Conferința de la München // R. Moldova va extinde cooperarea cu INTERPOL pentru a facilita investigațiile
Menținerea în siguranță a frontierelor și comunităților Republicii Moldova, precum și combaterea crimelor transfrontalieri au fost discutate de delegația Ministerului Afacerilor Interne (MAI) cu oficiali din Germania, Țările de Jos și INTERPOL. Discuțiile au avut loc în marja Conferinței de Securitate de la Münchencomunică MOLDPRES.
Autoritățile vor lărgi schimbul de informații cu INTERPOL și vor detașa ofițeri în organizația internațională de cooperare a forțelor de poliție, pentru a facilita coordonarea investigațiilor și intervențiilor rapide în cazurile de crimă organizată și terorism. Aspecte privind extinderea cooperării cu INTERPOL au fost discutate în cadrul întrevederii ministrului de Interne, Daniella Misail-Nichitin, cu Secretarul General Adjunct al organizației, Valdecy Urquiza. În cadrul întâlnirii, s-a vorbit despre extinderea schimbului de informații operative și implementarea unor soluții tehnologice avansate pentru identificarea și prevenirea amenințărilor de securitate.
Discuțiile cu Secretarul de stat al Ministerului Federal de Interne și Comunicare al Germaniei, Hans-Georg Engelke, au scos în evidență eforturile comune pentru consolidarea securității la frontieră și stabilitatea regională, precum și cele orientate spre optimizarea mecanismelor de gestionare a migrației ilegale. Prin intensificarea schimbului de informații și îmbunătățirea coordonării polițienești, cu partenerii germani, este asigurat un control mai eficient la hotare, sunt reduse riscurile asociate criminalității transfrontaliere și este sporită siguranța cetățenilor. De asemenea, a fost subliniată importanța colaborării în combaterea amenințărilor hibride și a riscurilor asociate ingerințelor externe cu scopul de a destabiliza democrația.
La întrevederea cu David van Weel, Secretarul de stat al Ministerul Justiției și Securității din Regatul Țărilor de Jos, a fost abordată implementarea unor soluții inovatoare pentru combaterea dezinformării, monitorizarea riscurilor și consolidarea securității cibernetice. De menționat că Olanda sprijină dezvoltarea capacităților Republicii Moldova prin intermediul Misiunii UE de Parteneriat în Moldova (EUPM), contribuind, astfel, la modernizarea infrastructurii de securitate și pregătirea specialiștilor în domeniul protecției datelor și combaterii criminalității informatice. În acest context, a fost reiterată necesitatea înființării unui centru operațional la nivelul Ministerului Afacerilor Interne pentru răspuns rapid la incidente cibernetice și protecția infrastructurii critice.
Un alt subiect de interes a fost promovarea identității digitale europene, un proiect strategic care va permite integrarea Republicii Moldova în ecosistemul digital al Uniunii Europene, facilitând accesul cetățenilor la servicii moderne și securizate.
Delegația MAI a evidențiat buna cooperare dintre poliția moldovenească și cea bavareză, în cadrul întrevederii cu Joachim Herrmann, ministrul de Interne al landului Bavaria. Părțile au subliniat importanța continuării și extinderii colaborării, în special în domeniul combaterii amenințărilor hibride, cât și adoptarea unor soluții moderne de prevenire a riscurilor de securitate. Un alt punct de reper a fost lansarea unor proiecte comune care ar putea contribui la sporirea eficienței structurilor de ordine publică, îmbunătățirea capacității de reacție și creșterea nivelului de securitate al cetățenilor. Prin aceste acțiuni, Republica Moldova va beneficia de o mai bună pregătire a personalului și eficientizarea proceselor operaționale, pentru ca angajații ministerului să poată face față provocărilor emergente.
Ministrul Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a participat în perioada 14-15 februarie la cea de-a 61-a ediție a Conferinței de Securitate de la München.
Republica Moldova a fost reprezentată la această conferință de președinta Maia Sandu și de o delegație a Guvernului Republicii Moldova în frunte cu vicepremeirul Mihai Popșoi.
Șefa statului a subliniat importanța unității europene ca fundament al păcii, securității și prosperității. Referindu-se la securitatea regională, Președinta Sandu a menționat:
„Nimeni nu-și dorește pacea mai mult decât Ucraina. Și noi, în Moldova, ne dorim pacea – ne dorim o pace durabilă și care să ne mențină în lumea liberă. O astfel de pace nu se poate decide fără Ucraina, și nici fără Europa”, a declarat Maia Sandu.
