Maia Sandu avertizează: „Au existat încercări de a construi drone în stânga Nistrului. O guvernare controlată de Moscova ar opri aceste acțiuni?”
Președinta Maia Sandu a declarat, într-un interviu recent, că Republica Moldova s-a confruntat cu tentative de a introduce componente pentru fabricarea dronelor în regiunea transnistreană. Potrivit șefei statului, instituțiile de la Chișinău au reușit să blocheze aceste importuri, însă riscurile rămân majore, transmite MOLDPRES.
„Am văzut încercări de a aduce piese pentru construcția de drone în regiunea transnistreană. Noi am oprit acest proces, pentru că nu vrem ca regiunea să devină o bază militară împotriva Ucrainei. Întrebarea este: o guvernare controlată de Moscova ar opri aceste acțiuni? Cine ne garantează că vor avea curajul să îi spună Moscovei: „Nu, nu vom permite ca în Transnistria să se construiască aceste drone”? Și dacă acolo se construiesc drone, ce se întâmplă cu ele? Ați văzut că, acum câteva zile, în Polonia au ajuns drone lansate de pe teritoriul Belarusului. De ce Rusia nu ar face la fel cu Republica Moldova?”, a afirmat Sandu, într-un interviu pentru Dorin Galben.
Șefa statului a menționat și tentativele Federației Ruse de a spori prezența militară în stânga Nistrului, inclusiv prin trimiterea de persoane cu pașapoarte diplomatice.
„Imaginați-vă ce s-ar întâmpla dacă, la Chișinău, am avea o guvernare care ar executa ordinele Moscovei. Toate filtrele pe care noi le-am construit ar dispărea, iar securitatea țării ar fi compromisă”, a avertizat președinta.
Sandu a subliniat că scopul acestor acțiuni este folosirea Republicii Moldova în interesul Rusiei, inclusiv în contextul războiului din Ucraina.
„Rusia investește bani și resurse enorme în alegerile din Republica Moldova pentru că vrea să întoarcă țara pe orbita sa. Interesele lor nu sunt pașnice, iar consecințele pentru cetățeni ar fi dramatice”, a adăugat ea.
Șefa statului accentuat că cel mai mare risc este folosirea R. Moldova împotriva Ucrainei de către Federația Rusă.
„Știu că unii oameni vor spune: „Nu e posibil ca Moldova să fie folosită împotriva Odessei.” E greu să ne imaginăm un astfel de scenariu. Știți ce vă voi spune eu? Câți dintre noi au crezut că poate fi un război în Ucraina? Câți dintre noi au crezut, înainte de 24 februarie, că va fi un război? Probabil foarte puțini sau chiar nimeni. Când ai o agresiune în țara vecină, când vezi ce face Rusia în Ucraina și când știm care este obsesia Rusiei pentru Odesa — iar reacțiile Moscovei de fiecare dată când noi sau alții vorbim despre acest risc sunt elocvente — aceste lucruri nu sunt invenții. Reacțiile sunt exagerate pentru că îi deranjează că noi vorbim despre asta”, a declarat Maia Sandu.
O altă problemă gravă, punctată de șefa statului, este cumpărarea voturilor.
„Oricât de mult ar încerca instituțiile noastre, nu este posibil să ajungă la fiecare cetățean și să descopere fiecare rețea. Am aflat că se construiesc astfel de rețele și în diasporă, și îi rog pe compatrioții noștri din străinătate să nu cadă în aceste capcane. Înțeleg că se oferă sume mari, vorbindu-se de 300 de euro sau mai mult”, a spus președinta.
Maia Sandu a atenționat că cei care vor lua bani pentru vot vor fi sancționați cu amenzi substanțiale.
„În raport cu cetățenii noștri care ar vinde votul în străinătate, vom discuta și cu autoritățile din țările respective, pentru că aceste practici sunt grave în orice democrație. Rugămintea mea este încă o dată: să nu vindem votul, să nu vindem țara. Consecințele vor fi dramatice și oricât de mari ar fi bani aceea pe care îi propun cumpărătorii de voturi, acești bani nu justifică trădarea de patrie. Pentru că asta este trădare de patrie în sensul cel mai direct”, a mai spus șefa statului.
CEC: Astăzi este ultima zi de agitație electorală înaintea turului doi al alegerilor locale noi
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Localitățile noastre pot deveni mai puternice doar dacă ne unim eforturile, resursele și capacitățile administrative”
Premierul Alexandru Munteanu: „Atacul din Galați arată că amenințările războiului sunt reale pentru întreaga regiune”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre atacul rusesc cu dronă asupra orașului Galați: „Este un act grav și inadmisibil”
Președinta Maia Sandu condamnă incidentul produs la Galaţi: „Rusia reprezintă un pericol pentru toți și trebuie oprită”
Premierul interimar al României, Ilie Bolojan, așteptat la Chișinău pentru a participa la evenimentul „Primării Puternice – Localități Dezvoltate”
Republica Moldova și SUA își consolidează cooperarea în domeniul securității și energiei
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre alegerile în Găgăuzia: „Nu vom permite nimănui să intervină în treburile interne ale Republicii Moldova”
„Primării Puternice – Localități Dezvoltate”: peste 400 de primari se reunesc vineri în PMAN. Premierul interimar al României, invitat special
VIDEO // Ședința Parlamentului, perturbată de Ion Ceban, după ce acesta a părăsit spațiul rezervat publicului și a încercat să ocupe tribuna centrală. Igor Grosu: „Este o provocare”
Acordul CSI privind Fondul umanitar interstatal, denunțat de Parlamentul Republicii Moldova
Australia își reafirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Euractiv: Republica Moldova ar putea începe negocierile pe primul cluster de aderare la UE în iunie
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt 12 proiecte ce țin de energie verde, protecție socială și securitate
Paris Saint-Germain a câștigat Liga Campionilor
Mitropolitul Petru se retrage din fruntea Mitropoliei Basarabiei
VIDEO // Lucrările pictorului Vlad Tabac sunt expuse la Președinția Republicii Moldova
VIDEO // Șefa statului despre vizitele externe: „Republica Moldova trebuie să convingă statele UE să accepte aderarea”
Apa, drumurile și serviciile publice: de ce insistă autoritățile pe reforma locală. Maia Sandu: „Reforma administrației publice locale este necesară pentru dezvoltarea satelor”
Ploile torențiale și vântul puternic au provocat pagube în mai multe raioane ale țării
BTA: Președinta Iotova deschide forumul de carieră „Bulgaria Across Five Oceans”
Maia Sandu: „Emoțiile negative au prevalat după Eurovision”
GALERIE FOTO // Cei mai buni antreprenori autohtoni au fost premiați la Gala Businessului Moldovenesc
Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să verifice de „zece ori” înainte de a transfera bani escrocilor
GALERIE FOTO // Cea mai mare expoziție dedicată copiilor, inaugurată la Moldexpo
REPORTAJ MOLDPRES // Energia solară, bateriile și transportul electric: tehnologiile verzi dezvoltate în China care ar putea interesa Republica Moldova
Republica Moldova și Suedia vor coopera pentru armonizarea legislației cu normele UE
Atenție, călători! Trafic intens la punctul vamal Leușeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova
VIDEO // Ministerul Mediului îndeamnă comunitățile de pe malurile Nistrului să participe la acțiuni de salubrizare
Republica Moldova este pregătită pentru deschiderea primului cluster de negocieri cu Uniunea Europeană, susține șeful diplomației mooldovenești