
Președinta Maia Sandu, în plenul Parlamentului Republicii Moldova: „Sarcina noastră este să păstrăm stabilitatea internă și să aderăm la Uniunea Europeană în următorii 4 ani”
Astăzi, Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a susținut un discurs în plenul Parlamentului, într-un moment de reflecție asupra direcției în care se îndreaptă țara, pe fundalul unui context global marcat de instabilitate și amenințări.
În mesajul adresat tuturor cetățenilor, șefa statului a subliniat că prioritatea absolută este menținerea păcii și a libertății: „Cel mai important lucru pe care trebuie să-l facem este să păstrăm pacea și libertatea. Viața este cel mai de preț dar, iar libertatea înseamnă siguranța că nimeni nu va putea să ne ia dreptul de a trăi demn, în propria casă.”
Președinta a reiterat angajamentul ferm al Moldovei față de restabilirea păcii în Ucraina și a condamnat orice tentativă de destabilizare a țării în interesul agresorului: „Ucraina va fi scutul nostru în continuare, iar noi avem datoria morală să nu permitem ca Moldova să fie folosită împotriva Ucrainei, să nu permitem ca țara noastră să fie atrasă în război.”
În mesajul său, Președinta Sandu a subliniat că Moldova va fi în siguranță dacă va adera la Uniunea Europeană. „Trebuie să muncim în continuare zi și noapte ca să aderăm la UE cât mai repede. Nu peste 10-20 de ani, ci în următorii 4 ani. Nu va fi ușor, dar nici imposibil. Până atunci însă, ne putem proteja pacea și libertatea doar prin solidaritate externă și unitate internă”, a declarat șefa statului.
Președinta a avertizat și asupra riscurilor interne la adresa democrației și suveranității, referindu-se în special la fenomenul corupției electorale: „Cei care își vând votul își vând țara. Fiecare tăcere este o complicitate la furtul viitorului acestei țări”.
Vorbind despre reformele interne și rezultatele obținute, șefa statului a evidențiat investițiile în infrastructură, creșterea veniturilor populației în pofida crizelor, precum și progresele în reformarea justiției: „Am alungat oligarhii de la guvernare, am schimbat clasa politică, am crescut pensiile și veniturile, am eliberat țara de șantajul energetic, am investit în sate și orașe, am început curățarea justiției”.
Șefa statului a afirmat că deși așteptările de la reforma justiției au fost mai mari, s-au făcut pași importanți pentru a avea o justiție independentă. În ultimii patru ani, din sistemul judecătoresc au plecat 140 de judecători. Din aceștia, 100 de judecători au plecat în 2023-2024, perioadă în care a avut loc evaluarea externă extraordinară. Curățarea sistemului continuă și următoarea e Procuratura, a menționat Președinta Sandu.
În încheiere, șefa statului a lansat un apel la unitate și responsabilitate în pragul sărbătorilor pascale: „Trăim vremuri tulburi în lume. Dar avem două comori: unitatea oamenilor și sprijinul celor care ne vor binele. Moldova are motive reale de speranță. Eu cred în Moldova. Știu că vom obține ceea ce ne dorim - o țară protejată, bogată, curată și plină de bucurie”.
Discursul integral poate fi accesat aici.
Permisele de conducere emise în Republica Moldova și Irlanda vor fi recunoscute reciproc
Chișinău găzduiește primul Summit bilateral Moldova – Uniunea Europeană
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Ministrul de Externe al Germaniei aflat în vizită la Chișinău
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, s-a întâlnit cu moldovenii stabiliți în Marea Britanie: „Ideile și experiențele lor sunt extrem de valoroase”
Programul de stagii al UE și Guvernului. Premierul Dorin Recean:„Profesionalizăm administrația publică și pregătim o generație de lideri tineri instruiți, energici și motivați să modernizeze și să capaciteze statul”
Ziua Taților, sărbătorită în premieră în Republica Moldova
Dorin Recean a vizitat o fabrică de procesare a fructelor și legumelor din Orhei
Prim-ministrul Dorin Recean a vizitat o gospodărie agricolă din satul Mălăiești, raionul Orhei
Șefa statului a participat la Festivalul Național de Folclor „La Nistru la Mărgioară”
După un secol de interdicții, la Paris s-a deschis sezonul scăldatului în Sena
Restricții de circulație în centrul Capitalei. Ce străzi vor fi închise în următoarele zile
Avertizare hidrologică: Cod galben și roșu de scurgeri reduse de apă pe râuri. Autoritățile vin cu recomandări
Zborul Paris – Chișinău a întârziat din cauza unei defecțiuni tehnice. Autoritatea Aeronautică anunță verificări
Consulatul Onorific al Moldovei la Zürich a fost inaugurat oficial
R. Moldova a achiziționat 4.442 de flacoane de vaccin antirabic
Republica Moldova și Elveția își vor consolida relațiile bilaterale
Serviciul Vamal a identificat taxe neplătite de peste 3 milioane de lei în urma verificărilor din ultima săptămână
Meteorologii anunță pentru sâmbătă vreme caldă și ploi în nordul țării
Un templu pre-incaș a fost descoperit în Bolivia
Târguri cu produse locale vor fi desfășurate în mai multe sectoare ale capitalei
CEC a acreditat primii observatori pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025
Primul Summit Moldova – Uniunea Europeană: UE anunță acordarea primei tranșe de 270 de milioane de euro din Planul de creștere pentru Moldova
Republica Moldova a găzduit primul Summit bilateral Moldova–Uniunea Europeană
Mesajul președintei Maia Sandu de la Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană
Viceprim-ministra Cristina Gherasimov: „Summitul de la Chișinău este un răspuns la rezultatele pe care Republica Moldova le înregistrează în procesul de modernizare”