ro
Oficial
09 Iulie, 2025 / 10:57
/ 21 Aprilie, 2025

Președinta Maia Sandu aduce un omagiu în memoria Sanctității Sale Papa Francisc

Președinția Republicii Moldova
presedinte.md
		

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis un mesaj de condoleanțe în urma trecerii în neființă a Sanctității Sale Papa Francisc.

În mesajul său, Președinta a declarat că „Lumea se desparte de un promotor neobosit al compasiunii și al echității. Papa Francisc și-a dedicat viața valorilor umanității, speranței și solidarității, iar prin exemplul personal al modestiei și smereniei, a reușit să apropie oamenii, indiferent de credință, origine sau statut”.

Plecarea sa, a adăugat șefa statului, este un moment de reflecție pentru întreaga umanitate: „Fie ca lumina pe care a aprins-o în inimile atâtor oameni să rămână vie și să ne călăuzească spre o lume mai bună”.


/ Acum 12 ore

Președinta Maia Sandu, întâlnire cu moldovenii stabiliți în Polonia: „Am discutat despre pașii pe care îi facem pentru a construi o țară sigură, liberă și demnă”

/ Acum 13 ore

Președinta Maia Sandu a efectuat o vizită de lucru în Republica Polonă pentru a consolida relațiile bilaterale, legăturile economice și sprijinul pentru parcursul european al Moldovei

/ Acum 14 ore

CNAS a finanțat indemnizațiile pentru familiile cu copii

/ Acum 15 ore

FOTO // Peste 1 800 de tineri au absolvit Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă”. Speakerul Igor Grosu: „Sunt cei care, în deceniile ce urmează, vor modela noile generații”

/ Acum 16 ore

Maia Sandu, discuții cu președintele și premierul Poloniei: „M-am bucurat să regăsesc un sprijin puternic pentru Moldova și pentru drumul nostru european”

/ Acum 17 ore

„Ginta Latină” din Chișinău, prima instituție culturală din R. Moldova care produce energie verde

/ Acum 17 ore

Mette Frederiksen: Aderarea Republicii Moldova și Ucrainei la UE va întări securitatea și coeziunea comunității europene

/ Acum 17 ore

Exporturi de mărfuri de peste 810 milioane de dolari în primul trimestru din 2025. România, principalul partener comercial

/ Acum 17 ore

Fiscul va efectua controale la prestatorii de servicii de agrement

/ Acum 17 ore

Premierul Dorin Recean, în discuții cu un grup de activiști civici, antreprenori și tineri din UTA Găgăuzia și raionul Taraclia: „Unitatea e puterea noastră”

Vezi mai multe