ro

 

Oficial
25 Decembrie, 2025 / 16:20
/ 21 Ianuarie, 2025

Republica Moldova va fi reprezentată de prim-ministrul Dorin Recean la Forumul Economic de la Davos

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

În perioada 22 - 23 ianuarie, Dorin Recean va conduce delegația Republicii Moldova la ediția a 55-a a Forumului Economic de la Davos. Evenimentul se desfășoară cu genericul „Colaborarea pentru era inteligentă”.

Șeful Executivului va avea o serie de întrevederi bilaterale cu lideri politici și reprezentanți ai companiilor internaționale. În discuții, premierul Dorin Recean va promova agenda economică a țării noastre, cu accent pe beneficiile pe care le oferă Republica Moldova investitorilor din străinătate. Totodată, prim-ministrul va vorbi despre preocupările legate de securitatea informațională, dar și eforturile de consolidare a independenței energetice a Republicii Moldova. 

Forumul Economic de la Davos reunește aproape 3 000 de lideri din peste 130 de țări, incluzând 350 de oficiali guvernamentali, inclusiv 60 de șefi de stat și de guvern, din toate regiunile importante. Din componența delegației țării noastre mai fac parte ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Dumitru Alaiba, și Natalia Bejan, șefa Agenției de Investiții.  

Subiectele de pe agenda Forumului cuprind evoluția economică globală, situația energetică, obiectivele climatice și modul în care inteligența artificială poate contribui la îmbunătățirea vieții oamenilor.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu, de Ziua Poliției Naționale:„Poliția a fost în prima linie pentru apărarea democrației și a suveranității Republicii Moldova”

/ Acum 6 zile

Mesajul Președintei Maia Sandu de Ziua Poliției Naționale

/ Acum 6 zile

Proiecte guvernamentale în satul Cioc-Maidan, UTA Găgăuzia: Parcul din localitate și Casa de Cultură, vizitate de Premierul Alexandru Munteanu

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu a vizitat Liceul Teoretic „Nicolai Tretiakov” din Comrat

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu a vizitat Platforma Industrială Multifuncțională din Ceadîr-Lunga – unul dintre cele mai mari proiecte economice ale regiunii

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din UTA Găgăuzia: „Prioritatea noastră comună este să păstrăm pacea, stabilitatea și armonia în toată Moldova”

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua o vizită de lucru în UTA Găgăuzia

/ 17 Decembrie, 2025

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Republicii Elene în Republica Moldova

/ 17 Decembrie, 2025

Guvernul lansează ediția III a Programului Național „Servicii de creșe publice – Părinți angajați, copii la creșe”

/ 17 Decembrie, 2025

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu echipa Fondului Monetar Internațional, la încheierea misiunii

/ 17 Decembrie, 2025

Autorizațiile pentru activitățile industriale și economice cu impact asupra mediului vor fi eliberate prin intermediul unui ghișeu unic

/ 17 Decembrie, 2025

Guvernul va oferi granturi grupurilor de întreprinderi mici și mijlocii care dezvoltă în comun soluții de energie verde

/ 17 Decembrie, 2025

Guvernul a aprobat cuantumul salariului minim și mediu pentru anul 2026

/ 16 Decembrie, 2025

Președinta Maia Sandu a avut întrevederi cu oficiali de rang înalt ai Regatului Țărilor de Jos, la Haga