ro

 

Politică
20 Iunie, 2026 / 16:58
/ 20 Martie, 2025

Cristina Gherasimov și-a încheiat vizita la Paris cu o dezbatere la Casa Europei

Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, și-a încheiat vizita oficială la Paris, participând alături de omologul său francez, Benjamin Haddad, la o dezbatere organizată la Casa Europei (Maison de l’Europe).

În cadrul evenimentului, Cristina Gherasimov a subliniat valorile și interesele comune care leagă Republica Moldova de Uniunea Europeană și a subliniat că integrarea europeană nu reprezintă doar politici și negocieri, ci și o împărtășire a acelorași aspirații, preocupări și speranțe.

„Poate că pentru unele state și cetățenii acestora, lucruri precum libera circulație sunt considerate ca fiind ceva firesc, dar pentru noi reprezintă pași concreți spre un viitor mai sigur și mai prosper în marea familie europeană, pentru fiecare cetățean al Moldovei”, a declarat Cristina Gherasimov.

Vizita la Paris a viceprim-ministrului pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, se înscrie în eforturile de aprofundare a relațiilor bilaterale cu statele membre ale Uniunii Europene și de accelerare a integrării europene a Republicii Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Sprijinul pentru aderarea Republicii Moldova la UE, reconfirmat printr-o declarație comună adoptată de Adunarea Parlamentară Moldova-Polonia

/ Acum 4 zile

Comunicarea parcursului european, printre prioritățile noii Strategii de comunicare a Parlamentului

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, în dialog cu noua șefă a Misiunii de Parteneriat a UE în R. Moldova, Kirsten Joppe. Consolidarea capacităților de gestionare a crizelor, pe agendă

/ Acum 4 zile

Cristina Gherasimov după deschiderea oficială a primului cluster de negocieri cu UE: „Urmează și mai multă muncă, dar suntem determinați să menținem ritmul, să livrăm rezultate și să realizăm obiectivul național: Moldova să devină stat membru al UE”

/ Acum 4 zile

Adunarea Parlamentară Moldova–Polonia se reunește la Varșovia

/ Acum 4 zile

Igor Grosu, după deschiderea negocierilor cu UE: „Pas cu pas, Moldova devine stat membru al Uniunii Europene”

/ Acum 4 zile

Ciprul salută deschiderea negocierilor cu Moldova: „Este un moment care aparține poporului moldovean”

/ Acum 4 zile

„Aderarea la UE devine realitate”. Declarația prim-ministrului Alexandru Munteanu după reuniunea de la Luxemburg

/ Acum 4 zile

VIDEO // Marta Kos, la deschiderea negocierilor de aderare: „Este momentul ca întreaga societate să se unească pentru reformele europene”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Deschiderea negocierilor de aderare pe Clusterul 1 – „Valori fundamentale”: „Republica Moldova își respectă angajamentele”

/ Acum 4 zile

Șefa Delegației UE la Chișinău, Iwona Piórko: „Deschiderea negocierilor pentru clusterul „Valori fundamentale” este o recunoaștere a progreselor Republicii Moldova”

/ Acum 4 zile

PAS și-a desemnat candidatul pentru Primăria Chișinău la alegerile locale din 2027

/ Acum 4 zile

Rezultatele cooperării dintre R. Moldova și Banca Europeană de Investiții, analizate la Luxemburg

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu omologul său din Luxemburg: „Într-un context regional complicat, este important să avem parteneri care ne susțin și care cred în viitorul european al Republicii Moldova”