
Guvernul respinge acuzațiile lui George Simion: „Românii din R. Moldova au votat liber”
Românii din Republica Moldova au votat liber. Numărul mare de oameni care au ieșit la vot în Republica Moldova pentru alegerile prezidențiale din România arată cât de mult le pasă moldovenilor de viitorul României. Astfel a răspuns Guvernul Republicii Moldova la acuzațiile aduse de liderul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), George Simion, candidat la funcția de președinte al României, comunică MOLDPRES.
La două zile de la încheierea procesului de votare, George Simion a acuzat Republica Moldova de fraudă și a declarat că va contesta rezultatele alegerilor la Curtea Constituțională.
„100 de milioane de euro a fost bugetul alocat în Republica Moldova, numai, pentru turism electoral și pentru cumpărarea voinței românilor basarabeni”, a declarat Simion.
Guvernul Republicii Moldova respinge în mod categoric acuzațiile lui George Simion.
„Românii din Republica Moldova au votat liber. Numărul mare de oameni care au ieșit la vot în Republica Moldova pentru alegerile prezidențiale din România arată cât de mult le pasă de viitorul României”, menționează Guvernul R. Moldova.
Totodată, autoritățile de la Chișinău fac apel la actorii politici să evite acuzațiile nefondate.
„Campaniile electorale pot fi însoțite de tensiuni și emoții, însă, din respect pentru toți cetățenii români, facem un apel către actorii politici să evite acuzațiile nefondate și jignirile la adresa votanților din Republica Moldova. Mulțumesc”, a declarat presei purtătorul de cuvânt al Guvernului Daniel Vodă.
Pe 18 mai, în România s-a desfășurat cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale. Victoria a fost revendicată de candidatul independent Nicușor Dan, care a obținut 53,6 % din sufragii, devansându-l cu aproximativ 8% pe contracandidatul său George Simion.
În Republica Moldova au fost deschise 64 de secții de votare. La scrutin au participat 158 de mii de moldoveni cu cetățenie română, fiind înregistrată o prezență istorică la vot.
Analiștii politici despre summitul de la Chișinău: „Republica Moldova e tratată ca partener egal în Europa”
Șefa statului a felicitat SUA cu ocazia Zilei Independenței: „Timp de peste 30 de ani, sprijinul SUA a ajutat Moldova să devină mai puternică și mai rezilientă”
Maia Sandu, după atacul asupra Kievului: „Ucraina are nevoie de mai mult sprijin”
CEC: SIAS „Alegeri” este securizat și nu poate fi manipulat
Alertă de dezinformare. Un document fals atribuit președintei circulă online
„Astăzi, la Chișinău, scriem istorie!” – mesajul fostului ministru Nicu Popescu, cu prilejul primului summit oficial Republica Moldova – Uniunea Europeană
Daniel Vodă, despre Summitul Moldova-UE: „Un semnal clar de încredere și investiție în viitorul țării”
Statele Unite ale Americii marchează Ziua Independenței
Moment istoric. Liderii europeni sunt așteptați astăzi la Chișinău pentru primul summit bilateral Moldova – Uniunea Europeană
După un secol de interdicții, la Paris s-a deschis sezonul scăldatului în Sena
Restricții de circulație în centrul Capitalei. Ce străzi vor fi închise în următoarele zile
Avertizare hidrologică: Cod galben și roșu de scurgeri reduse de apă pe râuri. Autoritățile vin cu recomandări
Zborul Paris – Chișinău a întârziat din cauza unei defecțiuni tehnice. Autoritatea Aeronautică anunță verificări
Consulatul Onorific al Moldovei la Zürich a fost inaugurat oficial
R. Moldova a achiziționat 4.442 de flacoane de vaccin antirabic
Republica Moldova și Elveția își vor consolida relațiile bilaterale
Serviciul Vamal a identificat taxe neplătite de peste 3 milioane de lei în urma verificărilor din ultima săptămână
Meteorologii anunță pentru sâmbătă vreme caldă și ploi în nordul țării
Un templu pre-incaș a fost descoperit în Bolivia
Târguri cu produse locale vor fi desfășurate în mai multe sectoare ale capitalei
CEC a acreditat primii observatori pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025
Primul Summit Moldova – Uniunea Europeană: UE anunță acordarea primei tranșe de 270 de milioane de euro din Planul de creștere pentru Moldova
Republica Moldova a găzduit primul Summit bilateral Moldova–Uniunea Europeană
Mesajul președintei Maia Sandu de la Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană
Viceprim-ministra Cristina Gherasimov: „Summitul de la Chișinău este un răspuns la rezultatele pe care Republica Moldova le înregistrează în procesul de modernizare”