Ambasadorul Republicii Moldova în Japonia, rechemat din funcție
Ambasadorul Republicii Moldova în Japonia, Dumitru Socolan, va fi rechemat din funcție. Decizia a fost aprobată astăzi de Guvern, transmite MOLDPRES.
Proiectul a fost prezentat la ședința Guvernului de către vicepremierul Mihai Popșoi.
Tot astăzi, Guvernul a decis numirea lui Mihail Zaporojan în funcția de șef adjunct al Inspectoratului Național pentru Supraveghere Tehnică.
Linia electrică Isaccea–Vulcănești este afectată: Ministerul Afacerilor Externe condamnă atacurile asupra Ucrainei
Alexandru Munteanu: „Situația energetică rămâne fragilă după atacurile din Ucraina”
Deputații se vor întruni joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse modificarea Codului contravențional și raportul Consiliului Audiovizualului pe 2025
Președinta Maia Sandu, după ședința Consiliului Național de Securitate: „Riscurile ce țin de criminalitatea transfrontalieră cresc. Avem și vulnerabilități pe segmentul transnistrean”
Ambasadorul Alexandr Roitman: Situația de securitate din Israel rămâne complexă, cetățenii moldoveni sunt îndemnați la prudență
Secretarul general al OCEMN, la Chișinău: „Există o dimensiune economică foarte importantă a securității, care poate fi consolidată doar prin cooperare”
VIDEO // Comisara Marta Kos: „Integrarea Republicii Moldova și a Ucrainei în UE poate contribui în mod direct la stabilitatea regională”
Ministrul de Externe al Ucrainei, Andrii Sybiha, „Securitatea Mării Negre este esențială pentru pacea și aprovizionarea regională”
VIDEO // Vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas, trasează prioritățile pentru securitatea la Marea Neagră: „Urmează să construim pacea în regiune”
Ministrul Apărării, la Conferința privind securitatea la Marea Neagră: „Încălcările recente ale spațiului aerian de către dronele rusești demonstrează necesitatea investițiilor continue în apărarea aeriană și în tehnologii moderne”
Viceprim-ministrul Mihai Popșoi: „Moldova susține finalizarea etapelor pentru operaționalizarea Tribunalului Special pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei și instituirea Comisiei de despăgubiri”
Mihai Popșoi la Conferința privind securitatea la Marea Neagră: „Extinderea Uniunii Europene pentru a include Republica Moldova și Ucraina trebuie văzută nu doar ca o ambiție politică, ci ca o investiție strategică în pacea și securitatea Europei”
Republica Moldova va mai denunța un acord cu CSI
Președinta Maia Sandu convoacă Consiliul Național de Securitate. Discuțiile se vor axa pe măsurile necesare pentru a combate criminalitatea transfrontalieră
Peste 3600 de tone de benzină și motorină, importate marți în Republica Moldova
VIDEO // Peste 10 tone de fructe uscate cu mucegai, blocate de ANSA la frontieră
Guvernul indexează normele de cheltuieli pentru întreținerea persoanelor cazate în instituțiile sociale
Ambasadorul Republicii Moldova în Japonia, rechemat din funcție
ANSA: Cauza morții păsărilor din Pohrebea a fost virusul gripei aviare
Aprobat de Guvern: din 1 aprilie, pensiile vor fi indexate cu 6,8 la sută și majorate cu o sumă fixă de peste 50 de lei
FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită la Ungheni. Oficialul s-a întâlnit cu tinerii și a evaluat avansarea lucrărilor la Podul de Flori
VIDEO // Ministrul Energiei explică motivele care au stat la baza instituirii stării de urgență
VIDEO // Peste 650 de permise de conducere au fost anulate după fraude la examenele auto. Rezultatele anchetei ASP privind fraudele din sistem
O nouă rundă a dialogului național despre siguranța copiilor în mediul online a avut loc la Ungheni
Doi bărbați, care s-au dat drept polițiști, condamnați pentru escrocherie de peste un milion de lei
Comisarul european pentru Justiție va efectua o vizită în Republica Moldova
Peste 6400 de intervenții cardiovasculare, finanțate din fondurile de asigurare medicală în 2025
Doi bărbați au fost condamnați la muncă în folosul comunității pentru braconaj piscicol. Ei vor achita și un prejudiciu de 784 mii lei
Cotația dolarului scade ușor, iar euro se apreciază
Ucrainenii au lovit un port rusesc de la Marea Baltică