În cadrul discuțiilor, a fost reafirmat rolul Republicii Moldova pentru securitatea regională și importanța sprijinului internațional în consolidarea rezilienței țării noastre.
Conferința de Securitate de la München este unul dintre cele mai prestigioase forumuri internaționale dedicate securității globale și reunește peste 50 de șefi de stat și de guvern și mai mult de 100 de miniștri ai afacerilor externe și ai apărării.
Prim-ministrul Vasile Tofan, de Ziua Independenței Ucrainei: „Republica Moldova este și va rămâne un vecin de încredere și un partener ferm al Ucrainei”
Parlamentul se va reuni într-o ședință solemnă consacrată aniversării a 35-a de la proclamarea Independenței
VIDEO // Președinta Maia Sandu, vizită la Kiev de Ziua Independenței Ucrainei: „Moldova trăiește în pace datorită curajului poporului ucrainean”
Clădirea Parlamentului, iluminată în culorile drapelului ucrainean de Ziua Independenței Ucrainei. Igor Grosu: „Vom continua să sprijinim Ucraina în lupta sa pentru libertate”
Maia Sandu condamnă atacul rusesc asupra unui centru comercial din Krivoi Rog soldat cu cel puțin 16 morți și peste 130 de răniți
Prim-ministrul Vasile Tofan a depus declarația de avere și interese personale
VIDEO // Expertul în securitate, Pavel Horea, despre raportul SIS și AIM: „Demontează mitul pericolului „catastrofal” al munițiilor de la Cobasna, folosit pentru menținerea trupelor ilegale în stânga Nistrului”
ANALIZĂ // Cobasna, între realitatea tehnică și narativul fricii: de ce raportul SIS și AIM contează acum
Alegeri locale noi în satul Chirsova din UTA Găgăuzia. CEC a stabilit data scrutinului
FOTO // Zilele Diasporei la Parlament. Cetățenii reveniți acasă au participat la expoziții, dezbateri și exerciții de democrație
DOC // Un raport SIS și AIM demontează miturile privind cantitatea reală de muniții de la Cobasna. Alexandru Musteața: „Nu este o amenințare existențială pentru regiune, așa cum a fost prezentat insistent în scop geopolitic”
Președinta Maia Sandu condamnă atacurile rusești asupra Ucrainei: „Rusia trebuie să fie supusă unei presiuni mult mai mari pentru a pune capăt acestor acțiuni”
Legislativul se convoacă în sesiune extraordinară: Biroul permanent a aprobat ordinea de zi a ședințelor
Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu o delegație a Congresului SUA: „Vom continua dialogul strâns și vom dezvolta cooperarea în beneficiul cetățenilor”
Produsele chimice vor avea reguli mai clare de clasificare, etichetare și ambalare. Inițiativa legislativă, susținută de Parlament
FOTO // Ministerul Mediului avertizează că rezervele de apă din lacul Novodnistrovsk scad alarmant
Editurile își pot propune titlurile pentru Programul de editare a cărții naționale 2027
CEC a publicat lista partidelor care au dreptul de a participa la alegerile locale noi și referendumul local din 1 noiembrie
Debitul Dunării începe să crească la intrarea în România
DOC // Noile planuri de gestionare a riscului de inundații pentru 2026–2031 au fost publicate în Monitorul Oficial
ARMENPRESS: Armenia a acordat peste 10.500 de statute de ședere cetățenilor străini în prima jumătate a anului 2026
Întrevederea șefului Biroului politici de reintegrare cu ambasadorul Regatului Belgiei în Republica Moldova
Elevii și studenții care învață în străinătate beneficiază de asigurare medicală acoperită de Guvern
Fotografiile lui Mihai Potârniche, expuse la Președinție la 35 de ani de la Independență: „Ceea ce am fotografiat atunci este astăzi istorie”
Republica Moldova va putea face schimb de date ADN cu alte state pentru investigarea infracțiunilor grave
Votat în lectură finală. Codul electoral, completat cu prevederi referitoare la votul prin corespondență și organizarea alegerilor în UTA Găgăuzia
Cod galben de ploi puternice în Republica Moldova, valabil mâine în mare parte a țării
O femeie din Chișinău a pierdut peste 300 de mii de lei într-o escrocherie telefonică
VIDEO // Șapte moldoveni sunt cercetați pentru o tâlhărie și o tentativă de omor în Cehia
FOTO // „Diplomația prin generații. 35 de ani de dialog, încredere și cooperare”. O expoziție dedicată parcursului extern al țării, inaugurată la Muzeul Național de Istorie a Moldovei