Șefa statului a participat la festivitățile dedicate Zilei Europei și la Festivalul Familiei, organizate la Ungheni
Președinta Maia Sandu a participat, astăzi, alături de comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos, la festivitățile dedicate Zilei Europei organizate la Ungheni. Șefa statului a subliniat că pentru cetățenii Republicii Moldova, această zi are o semnificație aparte. Este ziua în care comemorăm jertfa înaintașilor noștri și reafirmăm direcția aleasă: drumul european al păcii și prosperității.
„În această zi, nu doar sărbătorim valorile europene ci ne angajăm, din nou, să le transformăm în realitate aici, acasă. Fiecare proiect european implementat la Ungheni și peste tot în țară – fie că este vorba de infrastructură, educație, sănătate sau cultură – este o dovadă vie a beneficiilor apropierii noastre de Uniunea Europeană. Fiecare astfel de proiect aduce Europa mai aproape, aduce schimbare, aduce speranță”, a subliniat Președinta Maia Sandu.
Totodată, șefa statului a mulțumit tuturor celor care, prin munca și angajamentul lor, fac ca obiectivul european al Republicii Moldova să devină realitate. „Vreau să le mulțumesc cetățenilor Republicii Moldova, care au ales democrația, libertatea și statul de drept. Vreau să mulțumesc partenerilor noștri europeni, care ne susțin și ne încurajează”, a menționat Președinta Maia Sandu.
Tot astăzi, la Ungheni, a fost organizat și Festivalul Familiei. Șefa statului a subliniat că familia este locul în care învățăm să avem grijă unii de alții, să fim solidari, să construim împreună. „Iar Moldova europeană pe care o construim trebuie să fie, înainte de toate, o țară în care familiile trăiesc în siguranță, în bunăstare, cu încredere în ziua de mâine”, a punctat Președinta Maia Sandu.
În fiecare an, la 9 mai, de Ziua Europei sărbătorim pacea și unitatea. Cu acest prilej, Guvernul Republicii Moldova, în parteneriat cu Delegația Uniunii Europene, a organizat mai multe evenimente, atât în capitală, cât și în mai multe orașe din țară. La Chișinău a fost organizată o manifestație de amploare în Piața Marii Adunări Naționale, începând cu ora 13:00, iar la Ungheni, Cahul și Căușeni au fost deschise tradiționalele Orășele Europene.
La Chișinău, ziua se va încheia cu un concert care va începe la ora 19:00. Pe scenă vor urca Vali Boghean, Marej, Vopli Vidopliassova din Ucraina, Zdob și Zdub, Lupii lui Calancea, alături de GUZ și Surorile Osoianu.
Discursul integral al Președintei Maia Sandu poate fi accesat aici.
Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară
Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”
Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare
Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură
Politica fiscală pentru 2027 - propusă spre consultări publice: Sistem fiscal mai simplu, mai competitiv și mai ușor de administrat
Investiții de 50 de milioane de euro în modernizarea a 20 de școli-model din Republica Moldova
Guvernul consolidează stocurile de gaze naturale pentru consumatorii de pe ambele maluri ale Nistrului
Comisia Unificată de Control s-a întrunit la Bender
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu președinta Republicii Slovenia, Natasa Pirc Musar
Premierul Alexandru Munteanu, în dialog cu Prim-ministrul Serbiei, Djuro Macut
Premierul Alexandru Munteanu, la Summitul Procesului de Cooperare în Europa de Sud-Est: „Aspirația noastră este clară și neclintită - să devenim stat membru al UE și să contribuim la o Europă unită, sigură, prosperă și pașnică”
Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Prim-ministrul Bulgariei, Rumen Radev
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Canadei
Secretarul general adjunct al Guvernului, Alexandru Iacub, participă, la Strasbourg, la reuniunea Comitetului Director pentru Democrație al Consiliului Europei
FOTO // Exerciții comune Moldova–România: instruire acvatică pentru militarii Armatei Naționale
VIDEO // Nouă schemă de fraude bancare dejucată: escrocii au încercat să obțină 450.000 de lei de la o juristă
Atenție, călători! Trafic intens la vama Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova
Mobilizare de amploare în nordul țării: Patru copii dispăruți în Rîșcani, găsiți nevătămați după o noapte de căutări
Opera Națională București a deschis Festivalul „DescOperă”. Ministrul Culturii: „Festivalul vorbește despre legătura culturală puternică dintre R. Moldova și România”
Noi reguli de impozitare pentru salariile șoferilor de taxi, aplicate din 1 iulie
Polonia și Republica Moldova își consolidează dialogul în domeniul securității naționale
Ultima probă din sesiunea de bacalaureat 2026. Circa 400 de elevi susțin proba la limba maternă
Dolarul adaugă 21 de bani într-o singură zi
Studiul de fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Agenda evenimentelor, vineri, 19 iunie
Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță: „Impactul reformei TVA nu va depăși 200 de lei lunar pentru 80% dintre cetățeni”
Igor Grosu: „Escrocheriile telefonice sunt coordonate din afara țării. Autoritățile analizează soluții pentru identificarea apelurilor frauduloase”
Reforma sistemului de salarizare în sectorul bugetar, propusă spre consultări publice: beneficii pentru angajați și creșteri ale veniturilor
Reforma „Restart în educație”, discutată cu autoritățile raionale și municipale. Dan Perciun: „Schimbările sunt necesare pentru a reduce diferențele privind calitatea educației”
Noi oportunități de dezvoltare a sectorului turistic al Republicii Moldova: creșterea cu 30 la sută a numărului de turiști și susținerea întreprinderilor din sector