
Președinta Maia Sandu, despre cariera sa politică: „A trebuit să aleg: plec din țară sau încerc să schimb lucrurile aici, acasă”
„Femeile din Moldova sunt foarte puternice. Avem exemple de femei care reușesc în afaceri și, în același timp, au grijă de familie, femei care sunt cercetătoare. Deci, în toate domeniile avem femei puternice și cred că prin asta suntem cunoscuți în lume.” Afirmațiile au fost făcute de șefa statului, Maia Sandu, în cadrul emisiunii Telematinal de la TVR Moldova, realizată în ajunul sărbătorii de 8 Martie, comunică MOLDPRES.
Președinta a menționat că, de-a lungul timpului, femeile din țara noastră au dat dovadă de multă forță și voință.
„Putem să discutăm tot felul de exemple, pornind chiar de la fenomenul migrației, atunci când, în mare parte, femeile au fost cele care au luat drumul străinătății fără să știe ce le așteaptă, asumându-și niște riscuri enorme doar pentru că voiau să își întrețină familia. Am discutat, de-a lungul timpului, cu foarte multe femei care au ajuns să muncească în Italia, în Marea Britanie, în Germania sau în alte țări și care ne-au povestit cât de greu le-a fost atunci, mai ales când aceste plecări nu erau legale, și cât de complicat le-a fost să stea departe de copii.
Avem femei care reușesc în afaceri și, în același timp, au grijă de familie. Avem femei care sunt cercetătoare. Deci, în toate domeniile avem femei puternice. Eu cred că prin asta suntem cunoscuți în lume”, a spus Sandu.
Maia Sandu a menționat că nu și-a propus niciodată să devină politician.
„Am ajuns într-un moment în care nu mai aveam încredere în partidele politice sau, cel puțin, în conducerea partidelor politice, și atunci a trebuit să aleg: plec din țară sau încerc să schimb lucrurile aici, acasă. La Ministerul Educației, datorită reformelor pe care le-am făcut împreună cu colegii, am reușit să obținem sprijin popular, care a fost acel capital politic pe care m-am bazat atunci când am decis să încerc. Îmi iubesc țara și nu am vrut să o lăsăm pe mâna unor politicieni corupți. Am venit să demonstrăm că putem face și politică corectă, pe o finanțare transparentă, legală. Da, este adevărat, e complicat, mult mai complicat decât ne-am imaginat atunci când am pornit pe această cale, dar nu regret, pentru că avem o țară frumoasă care merită tot efortul nostru”, a adăugat Sandu.
Șefa statului a îndemnat femeile să rămână la fel de muncitoare și puternice, să fie oneste și să spună lucrurilor pe nume. Ea a precizat că întotdeauna s-a simțit mândră de moldovence și de comunitățile de conaționali de peste hotare.
„Nu a fost țară în care am mers și în care președintele sau prim-ministrul să nu vorbească despre cât de apreciată este comunitatea de moldoveni”, a mai spus președinta.
Maia Sandu a devenit președintele Republicii Moldova în 2020, fiind aleasă de popor într-un scrutin general. În toama anului 2024, Maia Sandu a fost realeasă pentru cel de-al doilea mandat de președinte. Maia Sandu a fost ministrul al Educației și președinte al Partidului Acțiune și Solidaritate aflat astăzi la guvernare în Republica Moldova.
Parlamentul îi va propune pe Nicolae Roșca și Liuba Șova pentru un nou mandat la Curtea Constituțională
Domnica Manole și Sergiu Litvinenco, propuși de Guvern pentru Curtea Constituțională
FOTO//Șefa statului anunță noi măsuri pentru protecția limbii găgăuze
Starea de alertă va fi reglementată prin lege
CEC a dat startul înregistrării blocurilor electorale. Partidele pot depune dosarele de mâine
Mihai Popșoi la Taormina: „Republica Moldova este pregătită pentru Europa”
Bugetul 2025, modificat. Elevii din clasele primare și gimnaziale vor primi un ajutor de 1.000 de lei
Spicherul Parlamentului invită cetățenii la Marșul Suveranității: „Calea spre libertate a început pe 23 iunie 1990”
Parlamentarii au ținut un minut de reculegere în memoria victimelor luptelor de la Tighina
Marcel Dumbravan propus pentru funcția de șef al Procuraturii Anticorupție
Sute de oameni au participat la Marșul Suveranității, organizat la inițiativa președintei Maia Sandu
Dialog deschis între Ministerul Agriculturii și Asociația „Forța Fermierilor” privind politicile pentru sectorul agricol
Victoria Belous, la ședința Consiliului de conducere al Centrului de Excelență în Finanțe: „R. Moldova va continua reformele în domeniul finanțelor publice”
La UTM au fost inaugurate zece laboratoare dotate cu echipamente moderne pentru integrarea celor mai avansate soluții tehnologice
Italia a înghețat active ale oligarhilor ruși în valoare de 2,3 miliarde de euro
Grupurile de Acțiune Locală – motoare ale dezvoltării rurale în R. Moldova, ce acoperă peste 61% din teritoriul țării
Lucrările pentru crearea complexului turistic „Valul lui Traian” din Leova, relansate din iulie
AIPA a autorizat săptămâna trecută plăți de peste 53 mln de lei pentru fermieri
Ultimele zile de înscriere la concursul „EU & bunicii mei”. Cristina Gherasimov îi îndeamnă copiii și bunicii să participe
Drumarii din R. Moldova studiază în Polonia gestionarea activelor rutiere, cu sprijinul Comisiei Europene
Membrii noului Executiv de la București vor depune astăzi jurământul. Lista completă a Cabinetului Bolojan
MAI: Persoane afiliate structurilor rusești, împiedicate să participe la un campionat neautorizat în Moldova. 195 de persoane ar fi încercat să intre în țară
Zelenski acuză Rusia de ipocrizie: Moscova condamnă atacurile asupra Iranului, dar atacă Ucraina
Trafic rutier suspendat temporar pe str. Liviu Deleanu din capitală. Modificări în circulația transportului public
BERD a recepționat mai multe oferte de la investitori interesați de achiziționarea Portului Giurgiulești