ro

 

Oficial
17 Mai, 2026 / 02:45
/ 06 Martie, 2025

Prim-ministrul Dorin Recean va întreprinde o vizită în raionul Ialoveni

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

Premierul Dorin Recean va merge într-o vizită la Ialoveni, unde va discuta cu autoritățile locale și va vizita mai multe obiective sociale și afaceri, care au beneficiat de sprijinul Guvernului.

 

Prim-ministrul se va întâlni cu reprezentanții autorităților publice locale din raion și ai serviciilor desconcentrate, pentru a discuta starea de lucruri din localitățile raionului și prioritățile pentru perioada următoare.

 

De asemenea, șeful Executivului va examina realizarea mai multor proiecte implementate în cadrul programului Satul European. Este vorba despre asigurarea alimentării cu apă a satului Suruceni și reparația Casei de cultură din aceeași localitate. 

 

În orașul Ialoveni, premierul Dorin Recean va merge la stadionul central, modernizat anul trecut.

 

Prim-ministrul va discuta și cu doi antreprenorii care desfășoară activități în domeniul producerii, în satele Văsieni și Ulmu.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Particip.gov.md – platforma unică pentru consultările publice, modernizată de Guvern, pentru ca cetățenii să vină mai ușor și mai rapid cu propuneri

/ Acum 3 zile

Taberele de vară pentru copii și adolescenți, în pregătiri pentru sezonul estival 2026

/ Acum 3 zile

Guvernul alocă 50 de milioane de lei pentru fermierii afectați de seceta din 2025

/ Acum 3 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a participat la Forumul de securitate din regiunea Mării Negre și a Balcanilor, desfășurat la București

/ Acum 4 zile

Igor Grosu, la București: „Republica Moldova și România sunt legate printr-o relație specială, dar și printr-un parteneriat puternic”

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu va efectua o vizită de lucru în raionul Nisporeni

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu a prezidat ședința Comisiei Naționale pentru Integrare Europeană

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu șefii misiunilor diplomatice ale statelor membre ale Uniunii Europene

/ Acum 5 zile

Consultări la Președinție privind organizarea alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu a primit misiunea Fondului Monetar Internațional, aflată în vizită la Chișinău

/ Acum 7 zile

Președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, la Chișinău: Președinția Consiliului Uniunii Europene, alături de Moldova de Ziua Europei

/ Acum 7 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună de presă cu omologul său cipriot, Nikos Christodoulides

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Europei: „Europa înseamnă un lucru foarte simplu: respect pentru om, respect pentru dreptul fiecăruia de a trăi în siguranță și cu demnitate în propria țară”

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu, la conferința dedicată zilei de 9 mai: „Apărarea adevărului ține de reziliența democratică și de securitatea națională”