ro

 

Politică
26 Martie, 2026 / 09:00
/ 24 Noiembrie, 2025

Igor Grosu, la Platforma Crimeea: „Suntem alături de Ucraina. Suntem de partea dreptății și a responsabilității”

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a susținut astăzi un discurs în cadrul Summitului parlamentar al Platformei Internaționale Crimeea. El a reiterat că sprijinul pentru Ucraina rămâne un angajament ferm al statului moldovean, atât din punct de vedere politic, cât și moral, comunică MOLDPRES.

În discurs, speakerul a mulțumit poporului ucrainean pentru curajul demonstrat timp de aproape patru ani în apărarea independenței și libertății.

„Voi protejați nu doar Ucraina, ci și Moldova și Europa”, a declarat Grosu.

Acesta a subliniat rolul Platformei Crimeea în menținerea atenției internaționale asupra încălcării ordinii globale prin anexarea ilegală a Crimeei, numind această inițiativă un test pentru întreaga comunitate internațională.

Șeful Legislativului a vorbit și despre atacurile hibride îndreptate asupra Moldovei, în special în timpul alegerilor parlamentare din 28 septembrie. El a afirmat că Rusia ar fi investit aproximativ 400 de milioane de euro în campanii de dezinformare și în încercări de a aduce în Parlament forțe politice controlate de grupări criminale și de Kremlin.

„Cetățenii noștri au rezistat presiunilor și manipulării și au ales democrația, transparența și integrarea europeană”, a menționat Grosu.

Președintele Parlamentului a reiterat că Republica Moldova cunoaște consecințele războiului, fiind vecină cu un stat aflat sub atac și având trupe străine pe teritoriul său. El a amintit sprijinul acordat de Chișinău refugiaților ucraineni și eforturile de a contribui la securitatea regională.

„Mesajul Moldovei este clar și consecvent: suntem alături de Ucraina. Suntem de partea dreptății și a responsabilității. Să continuăm să lucrăm în Parlamentele noastre și prin parteneriatele noastre pentru a ne asigura că va veni ziua în care Crimeea va fi liberă, toate teritoriile ocupate vor fi eliberate, iar poporul ucrainean își va putea reconstrui țara în pace și demnitate”, a afirmat președintele Parlamentului.

Cea de-a patra ediție a Summitului parlamentar al Platformei Internaționale Crimeea este găzduită de Riksdagul Suediei. Evenimentul reunește președinți ai parlamentelor naționale și ai organizațiilor interparlamentare. În cadrul evenimentului au susținut discursuri președintele Riksdagului Suediei, Andreas Norlén, președintele Radei Supreme a Ucrainei, Ruslan Stefanchuk, iar președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, va avea un mesaj video.

Totodată, la Stockholm, președintele Parlamentului, Igor Grosu, mai are planificate întrevederi cu omologii săi din Bulgaria, Croația și Lituania. Luni după-amiază, șeful Legislativului se va întâlni cu moldovenii stabiliți cu traiul în Regatul Suediei.

Platforma Crimeea a fost lansată la nivel guvernamental la Kiev în 2021, la inițiativa președintelui Ucrainei, Volodimir Zelenski, și este un forum internațional de consultare și coordonare. Aceasta are loc la diferite niveluri – între guverne, miniștri de externe, parlamente și adunări interparlamentare, precum și societatea civilă și comunitățile de experți. Scopul este încetarea ocupației Crimeei și returnarea sa pașnică Ucrainei.

Citește și: Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va avea la Stockholm o întâlnire cu moldovenii stabiliți în Suedia


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Parlamentul se întrunește în ședință extraordinară la ora 17:00 pentru a examina instituirea stării de urgență în sectorul energetic

/ Acum 1 zi

Cinci partide politice urmează să efectueze auditul situațiilor financiare pentru perioada 2023–2025

/ Acum 1 zi

VIDEO // Premierul convoacă de urgență ședința Guvernului. În Republica Moldova ar putea fi instituită stare de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile

/ Acum 1 zi

CEC: Partidele politice sunt obligate să prezinte până la 31 martie rapoartele privind gestiunea financiară pentru anul 2025

/ Acum 1 zi

Maia Sandu: „Atacurile Rusiei asupra infrastructurii energetice civile din Ucraina reprezintă o crimă de război și un atac la adresa noastră, a tuturor”

/ Acum 1 zi

Linia electrică Isaccea–Vulcănești este afectată: Ministerul Afacerilor Externe condamnă atacurile asupra Ucrainei

/ Acum 2 zile

Alexandru Munteanu: „Situația energetică rămâne fragilă după atacurile din Ucraina”

/ Acum 2 zile

Deputații se vor întruni joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse modificarea Codului contravențional și raportul Consiliului Audiovizualului pe 2025

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu, după ședința Consiliului Național de Securitate: „Riscurile ce țin de criminalitatea transfrontalieră cresc. Avem și vulnerabilități pe segmentul transnistrean”

/ Acum 2 zile

Ambasadorul Alexandr Roitman: Situația de securitate din Israel rămâne complexă, cetățenii moldoveni sunt îndemnați la prudență

/ Acum 2 zile

Secretarul general al OCEMN, la Chișinău: „Există o dimensiune economică foarte importantă a securității, care poate fi consolidată doar prin cooperare”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Comisara Marta Kos: „Integrarea Republicii Moldova și a Ucrainei în UE poate contribui în mod direct la stabilitatea regională”

/ Acum 2 zile

Ministrul de Externe al Ucrainei, Andrii Sybiha, „Securitatea Mării Negre este esențială pentru pacea și aprovizionarea regională”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas, trasează prioritățile pentru securitatea la Marea Neagră: „Urmează să construim pacea în regiune”