
Daniel Vodă, despre situația din stânga Nistrului: „Vom avea grijă ca acțiunile de destabilizare să nu afecteze pacea și liniștea pe teritoriul țării”
Regiunea transnistreană este folosită de către Federația Rusă ca element de destabilizare a malului drept, iar autoritățile de la Chișinău vor avea grijă ca acțiunile provocatoare, care sunt orchestrate de Kremlin, să nu afecteze pacea și liniștea pe teritoriul țării. Poziția a fost exprimată de purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, în contextul afirmațiilor așa-numitului lider din regiune, potrivit căruia aceasta se află într-o „criză profundă”, iar „resursele sunt epuizate”, informează MOLDPRES.
„Subiectul privind aceste probleme pe care le prezintă autoritățile neconstituționale din stânga Nistrului apare în ultima perioadă în spațiul public tot mai frecvent. Am făcut și anterior, de la această tribună, un avertisment public în care am menționat că regiunea transnistreană, cu regret din partea noastră, este instrumentalizată, adică folosită de către Federația Rusă, ca element de destabilizare a malului drept. De la aceeași tribună am menționat, și voi repeta și în această intervenție, că Guvernul Republicii Moldova, autoritățile constituționale de la Chișinău, acționează cu chibzuință și înțelepciune. Urmărim îndeaproape aceste informații, dar totodată înțelegem: cadrul în care acestea sunt făcute este anume pentru a crea o temă de conversație și a crea tensiuni în regiune”, a spus Daniel Vodă.
Purtătorul de cuvânt al Guvernului a amintit că autoritățile de la Chișinău, împreună cu Uniunea Europeană, au propus un plan concret pentru a ameliora situația din regiune. Acel plan conținea inclusiv sprijin pentru achizițiile de gaze naturale, însă venea cu anumite condiții concrete care trebuiau respectate de către așa-zisele autorități din stânga Nistrului, cum ar fi îmbunătățirea situației drepturilor omului, eliberarea deținuților politici, accesul liber în regiune pentru jurnaliști, eliminarea infrastructurii neautorizate.
„La modul concret pe această situație-problemă invocată de autoritățile de la Tiraspol, întrebarea publică este: când au dat dovadă de sinceritate așa-zisele autorități? Soluții sunt. Pentru asta trebuie îndeplinite anumite acțiuni. Guvernul de la Chișinău, cu înțelepciune și chibzuință, a oferit niște soluții care sunt transparente și clare, la suprafață. Noi ne vom îngriji ca aceste acțiuni de destabilizare, care sunt orchestrate nu la Tiraspol, dar clar că la Kremlin, să nu afecteze pacea și liniștea pe teritoriul țării. Asta va fi grija noastră în următoarea perioadă”, a spus Daniel Vodă.
În ceea ce privește intenția anunțată de Tiraspol de organizare a unor activități cu caracter militar, Daniel Vodă a îndemnat cetățenii să acționeze cu calm și să nu se lase provocați la astfel de acțiuni.
„Eu cred că în următoarea perioadă, în general, o să auzim mai multe declarații tari, o să vedem mai multe afirmații. Apelul nostru este un îndemn la calm, la liniște, să nu ne lăsăm provocați. Așa cum Guvernul acționează cu înțelepciune, ne dorim și oamenii, atât din stânga Nistrului, cât și din dreapta Nistrului, să fie liniștiți, să nu se lase provocați la astfel de acțiuni”, a spus Daniel Vodă.
El a subliniat că astfel de acțiuni au obiective politice, care nu sunt de origine națională o asemenea activitate are scopul de a provoca disensiuni, o stare de conflict și de a aprinde spiritele.
