Președinta Maia Sandu după Conferința de Securitate de la München: „Europa unită este singura cale spre pace, securitate și prosperitate”
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a participat la Conferința de Securitate de la München, un forum de referință în domeniul securității globale, unde a discutat cu lideri internaționali despre necesitatea consolidării unității europene și a cooperării democrațiilor în fața provocărilor de securitate actuale.
În marja conferinței, Președinta Maia Sandu a discutat cu mai mulți oficiali prezenți la eveniment, printre care Președintele Consiliului European, António Costa, Președintele Estoniei, Alar Karis, Președintele Letoniei, Edgars Rinkēvičs, Prim-ministrul Irlandei, Micheál Martin, Cancelarul Austriei, Alexander Schallenberg, Ministra Afacerilor Externe a Canadei Melanie Joly. În dialog cu Salome Zourabichvili, Președinta Sandu a reafirmat sprijinul pentru democrația și drumul european al poporului georgian.
Șefa statului a subliniat importanța unității europene ca fundament al păcii, securității și prosperității. Referindu-se la securitatea regională, Președinta Sandu a menționat: „Nimeni nu-și dorește pacea mai mult decât Ucraina. Și noi, în Moldova, ne dorim pacea – ne dorim o pace durabilă și care să ne mențină în lumea liberă. O astfel de pace nu se poate decide fără Ucraina, și nici fără Europa.”
În cadrul discuțiilor, a fost reafirmat rolul Republicii Moldova pentru securitatea regională și importanța sprijinului internațional în consolidarea rezilienței țării noastre.
Franța va continua să sprijine Republica Moldova în parcursul european și în realizarea proiectelor comune
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu președinta BERD, Odile Renaud-Basso
Progresele Republicii Moldova în parcursul european, discutate la Davos de către Premierul Alexandru Munteanu și Comisara Europeană pentru Extindere, Marta Kos
Proiectele în beneficiul cetățenilor de pe ambele maluri ale Nistrului discutate la întrevederea viceprim-ministrului cu directoarea de țară a GIZ Moldova, Claudia Hermes
Aprovizionarea localităților din raionul Dubăsari cu produse alimentare și bunuri de primă necesitate în atenția autorităților
Premierul Alexandru Munteanu, la Davos: „Republica Moldova a ales să iasă din zona gri a geografiei și să se alăture eforturilor europene de apărare a democrației, libertății și păcii”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu s-a întâlnit, la Davos, cu Valdis Dombrovskis, Comisarul UE pentru Economie și Productivitate, Implementare și Simplificare
Premierul Alexandru Munteanu, la întrevederea cu delegația României la Davos: „Construim punți de legătură care depășesc frontierele geografice”
Premierul Alexandru Munteanu, la întrevederea cu oficialii ucraineni: „Ne unește același deziderat - o viață în libertate și pace pentru cetățenii noștri”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu omologul său croat, Andrej Plenković
Premierul Alexandru Munteanu, discuții cu prim-ministra Principatului Liechtenstein, Brigitte Haas, despre dezvoltarea unui parteneriat economic durabil
Guvernul începe consultări largi pentru reforma administrației publice locale: Primării puternice pentru comunități dezvoltate
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu omologul său luxemburghez, Luc Frieden
Cetățenia Republicii Moldova, deținută de majoritatea populației din stânga Nistrului
Numărul copiilor cu fracturi este în creștere. Sfaturile medicului
Absolvenții școlilor de artă vor primi certificate recunoscute la nivel național
Președintele Poloniei, după întrevederea cu Maia Sandu: „Polonia a susținut constant Republica Moldova, iar acest lucru nu se va schimba”
Republica Moldova înregistrează o creștere constantă a numărului de locuri de muncă în sectorul energiilor regenerabile
A văzut lumina zilei în ambulanță. Un băiat perfect sănătos s-a născut în drum spre spital
Peste 370 de persoane au ajuns la urgență într-o singură zi în capitală din cauza condițiilor meteo nefavorabile
MAIA: Suspendarea temporară a importurilor de carne de pasăre din Ucraina nu înseamnă neapărat un deficit pe piață
Avocatul Poporului investighează posibile cazuri de hărțuire și violență în urma decesului militarului de la Florești
VIDEO // Președinta Maia Sandu: „Polonia are o voce puternică și credibilă în Europa, iar Republica Moldova este pe deplin angajată pe acest drum”
Săptămâna internațională de prevenire a cancerului de col uterin, lansată la Chișinău
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Poloniei, Karol Nawrocki
Elevii din mai multe școli nu au mers astăzi la ore din cauza condițiilor meteo nefavorabile
Consultări publice privind rezultatele evaluării și reevaluării bunurilor imobile: Fiecare cetățean își poate verifica valoarea bunului imobil
Subvenții pentru agricultori: AIPA a autorizat spre plată 680 de mii de lei sub formă de plată în avans
VIDEO // Valorile cadastrale ale imobilelor au fost actualizate. Cetățenii au la dispoziție 90 de zile pentru a depune contestații
Ceață și polei pe traseele din țară: AND recomandă șoferilor să evite deplasările neesențiale