Președinta Maia Sandu revine cu un nou episod al podcastului – de această dată, în limba rusă
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, invită cetățenii să urmărească noul episod al podcastului, realizat de această dată în limba rusă, împreună cu jurnalistul Ivan Sveatcenko
În cadrul discuției, șefa statului a abordat teme de actualitate precum: situația din sistemul judecătoresc, consolidarea capacităților de apărare ale țării, relațiile bilaterale cu Statele Unite ale Americii, precum și importanța păstrării memoriei celor care și-au pierdut viața în cel de-al Doilea Război Mondial. Aceste, dar și alte subiecte pot fi urmărite aici.
Î.S. „Calea Ferată din Moldova” va fi reorganizată pentru ca infrastructura și transportul de mărfuri și pasageri să fie gestionate separat
Guvernul a aprobat crearea Centrului Universitar „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul, în cadrul UTM
Președinții parlamentelor din Statele Baltice au discutat, la Călărași, despre integrarea europeană cu primari și antreprenori
Mai mulți tineri specialiști din domeniul culturii vor beneficia de indemnizații unice la angajare
Companiile naționale vor fi sprijinite să ajungă pe piețele externe, prin Programul „Bridge Export”
Întrevederea șefei statului cu Președinții parlamentelor țărilor baltice: Experiența Estoniei, Letoniei și Lituaniei confirmă beneficiile aderării la UE
Sprijin baltic pentru integrarea europeană a Republicii Moldova, la deschiderea sesiunii parlamentare de primăvară
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu șefii legislativelor statelor baltice: „Vom continua să transformăm această solidaritate în cât mai multe acțiuni concrete”
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadorul Ungariei în Republica Moldova, Sándor Szabó
Reforma administrației publice locale, discutată pe platforma Comisiei pentru administrație publică și dezvoltare regională: „Reforma este una națională, ne-o asumăm cu toții, în beneficiul cetățenilor”
Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu însărcinatul cu afaceri ad interim al Ambasadei Spaniei în Republica Moldova
Începe sesiunea parlamentară de primăvară 2026
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat vinăria Purcari
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Asistentul adjunct al Secretarului de Stat al SUA, Christopher Smith
Sportivii Moldovei debutează astăzi la Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano-Cortina
BTA: Manuscris bisericesc de valoare istorică donat Consulatului Bulgar din Edinburgh va fi restituit Bulgariei
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadorul Canadei în Republica Moldova
Euro se apreciază ușor, iar cotația dolarului scade
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, în prima vizită oficială în Ucraina: „Vom discuta cu partenerii ucraineni despre calea noastră de aderare la Uniunea Europeană, cooperarea bilaterală și securitatea regională ”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu întreprinde o vizită oficială la Kyiv, Ucraina
VIDEO // AND: Toate drumurile naționale sunt practicabile
Schimb de experiență moldo-german în reforma profesiilor medicale
Raport: Rusia ar putea ataca „un vecin” în șase luni de la un posibil armistițiu în Ucraina
Daniel Vodă (IPRE): „Retragerea din CSI, cea mai importantă decizie de politică externă în primele 100 de zile ale Guvernului Munteanu”
Agenda evenimentelor, marți, 10 februarie
Președinta Maia Sandu, de Ziua Internațională a Siguranței pe Internet: „Trebuie să avem grijă de copii și în sfera virtuală”
Mihai Popșoi: „Republica Moldova își consolidează apărarea și reziliența, iar condamnarea diplomatică rămâne răspunsul standard la incidentele de securitate”
METEO // Vreme geroasă în Republica Moldova: nopți până la −17°C și ghețuș pe drumuri
Descoperă Moldova cu MOLDPRES: Frumusețea Moldovei iarna: trasee, festivaluri și experiențe autentice
Accident rutier grav la Troița Nouă, Anenii Noi: mai mulți răniți, inclusiv copii