Prim-ministrul Dorin Recean, la conferința „Viitorul guvernanței”: „Nu mai putem vorbi, astăzi, despre o guvernare eficientă fără să luăm în considerare tehnologia”
Aplicarea soluțiilor tehnologice inovative, pentru a îmbunătăți guvernanța și colaborarea dintre instituțiile publice și sistemul financiar, a fost discutată în cadrul conferinței „Viitorul guvernanței”, la care a participat prim-ministrul Dorin Recean.
În discursul său, premierul a accentuat că aplicarea soluțiilor inovative este esențială într-o lume în continuă schimbare. „Nu mai putem vorbi, astăzi, despre o guvernare eficientă fără să luăm în considerare tehnologia, inteligența artificială, analiza avansată de date. Ele au devenit instrumente eficiente de lucru”, a spus prim-ministrul.
Prim-ministrul a mai subliniat că organizațiile prospere sunt cele care pun pe primul loc sustenabilitatea, diversitatea și incluziunea. „Nu mai vorbim doar despre maximizarea profiturilor, ci de crearea unei valori reale pentru societate. Încurajez în aceste zile să privim dincolo de provocările prezentului și să îmbrățișăm oportunitățile viitorului”, a adăugat premierul Dorin Recean.
Vorbitorii au abordat subiecte referitoare la rolul tehnologiei și inteligenței artificiale în transformarea instituțiilor publice și a sistemelor financiare; importanța sinergiei dintre acestea pentru a spori eficiența, transparența și incluziunea; evoluția cadrului de reglementare; inovația în politici și guvernanța financiară.
Evenimentul a reunit circa 150 de participanți și a fost organizat de Asociația Investitorilor din România, care se implică activ în dezvoltarea mediului invesțitional și de afaceri din Republica Moldova.
Vicepremierul pentru reintegrare a participat la reuniunea Comitetului politic și de securitate al Consiliului Uniunii Europene
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Secretara de Stat a Carolinei de Nord, Elaine Marshall, la Chișinău
Toți copiii cu dizabilități vor beneficia de un ajutor anual de 3000 de lei de 1 iunie
Combaterea corupției la nivel înalt și a fraudelor financiare va fi realizată mai operativ și mai eficient
Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații electronice în Republica Moldova
Instituții mai puternice în domeniul mediului, pentru o gestionare mai bună, control mai eficient și prevenirea încălcărilor
Grupurile de lucru pentru economie s-au întrunit la Chișinău
La Copenhaga, Președintele Parlamentului a avut întrevederi cu omologi din mai multe state europene
Maia Sandu a participat la reuniunea Coaliției Europene împotriva Drogurilor în cadrul Comunității Politice Europene de la Erevan
Viitorul european al Republicii Moldova în centrul atenției unei reuniuni la nivel înalt la Erevan
Amalgamare voluntară la Rezina: nouă primării se unesc și vor primi stimulente în valoare de 85 milioane de lei
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Reziliența națională se construiește prin responsabilitate comună, coordonare și pregătire”
Președinta Maia Sandu a primit delegația japoneză condusă de Ministrul Afacerilor Interne și Comunicațiilor, Hayashi Yoshimasa
Igor Grosu va participa la Conferința președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană
De astăzi, fermierii pot depune cererile pentru compensarea accizei la motorină
Donald Trump va efectua o vizită de stat în China. Discuții despre Iran și diferendele comerciale, pe agendă
Viena a deschis oficial Eurovision 2026. Satoshi va evolua primul pe scenă
Euro și dolarul încep săptămâna cu apreciere
O delegație a Parlamentului polonez efectuează o vizită în Republica Moldova
Cronica ARHIVELOR // Nicolae Ștefan Casso – filantropul basarabean care a susținut identitatea românească în Basarabia țaristă
Agenda evenimentelor, luni, 11 mai
Medicii avertizează: radiațiile UV, factor major de risc pentru cancerul de piele
Doi copii și un tânăr din nordul țării au ajuns la spital în urma unor explozii provocate de obiecte asemănătoare rachetelor antigrindină
Un minor a murit în urma unui incident într-o unitate militară din Cahul
Investiții europene de milioane la Institutul de Medicină Urgentă: condiții mai bune pentru pacienți
Cronica ARHIVELOR // 10 Mai – zi cu semnificație istorică: Carol I depune jurământul
Zeci de elevi și studenți au descoperit în această săptămână activitatea Parlamentului
Judecătorii și procurorii moldoveni și-au perfecționat cunoștințele în domeniul justiției verzi
Incendiul de la Cernobîl nu afectează Republica Moldova, anunță autoritățile
Președinta Maia Sandu a primit misiunea Fondului Monetar Internațional, aflată în vizită la Chișinău