ro

 

Politică
22 August, 2026 / 11:04
/ 27 Octombrie, 2025

Noul Guvern ar putea fi învestit pe 31 octombrie, anunță Igor Grosu

Noul Guvern ar putea fi audiat și votat vineri, în cazul în care consultările politice și procedurile din Legislativ vor decurge conform planului. Anunțul a fost făcut de președintele Parlamentului, Igor Grosu, după o ședință cu liderii fracțiunilor parlamentare, comunică MOLDPRES.

„Astăzi am stabilit câți vicepreședinți va avea Parlamentul și câte comisii parlamentare permanente vor fi create. Am convenit foarte repede să venim cu propunerile pentru membrii acestor comisii. Joi vom convoca ședința Biroului permanent pentru a decide președinții și componența comisiilor permanente. Dacă totul merge bine, vineri vom audia candidatul la funcția de prim-ministru și programul de guvernare”, a declarat Igor Grosu.

Speakerul a menționat că, în aceste zile, în Parlament au loc consultări cu reprezentanți ai societății civile, ai mediului de afaceri și cu fracțiunile parlamentare, în vederea definitivării structurii noii echipe guvernamentale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

VIDEO // Ministrul Mihai Popșoi, despre cooperarea cu România: „Relația strategică dintre cele două state, bazată pe comuniunea de limbă, istorie și tradiție, reprezintă un mare atu pentru țara noastră”

/ Acum 5 zile

Republica Moldova va denunța un alt Acord încheiat pe platforma CSI

/ Acum 7 zile

Circa 500 de primării au adoptat decizii finale de amalgamare voluntară. Alexei Buzu: „Trebuie să continuăm acest proces pentru a fortifica primăriile din țara noastră”

/ Acum 7 zile

Mihai Popșoi, întrevedere cu noul șef al Oficiului Consiliului Europei la Chișinău: „Reformele realizate împreună contribuie la consolidarea instituțiilor democratice și avansarea parcursului european”

/ 13 August, 2026

Parlamentarii au propus 188 de amendamente și au avut 288 de luări de cuvânt în prima sesiune din 2026

/ 12 August, 2026

Vicepremierul Mihai Popșoi, despre rechemarea ambasadorului R. Moldova la Moscova pentru consultări: „Este un răspuns diplomatic, care se practică atunci când interesele unui stat sunt afectate”

/ 12 August, 2026

Obiective importante în procesul de integrare europeană, setate până la final de august. Premierul Vasile Tofan: „Trebuie să prezentăm rezultatele în termenul stabilit”

/ 12 August, 2026

Premierul Vasile Tofan solicită mai multă exigență în planificarea vizitelor oficialilor peste hotare

/ 12 August, 2026

Republica Moldova va avea un nou ambasador în Portugalia

/ 12 August, 2026

Comisiile parlamentare s-au întrunit în 290 de ședințe în prima sesiune ordinară din 2026

/ 12 August, 2026

DOC // Republica Moldova instituie un mecanism național unitar pentru identificarea și monitorizarea riscurilor la adresa securității naționale

/ 11 August, 2026

Ministra de Externe a Letoniei, Baiba Braže: „R. Moldova este foarte bine pregătită pentru aderarea la UE. Așteptăm deschiderea următoarelor clustere”

/ 11 August, 2026

Parlamentul s-a convocat în 30 de ședințe și a adoptat 177 de acte normative în prima sesiune ordinară din acest an

/ 10 August, 2026

Consolidarea rezilienței informaționale, discutată de președinta Maia Sandu și echipa Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării