ro

 

Politică
19 Decembrie, 2025 / 00:42
/ Acum 2 ore

Comisara Marta Kos despre negocierile tehnice de aderare: „Moldova va deveni un membru puternic al Uniunii Europene, pe picior de egalitate cu alte state membre”

Republica Moldova a făcut un pas important pe drumul aderării la Uniunea Europeană, obținând acceptul statelor membre pentru a deschide negocierile tehnice privind capitolele 2 și 6, a declarat Comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos, într-o emisiune la ProTV, comunică MOLDPRES.

„Chiar în ziua de luni am obținut acceptul celor 27 de state membre pentru a deschide negocierile tehnice pentru capitolele 2 și 6. Este o mare realizare și arată că Republica Moldova a demonstrat stabilitate și angajament în procesul de reforme necesare parcursului european”, a spus Kos.

Aceasta a subliniat că deschiderea tehnică a negocierilor diferă de invitația oficială de aderare:

„Avem nevoie de o undă verde oficială pentru a putea deschide toate capitolele, dar, de fapt, nu există nicio diferență în ceea ce privește reformele pe care Republica Moldova trebuie să le implementeze. Cea mai importantă este consolidarea statului de drept și alinierea legislației la standardele europene”.

Kos a vorbit și despre contextul geopolitic complicat, legat de războiul din Ucraina:

„Discuțiile privind Ucraina nu pot fi văzute separat de negocierile cu Republica Moldova sau cu alte țări candidate. Rezultatele acestor negocieri vor influența direct parcursul european al Moldovei”.

Referitor la raioanele din stânga Nistrului, comisarul european a precizat:

„Uniunea Europeană respectă integritatea teritorială și suveranitatea Republicii Moldova. În cadrul negocierilor tehnice, considerăm stânga Nistrului parte integrantă a țării, iar convergența întregului teritoriu cu standardele UE rămâne o prioritate”.

Marta Kos a subliniat importanța reformelor economice și investițiilor:

„Trebuie să ne asigurăm că economia Republicii Moldova, la momentul aderării, este suficient de puternică și convergentă cu economia europeană. Dezvoltarea economică va genera locuri de muncă și va influența direct viața oamenilor”.

În final, comisarul a apreciat angajamentul autorităților și al cetățenilor:

„Sunt convinsă că Moldova este o națiune care respectă regulile și valorile europene. Cu această viziune, Republica Moldova va deveni un membru puternic al Uniunii Europene, pe picior de egalitate cu alte state membre”.

Luni, 15 decembrie, Republica Moldova a primit undă verde de la cele 27 de state membre ale Uniunii Europene pentru a demara discuțiile tehnice pe primele capitole de negocieri.

Consiliul European, urmează să decidă în cadrul summitului din 18‑19 decembrie 2025 dacă vor fi deschise negocieri de aderare pe clustere cu Republica Moldova. Decizia este una politică și strategică, menită să marcheze o etapă esențială în parcursul de aderare al țării noastre la Uniunea Europeană.

Citește și: Începerea negocierilor pe trei capitole, discutată la Bruxelles de Cristina Gherasimov și Marta Kos


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

FOTO // Președinta Maia Sandu la Conferința diplomatică de la Haga: „Modul în care se va încheia războiul din Ucraina va defini viitorul Europei”

/ Acum 2 zile

VIDEO // R. Moldova și Ucraina vor avansa simultan pe calea aderării la UE. Maia Sandu și Volodimir Zelenski au avut o întrevedere la Haga

/ Acum 2 zile

VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu: „O justiție independentă este o condiție de bază pentru creșterea economică și bunăstarea cetățenilor”

/ Acum 3 zile

Actualul legislativ și-a început activitatea într-un climat politic mai tensionat, susţine speakerul Igor Grosu

/ Acum 3 zile

Preşedintele Parlamentului avertizează moldovenii din Federația Rusă: „Sunt riscuri reale de recrutare forțată. Au nevoie de carne de tun”

/ Acum 3 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, mesaj pentru Putin: „Istoria nu se repetă, imperiul nu poate fi reîncarnat”

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu, în discuții cu premierul Greciei: „Moldova este determinată să facă următorii pași pe drumul aderării la UE”

/ Acum 3 zile

Moldova și Suedia consolidează cooperarea bilaterală în domenii-cheie

/ Acum 5 zile

Proietul Legii fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală 2026, votat în prima lectură: mai mulți bani pentru servicii medicale și medicamente compensate

/ Acum 6 zile

Legea Bugetului Asigurărilor Sociale de Stat pentru 2026, aprobată în prima lectură: pensii indexate și indemnizații majorate

/ Acum 6 zile

Președintele Ciprului, la întrevederea cu Maia Sandu: „Obiectivul nostru este ca cetățenii moldoveni să se bucure cât mai curând de beneficiile integrării europene”

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu, în discuții cu omologul său din Cipru: „Republica Moldova se află într-o fereastră de oportunitate, care trebuie valorificată”

/ Acum 6 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, oferă detalii despre discuțiile de la Washington: „Au fost foarte bune”

/ Acum 6 zile

Igor Grosu: „Situația de pe malul stâng al Nistrului este sub control. Nu există motive de îngrijorare”