ro

 

Politică
29 August, 2026 / 02:48
/ 10 Iulie, 2025

Igor Grosu, despre interdicția aplicată de autoritățile române față de edilul Ion Ceban: „El pentru noi rămâne a fi o conservă de la Kremlin”

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a reacționat la decizia autorităților române în privința primarului Ion Ceban, afirmând că edilul ar îndeplini o „misiune dictată de serviciile speciale de la Moscova” și nu are „nimic în comun cu vectorul proeuropean al Republicii Moldova”. Declarațiile au fost făcute înaintea ședinței Parlamentului din 10 iulie, transmite MOLDPRES.

„Decizia e a autorităților române, dânșii o vor explica. Noi nu facem decât să reconfirmăm opinia noastră despre acest politician, care n-are  nimic în comun cu vectorul european. Eu cred că el îndeplinește o misiune. Uitați-vă la anturajul lui – Blocul „Alternativa”. Misiunea este clară: un cal troian care trebuia infiltrat în tabăra proeuropeană”, a declarat Grosu, înaintea ședinței Parlamentului din 10 iulie.

Spicherul a subliniat că parcursul politic al lui Ceban este marcat de legături cu formațiuni proruse și de o ideologie fidelă Kremlinului.

„El pentru noi a fost, rămâne și va fi o conservă de la Kremlin. Vorbim despre un om care răspundea de ideologia unui partid prorus, pro-Kremlin. Nu cred că s-a întâmplat o minune peste noapte și a devenit proeuropean”, a spus liderul PAS.

Igor Grosu a amintit și de reticența primarului de a condamna invazia Rusiei în Ucraina, sugerând că sprijinul acestuia pentru valorile europene este pur declarativ.

Ministerul Afacerilor Externe de la București a emis, miercuri, 9 iulie, interdicție de intrare în țară pentru Ion Ceban și încă doi cetățeni ai Republicii Moldova. 

Ulterior, ministra Afacerilor Externe a României, Oana Țoiu, a confirmat pentru presa română că primarul Chișinăului, Ion Ceban, are interdicția de a intra pe teritoriul României și, implicit, în întreg Spațiul Schengen pentru o perioadă de cinci ani.

„Este o decizie de siguranță națională”, a declarat oficiala de la București, fără să ofere alte detalii.

Primarul general al municipiului Chișinău a declarat că toate informațiile apărute în spațiul public denotă un singur lucru: răfuială politică din partea actualei guvernări.

„Va fi cea mai murdară campanie electorală parlamentară   din câte le-a avut Republica Moldova”, a declarat Ion Ceban într-un mesaj video, postat pe Facebook.

În replică, ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, care este și vicepreședinte PAS, a declarat că „acțiunile au consecințe”, acuzându-l pe Ceban de colaborare cu Kremlinul și de subminarea parcursului european al Republicii Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Președinta Parlamentului European felicită Republica Moldova cu ocazia Zilei Independenței: „Construim împreună viitorul nostru european”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Președintele României, Nicușor Dan, întâmpinat de Maia Sandu la Chișinău, de Ziua Independenței Republicii Moldova

/ Acum 1 zi

VIDEO // Președintele României, Nicușor Dan, și-a început vizita în Republica Moldova. Prima oprire, la Cahul

/ Acum 1 zi

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, de Ziua Independenței: „Mergem înainte, uniți, drepți și liberi”

/ Acum 1 zi

Premierul României, Ilie Bolojan, mesaj pentru R. Moldova, la 35 de ani de independență: „Am fost și vom rămâne cel mai apropiat partener. Ne leagă aceeași limbă, o istorie și un destin comun”

/ Acum 1 zi

„Drumul parcurs pentru a deveni stăpânii propriei sorți a fost unul greu”: mesajul premierului Vasile Tofan

/ Acum 1 zi

MAE a condamnat încălcarea spațiului aerian al Republicii Moldova: „Un risc direct la adresa securității cetățenilor noștri”

/ Acum 1 zi

INTERVIU MOLDPRES // Ambasadoarea Iwona Piórko: „Moldovenii au ales viitorul european, iar UE este hotărâtă să transforme această alegere în realitate”

/ Acum 1 zi

Premierul Vasile Tofan, de Ziua Independenței: „Să fim mândri de ceea ce am reușit să obținem în acești 35 de ani de independență și să nu ne pierdem speranța”

/ Acum 1 zi

Regele Charles a felicitat Republica Moldova cu ocazia Zilei Independenței

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // 27 august 1991 – Ziua în care Moldova a ales libertatea

/ Acum 1 zi

SUA felicită Republica Moldova cu ocazia celor 35 de ani de independență

/ Acum 1 zi

VIDEO // Mesajul Președintei Maia Sandu, la 35 de ani de Independență: „Să celebrăm ceea ce ne unește, să fim mândri și să continuăm munca pentru independența Republicii Moldova”

/ Acum 2 zile

Alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei vor avea loc pe 15 noiembrie. CEC a aprobat calendarul electoral