„Și este clar că pentru cetățenii pe malul drept astfel de activități sunt inacceptabile, pentru că, până la urmă, vorbim despre glorificarea unei, inclusiv, operațiuni militare. Și atunci, noi ne dorim un singur lucru, pace și să asigurăm un cadru de liniște, ca această țară să se dezvolte, inclusiv oamenii de pe malul drept, cât și oamenii de pe malul stâng. Probabil asta ne unește pe toți. Nu vorbesc despre un regim neconstituțional, vorbesc despre oameni. Și oamenii de pe malul stâng ar fi bine, la fel, să nu participe în astfel de activități, care nu urmăresc decât niște obiective de ordin politic, care, din păcate, nu sunt de origine națională, din țara noastră. Ele vin de peste hotare cu instrucțiuni la ce trebuie să se facă. Nu ne lăsăm provocați. Asta este mesajul Guvernului”, a conchis Daniel Vodă.
Menționăm că administrația separatistă de la Tiraspol a organizat miercuri, 18 iunie, o reconstituire a operațiunii sovietice „Iași-Chișinău” din 1944, în pofida apelurilor repetate ale autorităților constituționale ale Republicii Moldova de a opri astfel de acțiuni provocatoare în Zona de Securitate.
Exercițiul a început la ora 11:00 și a inclus desfășurarea de tehnică militară grea, explozii simulate și utilizarea muniției de exercițiu.
Președinta Maia Sandu invită moldovenii stabiliți în Germania la o serie de întâlniri: „Să construim împreună o Moldovă mai unită și mai aproape de Europa”
Europe Forum Wachau 2025 // Premierul Dorin Recean: „Europa este mai puternică atunci când este solidară, R. Moldova este pregătită să își asume responsabilitățile”
Stanislav Secrieru, consilier prezidențial pe securitate: „Războiul modern nu mai începe cu tancuri la frontieră, ci cu soldați în blugi și propagandă”
Premierul Dorin Recean, în dialog cu omologul său austriac, Christian Stocker: „Austria este un partener de încredere al Republicii Moldova”
Parlamentul a aprobat reorganizarea administrației centrale
Președinta Maia Sandu: Integrarea în UE este singura garanție pentru securitatea și dezvoltarea economică a Republicii Moldova
Republica Moldova, prin Consiliul interinstituțional de supervizare, a impus sancțiuni în privința a 21 de persoane
Președinta Maia Sandu: „Riscurile de securitate vor crește semnificativ dacă Rusia va controla viitorul parlament”
Conducerea Republicii Moldova a transmis condoleanțe după catastrofa aviatică din India
Guvernul intervine pentru a salva investițiile în cantinele școlare din Chișinău. MEC va gestiona suma de 100 de mln de lei pentru modernizări în școlile din capitală
Președinția lansează concurs pentru selectarea membrilor Comisiei de Certificare de pe lângă ASP
Olimpicii la Limba și literatura română și Istoria românilor, premiați la Chișinău
În R. Moldova va activa un Centru pentru servicii de informații fluviale
Anenii Noi: Zece gropi formate în urma extragerii ilegale a stratului de sol fertil
Documentul Unic de Program 2025–2027// Aproximativ 100 de proiecte de dezvoltare urbană vor fi finanţate de stat #MoldovaPoate
Parlamentul European a votat un raport de susținere pentru Republica Moldova
Sistemul distincțiilor de stat va fi revizuit. În legislație vor fi introduse noi ordine și medalii
Publicitatea de stat va fi reglementată prin lege
GALERIE FOTO // Olimpicii la Limba și literatura română și Istoria românilor, premiați
Daniel Vodă, despre situația din stânga Nistrului: „Vom avea grijă ca acțiunile de destabilizare să nu afecteze pacea și liniștea pe teritoriul țării”
Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Italia și Letonia
Amalgamarea voluntară în raioanele Leova și Fălești: Noi oportunități pentru investiții și servicii mai bune pentru cetățeni
Comisia Europeană crește sprijinul financiar pentru Moldova cu 2 milioane de euro
Avocații moldoveni vor putea profesa în UE, după aderare
Daniel Vodă, reacție la protestele de la Guvern: Astfel de acțiuni nu ne vor împiedica să avem grijă de cetățeni și să continuăm drumul europeani