Președinta Maia Sandu, de Ziua Internațională a Pădurilor: „Vă îndemn să iubim și să avem grijă de casa noastră Moldova zi de zi”
De Ziua Internațională a Pădurilor, Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să protejeze mediul înconjurător. „Ziua Internațională a Pădurilor ne amintește, în fiecare an, cât de important este să protejăm mediul înconjurător. Resimțim, din ce în ce mai des, efectele schimbărilor climatice, secetele și fenomenele meteorologice extreme, care pun în pericol mediul în care trăim, agricultura care ne hrănește, izvoarele din care bem apă”, subliniază șefa statului.
Președinta Maia Sandu mai notează că pentru a proteja agricultura și a face terenurile mai rezistente la aceste provocări, avem nevoie de mai multe păduri. De aceea, împădurirea Moldovei este o prioritate națională. În primii doi ani de la lansarea programului de împădurire, au fost plantate și reabilitate păduri pe o suprafață de peste 15 mii de hectare, iar în acest an autoritățile își propun să extindă această suprafață cu încă 7 mii de hectare.
„Vă îndemn să iubim și să avem grijă de casa noastră Moldova nu doar azi, de Ziua Pădurilor, sau mâine, când e Ziua Mondială a Apei, dar zi de zi. Mulțumesc silvicultorilor și tuturor celor care muncesc pentru protejarea naturii – efortul vostru face diferența”, punctează șefa statului.
Pe 21 martie 2012, Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite (ONU) a adoptat o rezoluție prin care a declarat Ziua Internațională a Pădurilor. În noiembrie 2023, Ministerul Mediului și Agenția Moldsilva, sub egida Președintei Maia Sandu, au lansat Programul Național de Împădurire, care prevede reabilitarea și crearea de păduri noi pe o suprafață de 145.000 ha, pe parcursul a 10 ani (2023–2032).
Igor Grosu, la reuniunea șefilor misiunilor diplomatice și oficiilor consulare ale Republicii Moldova din străinătate: „Voi sunteți promotorii țării și ai dezideratului nostru de integrare europeană”
Președinta Maia Sandu a discutat cu reprezentanții diasporei despre întoarcerea și reintegrarea cetățenilor acasă
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministra Afacerilor Externe a României, Oana-Silvia Țoiu
Prima reuniune din acest an a experților din domeniul ocrotirii sănătății a avut loc la Bender
Sprijinul Poloniei pentru dezvoltarea Republicii Moldova și parcursul european, discutate de Premierul Alexandru Munteanu și Ambasadorul Poloniei, Tomasz Kobzdej
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu Ambasadoarea Chinei, Zhihua Dong, despre beneficiile concrete pentru cetățeni aduse de colaborarea dintre cele două state
Președinta Maia Sandu a trasat prioritățile politicii externe pentru anul 2026 la reuniunea ambasadorilor Republicii Moldova
Pomul de Crăciun, inaugurat la Președinție: vizitatorii sunt bineveniți
Premierul Alexandru Munteanu, despre realizările din sectorul financiar-bancar: „Prin aderarea la SEPA și MIA, Europa a devenit „Acasă” și pentru plățile moldovenești”
Oportunitățile de colaborare dintre Republica Moldova și BERD, discutate de Premierul Alexandru Munteanu și Președinta BERD, Odile Renaud-Basso
Șefa statului și Președinta BERD au discutat despre proiecte de dezvoltare și atragerea investițiilor în economia moldovenească
Funcționarii din Secretariatul Parlamentului au participat la schimburi de experiență cu omologii lor din Parlamentul European și din parlamentele Austriei și Albaniei
Președinta Maia Sandu, de Ziua Poliției Naționale:„Poliția a fost în prima linie pentru apărarea democrației și a suveranității Republicii Moldova”
Mesajul Președintei Maia Sandu de Ziua Poliției Naționale
DOC // Legea privind regimul armelor și munițiilor cu destinație civilă a fost promulgată și publicată în Monitorul Oficial
Peste 1800 de apeluri, preluate de Serviciul 112 în primele ore ale anului 2026
Salvatorii și pompierii, la datorie în noaptea dintre ani pentru siguranța cetățenilor
Din prima zi a anului 2026, drumarii sunt în teren pentru siguranța circulației rutiere
CNAM începe de la 1 ianuarie achitarea primei de asigurare medicală în sumă fixă pentru anul 2026
TOP 5 realizări în infrastructură: drumuri modernizate, sate conectate la apă și canalizare, curți urbane reabilitate și investiții accelerate cu sprijin european
Anul 2026 începe cu schimbări importante pentru cetățeni: salarii mai mari, reguli noi pentru taxe, muncă, educație și roaming în UE
VIDEO // Igor Grosu: „Moldova merge cu capul sus pe drumul european. Nu este ușor, dar este corect”
Reguli noi pentru persoanele fizice care prestează servicii independent
Moldovenii vor beneficia de servicii de telefonie și internet în UE fără taxe suplimentare. R. Moldova aderă la „Roam Like at Home”
Președinta Maia Sandu, la trecerea dintre ani: „Să avem grijă unii de alții și să avem grijă de țară. Sunt cele mai prețioase lucruri”
VIDEO // Mesajul președintei Maia Sandu cu prilejul sosirii Noului An 2026: „Să avem grijă unii de alții și de țară”
Granturi pentru antreprenorii locali: acces extins la finanțare nerambursabilă și creștere cu 36 la sută a companiilor beneficiare
Subdiviziunile teritoriale ale ASP vor activa conform unui program special în perioada sărbătorilor de iarnă
METEO // Vreme rece și cer variabil de Anul Nou. Prognoza pentru 1 ianuarie 2026
VIDEO // Pim-ministrul Alexandru Munteanu, mesaj cu prilejul sosirii Noului An: „Moldova merge înainte. 2026 este anul consolidării parcursului european”