ro

 

Politică
08 August, 2026 / 10:55
/ Acum 4 zile

Mihai Popșoi a vizitat Lavra Pecerska din Kiev și a condamnat atacurile Rusiei asupra patrimoniului cultural al Ucrainei

Viceprim-ministrul, ministrul afacerilor externe, Mihai Popșoi, a vizitat Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante monumente spirituale și culturale ale Ucrainei, inclus în Lista Patrimoniului Mondial UNESCO, și a condamnat atacurile Federației Ruse asupra patrimoniului cultural ucrainean, transmite MOLDPRES.

Vizita a avut loc în contextul în care, la mijlocul lunii iunie, acoperișul Catedralei Adormirii Maicii Domnului, parte a complexului monastic, a fost distrus în proporție de aproximativ 80% în urma unui incendiu provocat de bombardamentele rusești.

Șeful diplomației de la Chișinău a reiterat condamnarea fermă de către Republica Moldova a atacurilor lansate de Federația Rusă împotriva Ucrainei, inclusiv a celor îndreptate asupra obiectivelor civile și patrimoniului cultural.

„Nu poate exista nicio justificare pentru atacurile barbare ale Federației Ruse, care au provocat distrugeri semnificative și în cadrul complexului Lavrei Pecerska. Este încă o dovadă a faptului că acest război nejustificat al Kremlinului urmărește să distrugă nu doar orașe și vieți omenești, ci și memoria și identitatea unui popor. Republica Moldova își reafirmă solidaritatea deplină cu Ucraina și susține eforturile de protejare și restaurare a patrimoniului cultural, afectat de agresiunea militară rusă”, a declarat Mihai Popșoi.

După incendiul produs la Catedrala Adormirii Maicii Domnului, autoritățile ucrainene au instalat un acoperiș provizoriu pentru protejarea edificiului până la începerea lucrărilor de restaurare. Din motive de siguranță, accesul vizitatorilor și al credincioșilor în interiorul catedralei rămâne restricționat, în timp ce celelalte zone ale complexului sunt deschise publicului.

Lavra Pecerska din Kiev este înscrisă pe Lista Patrimoniului Mondial UNESCO din anul 1990 și reprezintă unul dintre cele mai importante simboluri ale patrimoniului religios și cultural al Ucrainei.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Localitățile care au inițiat amalgamarea voluntară urmează să definitiveze procedurile necesare pe parcursul lunii august

/ Acum 2 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, despre vizita delegației din Afganistan: „Procedurile de acordare a vizelor au fost respectate întocmai. Nu s-au constatat încălcări ale prevederilor legale”

/ Acum 3 zile

Cinci localități din Drochia se unesc într-o singură primărie: amalgamare voluntară susținută cu stimulente de peste 28 de milioane de lei oferite de Guvern

/ Acum 3 zile

Curtea de Apel Centru a dispus limitarea activității Partidului Republican „Inima Moldovei” pentru 12 luni

/ Acum 3 zile

CEC va propune Curții Constituționale validarea unui mandat de deputat de pe lista PAS

/ Acum 3 zile

Parlamentul a examinat 60 de proiecte legislative și a adoptat 52 de acte în luna iulie

/ Acum 3 zile

Premierul Vasile Tofan, despre vizita delegației din Afganistan: „R. Moldova nu recunoaște guvernarea talibană. Aprobarea acestei vizite a fost o eroare de evaluare și de coordonare instituțională”

/ Acum 4 zile

Mihai Popșoi, întrevedere cu Andrii Sybiha la Kiev: „Securitatea Republicii Moldova este strâns legată de securitatea Ucrainei”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi a discutat cu președintele Ucrainei despre gestionarea situației hidrologice din bazinul râului Nistru și proiecte comune în infrastructură și energie

/ Acum 4 zile

VIDEO // Mihai Popșoi, la Reuniunea șefilor misiunilor diplomatice ale Ucrainei: „Republica Moldova a făcut alegerea. Ne-am alăturat Ucrainei”

/ Acum 4 zile

Igor Grosu, pentru MOLDPRES: „Ambiția noastră este ca raportul Comisiei Europene din acest an să fie și mai bun”

/ Acum 4 zile

MAE face precizări privind vizita unei delegații a Ministerului Agriculturii din Afganistan la Chișinău

/ Acum 4 zile

FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi a onorat, la Kiev, memoria celor căzuți pentru libertatea Ucrainei: „Acest război trebuie să înceteze”

/ Acum 5 zile

„A venit timpul”. Vasile Tofan explică de ce a renunțat la cariera din mediul de afaceri pentru a prelua funcția de premier. Ce crede Igor Grosu despre noul șef al Guvernului

 


 
/ Acum 18 ore

CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii și a celor pentru incapacitate temporară de muncă

/ Acum 18 ore

BTA // Copiii bulgari din diaspora, premiați în cadrul concursurilor de literatură, artă și muzică organizate de Agenția Executivă pentru Bulgarii din Străinătate

/ Acum 18 ore

VIDEO // Șoferii sunt avertizați să respecte restricțiile de circulație pe drumul R3, unde se desfășoară lucrări de reparație

/ Acum 18 ore

Premierul Vasile Tofan, la Forumul Diasporei: „Trebuie să readucem optimismul oamenilor și încrederea că Republica Moldova merge în direcția corectă”

/ Acum 18 ore

ARMENPRESS // Pashinyan: Referendumul privind aderarea Armeniei la UE nu este posibil în această etapă

/ Acum 18 ore

VIDEO // Peste 450 de primării au decis amalgamarea voluntară și vor beneficia de fonduri pentru investiții. Igor Grosu: „Este important să depășim blocajele și să dăm o șansă localităților să se dezvolte”

/ Acum 18 ore

Elevii moldoveni au cucerit trei medalii la Olimpiada Internațională de Inteligență Artificială

/ Acum 19 ore

Un specialist din diaspora își propune să revină în Republica Moldova pentru a contribui la dezvoltarea registrului naval național

/ Acum 19 ore

Vicepremierul Mihai Popșoi, la Forumul Diasporei: „Fiecare dintre voi este un ambasador al țării noastre și contribuie la promovarea imaginii Republicii Moldova”

/ Acum 20 ore

Premierul Vasile Tofan, la Forumul Diasporei: „Trebuie să îmbunătățim viața oamenilor și să repornim motoarele economiei”

Vezi mai multe