Prim-ministrul Dorin Recean, în discuții cu reprezentanții celor mai mari rețele comerciale din țară
17 ianuarie 2025, Chișinău - Situația din domeniul energetic și măsurile ce pot fi luate pentru a nu admite creșterea prețurilor la cele mai importante produse alimentare au fost principalele subiecte discutate de către prim-ministrul Dorin Recean cu reprezentanții celor mai mari rețele comerciale din Republica Moldova.
Premierul a menționat că Guvernul depune eforturi pentru a sprijini mediul de afaceri și a proteja economia națională, inclusiv acordarea, pe o perioadă de 3 luni, a compensațiilor în valoare de până la 50% din creșterea tarifului la energia electrică.
În context, șeful Executivului a îndemnat reprezentanții rețelelor de magazine să manifeste solidaritate față de producătorii locali și să le ofere sprijin pentru a promova produsele autohtone.
„Este important să colaborăm și să protejăm puterea de cumpărare a cetățenilor, să le oferim acces la produse de calitate și să asigurăm continuitatea producției interne”, a subliniat prim-ministrul Dorin Recean.
Totodată, șeful Guvernului a apreciat acțiunile întreprinse de reprezentanții rețelelor comerciale pentru a reduce consumul de energie.
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit, la București, cu membrii Clubului Oamenilor de Afaceri Basarabeni
Consolidarea parteneriatului moldo-român, discutată cu liderii Parlamentului României
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere de rămas bun cu Guido Beltrani, directorul Biroului de Cooperare al Elveției în Republica Moldova
Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu omologul său irlandez, Micheál Martin
Președinta Maia Sandu îl va găzdui pe Prim-ministrul landului Bavaria, Markus Söder
Premierul Vasile Tofan, după întrevederea cu omologul său român, Ilie Bolojan: „Ne dorim să transformăm apropierea dintre țările noastre în mai multe investiții și oportunități pentru oameni”
Mesaje de apreciere din partea vicepremierului pentru reintegrare la adresa celor responsabili din partea Republicii Moldova de menținerea păcii și ordinii de drept în perimetrul Zonei de Securitate
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Președintele României, Nicușor Dan
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu membrii Consiliului Moldova IT Park: „Guvernul va fi un aliat al industriei IT”
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Ambasadorii acreditați în Republica Moldova: „Vrem să transformăm sprijinul extern în investiții și oportunități pentru cetățeni”
Circa 130 de milioane de euro vor fi investite în modernizarea infrastructurii de irigare
„Independența care ne unește”: Programul de evenimente dedicate celor 35 de ani de independență, aprobat de Guvern
Reguli noi pentru autorizarea proiectelor strategice de infrastructură de transport
Mai multe oportunități de investiții și modernizare a agriculturii, prin proiectul „Livada Moldovei II”
Curtea de Apel Centru a dispus limitarea activității Partidului Republican „Inima Moldovei” pentru un an
ARMENPRESS // SUA majorează finanțarea Fondului TRIPP+ Enterprise pentru Armenia la 402 milioane de dolari
Republica Moldova s-ar putea confrunta în această seară cu deficit de energie din cauza situației din regiune. Autoritățile îndeamnă cetățenii să economisească electricitatea
Siguranța podurilor, activitatea punctelor de înmatriculare a mijloacelor de transport și acreditarea școlilor auto, discutate în cadrul reuniunii experților de profil de pe ambele maluri ale Nistrului
Investițiile false continuă să facă victime. IGP anunță șase cazuri de escrocherie soldate cu un prejudiciu de peste 1,2 milioane de lei
CEC va propune Curții Constituționale validarea unui mandat de deputat de pe lista PAS
VIDEO // Doi tineri, documentați după ce ar fi spart mai multe mașini în sectorul Râșcani al capitalei
VIDEO // Noi focare de pestă porcină africană și rabie, confirmate în mai multe raioane ale țării
Peste 11 mii de elevi au fost admiși la studii liceale în urma primei etape a concursului
Circa 20 de monede presupuse a fi din aur, depistate într-un bagaj la vama Aeroport
Localitățile amalgamate voluntar vor beneficia de sprijin pentru crearea Centrelor unificate de prestare a serviciilor
Sancțiuni de peste 2,3 milioane de lei aplicate de Fisc în urma controalelor desfășurate în luna iulie
Parlamentul a examinat 60 de proiecte legislative și a adoptat 52 de acte în luna iulie
Republica Moldova va dezvolta un nou instrument de garantare a creditelor pentru investițiile în sisteme de stocare a energiei
Misiune de peste șapte ore pentru pompierii moldoveni detașați în Grecia
Zilele Diasporei // Din Franța, înapoi acasă prin carte: Dina Vrâncean a lansat volumul „O vacanță la Lipnic”