ro

 

Politică
17 August, 2026 / 21:46
/ 19 Martie, 2025

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Biroul permanent a aprobat ordinea de zi

Biroul permanent al Parlamentului a aprobat ordinea de zi a ședințelor plenare, care vor avea loc între 20 și 28 martie, perioadă în care deputații vor examina mai multe proiecte legislative esențiale pentru alinierea legislației naționale la normele europene, comunică MOLDPRES.

Deputații vor analiza trei proiecte de lege pentru armonizarea legislației naționale cu legislația UE. Este vorba despre: proiectul de lege care prevede crearea unei baze de date a agenților economici rău-platnici; proiectul de lege ce vizează prevenirea discriminării clienților magazinelor sau serviciilor online; inițiativa legislativă care va oferi mai multă previzibilitate agenților economici ce își vând produsele sau serviciile prin intermediul platformelor online.

În prima lectură, vor fi examinate inițiativa ce prevede acordarea unui suport financiar unic participanților la cel de-al Doilea Război Mondial, proiectul de lege privind serviciul public de salubrizare și modificarea Codului fiscal.

De asemenea, în lectura a doua, vor fi analizate proiecte ce vizează reglementarea activității Curții Constituționale, consolidarea sistemelor de alimentare cu energie termică, facilitarea tranzacțiilor în valută străină între persoanele fizice la achiziția imobilelor și combaterea corupției electorale.

O altă temă importantă este aprobarea unui acord care va permite detașarea funcționarilor și experților moldoveni la Comisia Europeană, contribuind la consolidarea capacităților țării în procesul de aderare la UE.


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 zile

Consolidarea rezilienței informaționale, discutată de președinta Maia Sandu și echipa Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării

/ Acum 7 zile

Explozia de la Crocmaz. MAE condamnă incidentul și recheamă ambasadorul Republicii Moldova la Moscova pentru consultări

/ Acum 7 zile

Ambasadorul Paun Rohovei: „Republica Moldova și Ucraina au demonstrat performanțe fără precedent în procesul de integrare europeană”

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu, despre explozia de la Crocmaz: „Rusia este cea care duce războiul de agresiune în Ucraina și poartă întreaga vină pentru pericolul adus la casele oamenilor noștri”

/ Acum 7 zile

Ucraina și R. Moldova marchează 35 de ani de Independență. Ambasadorul Paun Rohovei: „Am demonstrat tuturor că suntem rezistenți și știm să ne punctăm prioritățile pentru viitor”

/ 08 August, 2026

Joseph Burkhalter, confirmat de Senatul SUA în calitate de viitor ambasador în Republica Moldova

/ 07 August, 2026

FOTO // Republica Moldova și Ucraina își consolidează cooperarea vamală pentru securizarea frontierei și integrarea europeană. Reuniune la Moghiliov-Podolsk

/ 07 August, 2026

VIDEO // Peste 450 de primării au decis amalgamarea voluntară și vor beneficia de fonduri pentru investiții. Igor Grosu: „Este important să depășim blocajele și să dăm o șansă localităților să se dezvolte”

/ 07 August, 2026

Vicepremierul Mihai Popșoi, la Forumul Diasporei: „Fiecare dintre voi este un ambasador al țării noastre și contribuie la promovarea imaginii Republicii Moldova”

/ 07 August, 2026

Mesajul premierului pentru cetățenii din diaspora: „Vă încurajez să contribuiți la dezvoltarea Republicii Moldova”

/ 07 August, 2026

Speakerul Igor Grosu, la Forumul Diasporei: „Republica Moldova demonstrează, prin cetățenii săi de acasă și de peste hotare, că merită să devină parte a marii familii europene”

/ 07 August, 2026

Forumul Diasporei, desfășurat la Chișinău. Maia Sandu: „Republica Moldova avansează cu viteză spre UE, iar diaspora poate juca un rol important în promovarea și susținerea acestui parcurs”

/ 06 August, 2026

Adunarea Populară a Găgăuziei trebuie să aibă un mandat deplin. Președinta Maia Sandu: „Alegerile să fie libere și corecte””

/ 06 August, 2026

Sancțiuni disciplinare după vizita delegației talibanilor în Republica Moldova. Maia Sandu: „Este rușinos că oameni cu funcții înalte nu cunosc politica statului”