Președinta Maia Sandu de Ziua Internațională a Libertății Presei: „Într-o lume invadată de valuri de manipulare și dezinformare, mass-media are o misiune vitală: să apere adevărul, să demonteze falsurile și să ajute cetățenii să deosebească binele de rău”
De Ziua Internațională a Libertății Presei, Președinta Maia Sandu a venit cu un mesaj pentru toți reprezentanții mass-media. Șefa statului le-a mulțumit jurnaliștilor care servesc interesul public și contribuie, prin munca lor, la o societate mai informată și mai conștientă. „Într-o lume invadată de valuri de manipulare și dezinformare, mass-media are o misiune vitală: să apere adevărul, să demonteze falsurile și să ajute cetățenii să deosebească binele de rău”, a remarcat Președinta Maia Sandu.
Șefa statului a menționat că în ultimul an, am văzut cu ochii noștri cât de important este jurnalismul de investigație. „Datorită reporterilor curajoși, întreaga societate a aflat cum grupări criminale au încercat, prin corupție, să fure viitorul acestei țări. Iar acolo unde dreptatea n-a fost de vânzare, s-a recurs la intimidări, amenințări și presiuni”, a punctat Președinta Maia Sandu.
„Jurnaliștii onești duc adesea o luptă inegală: cu resurse limitate, se confruntă cu mașinării de propagandă bine finanțate din surse obscure. De aceea, este responsabilitatea noastră să rămânem vigilenți, să alegem surse de informare credibile și să susținem jurnaliștii care și-au demonstrat profesionalismul și integritatea de-a lungul anilor. Doar așa, jurnalismul de bună credință va putea continua să aducă adevărul în casele noastre”, a notat Președinta Maia Sandu.
Premierul Alexandru Munteanu și Președinta BERD, Odile Renaud-Basso – dialog despre investițiile strategice și sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în dialog cu omologul estonian, Kristen Michal
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare Valeriu Chiveri cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp
„Prietenii adevărați rămân alături”. Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu prim-ministra Ucrainei
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu însărcinatul cu afaceri al Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Consiliul Directorilor BERD. Discuții despre reforme, parcursul european și proiectele susținute de Bancă
Premierul Alexandru Munteanu, la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei: „Republica Moldova va continua să fie alături de Ucraina și să contribuie la reconstrucția sa”
Premierul Alexandru Munteanu: „Sprijinirea Ucrainei înseamnă sprijinirea securității europene și a stabilității regionale”
Premierul Alexandru Munteanu, la întrevedere cu Premierul Poloniei, Donald Tusk: „Polonia este partenerul nostru de încredere pe calea aderării la Uniunea Europeană”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu participă la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei de la Gdańsk, Polonia
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu membrii Consiliului de Administrație al BERD
Guvernul a aprobat Programul Național de Dezvoltare a Turismului „Turism 2029”
Planul de digitalizare a serviciilor esențiale pentru antreprenori pentru 2026 - aprobat de Guvern
Mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat 112 în cazul accidentelor rutiere grave
Irlanda preia Președinția Consiliului UE. Cristina Gherasimov: „Le dorim succes prietenilor noștri de la Dublin”
R. Moldova continuă procesul de retragere din tratatele CSI. Parlamentul va examina denunțarea acordului privind împrumutul interbibliotecar
Cancelaria de Stat va demara o analiză amplă a contractelor de consultanță
FOTO // Creativitatea tinerilor designeri din Republica Moldova, premiată la concursul „Next Generation”
20 de școli-model vor fi modernizate capital: Guvernul a aprobat ratificarea Contractului de finanțare dintre Republica Moldova și BEI
Controale ample în perioada de prohibiție: 67 de încălcări constatate, mai puține decât în anii precedenți
Președinta Maia Sandu a anunțat măsuri ca urmare a abuzurilor depistate la MoldATSA
Declarațiile Președintei Maia Sandu privind măsurile anunțate în urma abuzurilor depistate la MoldATSA
Apelurile automate la 112 în cazul accidentelor rutiere vor fi reglementate prin lege
Ministrul Dorin Junghietu, la Montreal: „Eficiența energetică este cea mai bună investiție pentru a reduce facturile cetățenilor”
116 proiecte, inclusiv pentru deschiderea noilor grupe de creșă, au fost incluse în Documentul unic de program pentru anii 2025-2027
Mai multă siguranță rutieră: Guvernul stabilește reguli mai clare pentru supravegherea pieței vehiculelor rutiere
Investiții pentru dezvoltarea localităților: Documentul unic de program a fost completat cu peste 115 proiecte noi
Victimele traficului de ființe umane vor beneficia de mai multă protecție și asistență mai rapidă
Un avocat, reținut de ofițerii CNA într-un dosar de trafic de influență și escrocherie
Condiții mai bune pentru afacerile din nordul țării, în Parcul Industrial Multifuncțional din Ocnița