Președinta Maia Sandu și-a încheiat vizita de lucru la Paris: Noi pași în parteneriatul moldo-francez
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și-a încheiat vizita de lucru în Republica Franceză, desfășurată pe 10-11 martie 2025, la invitația Președintelui Emmanuel Macron. Această vizită a întărit relațiile politice și economice dintre cele două țări și a deschis noi oportunități de cooperare.
În discuțiile cu Președintele Macron, accentul a fost pus pe securitatea regională, restabilirea păcii în Europa și sprijinul Franței pentru modernizarea Republicii Moldova și integrarea sa europeană. Președintele Macron a reafirmat angajamentul Franței de a susține proiecte care îmbunătățesc direct viața cetățenilor moldoveni.
În cadrul întrevederii, Moldova și Franța au semnat trei documente care vor aduce rezultate concrete pentru cetățeni: un acord privind protecția socială care vor garanta drepturile moldovenilor din Franța; un acord de finanțare de 30 de milioane de euro pentru îmbunătățirea eficienței energetice a clădirilor publice din Moldova; și o scrisoare de intenție privind cooperarea în combaterea dezinformării.
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit și cu președinții celor două camere ale Parlamentului francez – Yaël Braun-Pivet, Președinta Adunării Naționale, și Gérard Larcher, Președintele Senatului. Împreună cu grupurile de prietenie moldo-franceze, oficialii au discutat despre sprijinul constant al Franței pentru parcursul european al Moldovei, exprimat de reprezentanți din întreg spectrul politic. La Paris, Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere și cu primara capitalei franceze, Anne Hidalgo, cu care a abordat potențialul pentru cooperare.
În cadrul forumului de afaceri moldo-francez, organizat cu ocazia vizitei, șefa statului a transmis un mesaj investitorilor francezi: “Moldova este deschisă pentru afaceri. Vă invit să fiți parte la succesul nostru. Nu mai suntem doar o țară mică de la marginea Europei. Moldova este o țară candidată la UE, care se aliniază la standardele europene, își reformează economia și oferă avantaje celor care investesc primii.”
Investițiile în economia moldovenească au fost principalul subiect al întâlnirilor cu Rémy Rioux, Directorul General al Agenției Franceze pentru Dezvoltare (AFD), Françoise Lombard, Directorul executiv Proparco, și Jérémie Pellet, Directorul executiv al Expertise France, cele trei instituții care fac parte din Grupul AFD. Grupul AFD sprijină proiecte-cheie pentru Moldova, inclusiv în domeniile energiei, împăduririi și finanțării IMM-urilor.
Un alt punct de pe agendă a fost întâlnirea cu Audrey Azoulay, Directorul General UNESCO, pentru a discuta despre cooperarea în cultură și educație, precum și măsurile pentru protejarea limbii și culturii găgăuze. Limba găgăuză este inclusă pe lista UNESCO a limbilor în pericol de dispariție, iar autoritățile de la Chișinău își intensifică eforturile pentru a-i asigura supraviețuirea.
Vizita Președintei Maia Sandu la Paris a reconfirmat angajamentul reciproc pentru consolidarea parteneriatului moldo-francez. În acest context, ca semn de apreciere pentru sprijinul constant oferit Moldovei în domeniul securității și integrării europene, șefa statului a semnat decretele de decorare cu Ordinul de Onoare al Republicii Moldova pentru Sébastien Lecornu, Ministrul Forțelor Armate, și Laurence Boone, Ministra pentru Europa în perioada 2022-2024.
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
Republica Moldova deschide negocierile pe Clusterul „Valori fundamentale”. Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Aderarea la Uniunea Europeană rămâne prioritatea noastră absolută”
Președinta Maia Sandu a salutat deschiderea negocierilor de aderare la UE pe grupul de capitole „Valori fundamentale”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova
Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară
Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”
Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare
Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură
Politica fiscală pentru 2027 - propusă spre consultări publice: Sistem fiscal mai simplu, mai competitiv și mai ușor de administrat
Rezerviștii Forțelor Armate vor participa la antrenamente de instruire
BTA: Bucătarul Nikolay Genchev a câștigat locul I la Campionatul Național de Paella de la Burgas
ARMENPRESS // Autoritățile din Erevan pregătesc festivitățile Vardavar într-un format nou
Subvenții în valoare de peste 19 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA în ultima săptămână
Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră își consolidează cooperarea printr-un nou acord de colaborare
Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare reușită în parcursul european este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă”
Președintele Consiliului European, António Costa: „Vom susține Republica Moldova la fiecare pas spre aderarea la UE”
Președinta Maia Sandu: „R. Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole. Este o cursă pe care vrem să o câștigăm”
Maia Sandu la Summitul UE – Moldova: „Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”
Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după Summitul UE-Republica Moldova „Vor fi deblocate încă 503 milioane de euro dacă Moldova va implementa reformele asumate”
Circa 1,2 miliarde lei, încasate de Fisc la buget în ultima săptămână
Acces la tehnologii moderne pentru elevii din Bălți: Liceul „Vladimir Maiakovski” a fost dotat cu echipamente digitale
Apelul mediului academic din Republica Moldova și România către Maia Sandu și Nicușor Dan: „Reîntregirea poporului român reprezintă o opțiune legitimă”
Expoziție comemorativă dedicată Lidiei Istrati. Ministrul Culturii: „O doamnă de fier care a avut curajul să promoveze adevărul, integritatea și dragostea de neam”
LIVE // António Costa, Ursula von der Leyen și Maia Sandu susțin declarații de presă, în urma Summitului UE - Republica Moldova