembrie
FOTO // Produsele moldovenești, promovate prin diplomația economică. Vicepremierul Mihai Popșoi: „Fiecare diplomat poate deveni un ambasador al produselor moldovenești în țara pe care o reprezintă”
Angajații din transporturi și infrastructură vor beneficia de garanții sociale extinse
OPINIE // Expertul Andrei Curăraru: Demisia Guvernului reflectă eșecul gestionării reformei fiscale și al comunicării publice
Deputatul Valentin Gaidarji a fost ales președinte al Adunării Populare a Găgăuziei
VIDEO // Celula Stației electrice Vulcănești, parte a Liniei Vulcănești - Chișinău, a fost energizată
VIDEO // Ministrul suedez al Apărării, în vizită la Chișinău. Anatolie Nosatîi: „Continuăm să construim o armată modernă și nu suntem singuri în acest drum”
Piața chineză, oportunitate strategică pentru exportatorii din R. Moldova. Ambasadorul Petru Frunze: „Ne propunem să facilităm accesul și să diversificăm gama de produse exportate”