ro

 

Oficial
21 Mai, 2026 / 01:09
/ 20 Martie, 2025

Președinta Maia Sandu și președintele Petr Pavel reafirmă prietenia dintre Moldova și Cehia și angajamentul pentru pace, securitate și un viitor european comun

Președinția Republicii Moldova
presedinte.md

Președinta Maia Sandu l-a primit astăzi la Chișinău pe Președintele Republicii Cehe, Petr Pavel, în prima vizită oficială a unui șef de stat ceh în Moldova din ultimul deceniu. Această vizită reconfirmă relațiile tot mai strânse dintre Chișinău și Praga și angajamentul celor două țări pentru un viitor european comun.

În cadrul discuțiilor, cei doi lideri au vorbit despre dezvoltarea legăturilor economice, sprijinul oferit de Cehia pentru modernizarea Moldovei și despre angajamentul comun pentru pace și securitate pe continentul european. Președinta Maia Sandu a subliniat că Moldova și Cehia sunt unite de valori comune și de dorința de a construi un viitor mai bun pentru cetățenii lor.

În ultimii trei ani, Cehia a investit aproape 17 milioane de euro pentru a îmbunătăți viața oamenilor din Moldova. Acest sprijin a permis modernizarea sistemelor de alimentare cu apă în nordul țării, oferind acces sigur la apă potabilă pentru mii de locuitori, îmbunătățirea serviciilor de îngrijire pentru vârstnici în zece centre raionale și consolidarea agriculturii prin modernizarea sistemului fitosanitar. De asemenea, Cehia a contribuit la întărirea sectorului de securitate și la protecția frontierelor. În această iarnă, guvernul de la Praga a oferit un sprijin de 835.000 de euro pentru a ajuta cetățenii moldoveni să facă față creșterii prețurilor la energie, demonstrând solidaritate cu Moldova într-un moment dificil.

Președintele Petr Pavel a reafirmat și sprijinul ferm al Cehiei pentru aderarea Republicii Moldova la UE, subliniind că integrarea europeană este calea spre un viitor stabil și prosper.

„Moldova contează pe sprijinul Cehiei în drumul nostru european, așa cum Cehia a putut conta pe prietenii săi acum 20 de ani”, a menționat în context Președinta Maia Sandu.

Experiența Cehiei în Uniunea Europeană este un exemplu pentru Moldova. În cei 20 de ani de la aderare, Cehia a cunoscut o creștere semnificativă a nivelului de trai. Salariul mediu s-a triplat, accesul la servicii medicale mai bune a dus și la creșterea speranței de viață, iar investițiile străine au accelerat modernizarea infrastructurii și dezvoltarea economiei. 

Agenda vizitei a inclus și o întâlnire a celor doi lideri cu elevii Liceului Teoretic „Mircea Eliade” din Chișinău. Aici, Maia Sandu și Petr Pavel au discutat cu tinerii despre viitorul Moldovei și al Europei, pacea și securitatea în regiune, precum și despre importanța democrației și necesitatea solidarității între statele democratice.

Vizita oficială a Președintelui Petr Pavel la Chișinău reconfirmă relațiile puternice dintre Moldova și Cehia și demonstrează că, prin colaborare și sprijin reciproc, Moldova devine mai puternică, mai sigură și mai aproape de statutul de membru al Uniunii Europene.

Declarațiile de presă ale Președintei Maia Sandu pot accesate aici.

Acest comunicat a fost actualizat.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Președinta a purtat discuții cu Gunther Krichbaum, ministru de stat pentru Europa în cadrul Ministerului Federal de Externe al Germaniei

/ Acum 5 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu secretarul de stat parlamentar al Ministerului Afacerilor Externe al Letoniei, Artjoms Uršuļskis

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu oficialii britanici Yvette Cooper, Secretarul afacerilor externe, și Richard Hermer, Procurorul General

/ Acum 5 zile

Satul meu - primăria noastră: Au fost adoptate 512 decizii de amalgamare voluntară 

/ Acum 5 zile

Șefa statului, la Sesiunea Ministerială a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei: „Extinderea Uniunii Europene și apărarea vieții democratice europene sunt unul și același act de rezistență”

/ Acum 5 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu reprezentantul special al Președinției în exercițiu a OSCE pentru procesul de reglementare transnistreană

/ Acum 6 zile

Președinta a purtat discuții cu miniștrii Afacerilor Externe ai Elveției și Norvegiei și cu ministrul delegat pentru Afaceri Europene al Franței

/ Acum 6 zile

Noi proiecte de investiții în Republica Moldova, discutate de Premierul Alexandru Munteanu și Ministrul delegat al Franței pentru Afaceri Europene, Benjamin Haddad

/ Acum 6 zile

Libera circulație și accesul presei în Zona de Securitate discutate în cadrul Comisiei Unificate de Control

/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ministrul afacerilor externe al Regatului Norvegiei, Espen Barth Eide

/ Acum 6 zile

Subiecte actuale privind actele de stare civilă și documentarea populației discutate în cadrul ședinței grupurilor de lucru

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu oficialii OSCE

/ Acum 6 zile

Mesajul Președintei Maia Sandu la recepția organizată cu ocazia Zilei Europei

/ Acum 7 zile

Maia Sandu, la Nisporeni: întâlniri cu cetățenii și autoritățile locale