ro

 

Oficial
20 Decembrie, 2025 / 12:56
/ 11 Martie, 2025

Președinta Maia Sandu, la forumul de afaceri moldo-francez: „Moldova este deschisă pentru afaceri”

Președinția Republicii Moldova
presedinte.md

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a participat la Forumul de Afaceri Moldo-Francez, unde a transmis un mesaj investitorilor: Moldova este deschisă pentru afaceri și oferă oportunități atractive pentru companiile franceze.

„Moldova nu mai este doar o țară mică la marginea Europei. Suntem un stat candidat la UE, reformăm economia și oferim avantaje clare pentru investitorii care aleg să fie primii pe această piață în proces de modernizare. Acum este momentul să investiți în Moldova”, a declarat șefa statului în fața comunității de afaceri franceze.

Peste 180 de companii franceze s-au înregistrat la cele cinci sesiuni din cadrul forumului care au vizat sectoarele energetic, transportul și infrastructura, sănătatea și industria farmaceutică, agricultura, industria agroalimentară și sectorul vitivinicol, precum și inovațiile tehnologice.

Maia Sandu a evidențiat măsurile prin care guvernul de la Chișinău îmbunătățește mediul de afaceri, digitalizează serviciile publice și reduce birocrația. Moldova are unul dintre cele mai competitive regimuri fiscale din Europa, oferind facilități importante pentru industrii strategice precum tehnologiile informaționale, producția de componente auto, industria electronică, farmaceutică și agroalimentară.

Șefa statului a subliniat existența unor stimulente industriale competitive, inclusiv ajutoare de stat de până la 60% pentru investițiile în sectoare-cheie, precum industria auto, electronică, produse farmaceutice, agroalimentar, textile, industria chimică și a materialelor de construcții. Acordurile fiscale și de securitate socială dintre Moldova și Franța asigură stabilitate pentru companii și angajați.

Parcul IT din Moldova atrage tot mai multe companii internaționale datorită unui regim fiscal avantajos, iar investițiile în energie regenerabilă prezintă atât oportunități comerciale, cât și contribuie la securitatea economică pe termen lung. În plus, poziția strategică a Moldovei și accesul la o piață extinsă de 500 de milioane de consumatori prin acorduri de liber schimb fac din țară un hub propice pentru producție și export.

În cadrul forumului, Președinta Maia Sandu a reafirmat relația solidă dintre cele două țări: „Moldova și Franța împărtășesc o prietenie profundă, bazată pe încredere, valori comune și un angajament pentru o Europă puternică, competitivă și orientată spre viitor. Vom continua să aprofundăm acest parteneriat, iar companiile vor fi printre primele care vor avea de câștigat. Atunci când relațiile politice sunt puternice, și legăturile economice prosperă.”

Declarațiile președintei Sandu pot fi accesate aici.

 

 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu la Conferința diplomatică pentru instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina: „Dacă agresiunea nu este pedepsită, riscul de noi războaie crește”

/ Acum 3 zile

Măsurile de combatere a criminalității organizate pentru asigurarea securității cetățenilor, discutate la Guvern

/ Acum 3 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la Conferința dedicată adoptării Convenției privind instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, la Haga

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul dedicat reformei justiției și combaterii corupției: „Reforma justiției este despre viitorul Republicii Moldova – despre încrederea cetățenilor, dezvoltarea economică și locul nostru firesc în familia europeană

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Azerbaidjanului în Republica Moldova, Ulvi Bakhshaliyev

/ Acum 4 zile

Republica Moldova reprezentată la cea de-a 10-a reuniune a Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg Europe

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu participă la Conferința diplomatică pentru instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina

/ Acum 4 zile

Aderarea la UE, cooperarea economică și energetică – pe agenda vizitei Președintei Maia Sandu la Atena

/ Acum 4 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună cu Prim-ministrul Republicii Elene, Kyriakos Mitsotakis

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu a adresat un mesaj de felicitare comunității evreiești din țara noastră care marchează Hanukkah

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu efectuează o vizită de lucru în Republica Elenă

/ Acum 7 zile

Șeful Guvernului, Alexandru Munteanu: „Vă îndemn să prețuim patrimoniul cultural moștenit și să îl protejăm pentru generațiile care vin”

/ Acum 7 zile

Maia Sandu, în discuție cu Președintele Ciprului despre integrarea europeană: „Moldova este gata să meargă înainte.”