ro

 

Oficial
29 Aprilie, 2026 / 15:14
/ Acum 1 oră

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri - discuții pe marginea politicilor de reintegrare a țării în cadrul Comisiei parlamentare speciale

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

Astăzi, 29 aprilie 2026, pe platforma Comisiei parlamentare speciale de monitorizare și control parlamentar asupra realizării politicii de reintegrare a Republicii Moldova s-au desfășurat discuții pe marginea unor subiecte de actualitate ce vizează situația din raioanele de est ale țării, activitatea școlilor cu predare în limba română, dificultățile înfruntate de fermierii din raionul Dubăsari, aspecte privind protecția mediului înconjurător pe ambele maluri ale Nistrului.

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a informat despre rezultatele reuniunilor recente de lucru la nivelul reprezentanților politici și a grupurilor de lucru sectoriale din partea Chișinăului și Tiraspolului, abordările primordiale în implementarea politicilor de reintegrare, măsurile de suport oferite instituțiilor de învățământ din Zona de Securitate și agricultorilor ce dețin terenuri după traseul Râbnița-Tiraspol, precum și s-a referit la proiectele de dezvoltare ce urmează a fi finanțate prin Programul activităţilor de reintegrare a ţării pentru anul 2026.

Secretara de stat din cadrul Ministerului Educației și Cercetării, dna Valentina Olaru, și reprezentantul Ministerului Mediului au prezentat informații referitor la măsurile întreprinse pentru a asigura buna funcționare a școlilor cu predare în limba română din regiunea transnistreană și pentru a gestiona eficient criza ecologică de pe r. Nistru, precum și alte acțiuni proactive din partea Chișinăului menite să sporească calitatea procesului educațional și să protejeze mediul ambiant pe ambele maluri ale Nistrului.

- -


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Șefa statului la Kyiv: „Securitatea Moldovei și securitatea Ucrainei sunt interconectate”

/ Acum 3 zile

Discursul Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, la conferința de presă comună cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy

/ Acum 4 zile

Problemele din agricultură, discutate cu reprezentanții Forței Fermierilor

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu: „Ceea ce nu este permis offline nu poate fi permis online”

/ Acum 5 zile

Încetarea stării de urgență în sectorul energetic, votată în Parlament. Premierul Alexandru Munteanu: „Vom continua gestionarea riscurilor prin mecanismele stării de alertă care ne permit să intervenim rapid, să monitorizăm zilnic stocurile și să protejăm”

/ Acum 5 zile

Întrevederea șefei statului cu Președintele Comitetului Economic și Social European, Séamus Boland

/ Acum 5 zile

Discursul Premierului Alexandru Munteanu, în plenul Parlamentului, în legătură cu încetarea stării de urgență în sectorul energetic

/ Acum 5 zile

Șefa statului, împreună cu Președintele Parlamentului, s-a întâlnit cu reprezentanți ai autonomiei găgăuze

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la deschiderea festivalului „USA Freedom 250”: „Libertatea înseamnă capacitatea unui stat de a-și proteja cetățenii, de a le asigura stabilitate și de a le crea oportunități reale acasă”

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la deschiderea festivalului „USA Freedom 250”: „Libertatea înseamnă capacitatea unui stat de a-și proteja cetățenii, de a le asigura stabilitate și de a le crea oportunități reale acasă ”

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în dialog cu Președintele Comitetului Economic și Social European

/ Acum 6 zile

Secretarul general adjunct al Guvernului, Alexandru Iacub, la finalizarea Proiectului de Înregistrare și Evaluare Funciară: „Este punctul de pornire pentru servicii cadastrale mai rapide”

/ Acum 6 zile

Parlamentul a găzduit reuniunile comisiilor permanente și ale Biroului Adunării Parlamentare Euronest

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Spaniei în Republica Moldova