ro

 

Politică
16 Aprilie, 2026 / 14:21
/ 20 Martie, 2025

O nouă moțiune simplă a fost înaintată în Parlament

Deputații Blocului Comuniștilor și Socialiștilor au înaintat în cadrul ședinței plenare a Legislativului de joi, 20 martie, o moțiune simplă împotriva Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, condus de Ludmila Catlabuga, comunică MOLDPRES.

Deputații din opoziția parlamentară s-au arătat nemulțumiți de politicile promovate de Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare și cer măsuri concrete pentru susținerea fermierilor.

„Sectorul agro-alimentar reprezintă structura de bază a economiei, contribuind semnificativ la bunăstarea cetățenilor. Din păcate, dezvoltarea acestui domeniu nu este o prioritate pentru actuala conducere a țării”, a spus deputatul Radu Mudreac.

Potrivit legislației, textul moțiunii simple trebuie înaintat președintelui Parlamentului și urmează în decurs de 14 zile să fie supusă dezbaterilor în Legislativ. Moțiunea simplă se supune dezbaterii fiind însoțită de avizul comisiei permanente de profil. Avizarea se va face în termen de până la 7 zile lucrătoare de la data depunerii moțiunii.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Președinta Republicii Moldova a transmis un mesaj de felicitare pentru liderul partidului Tisa, Péter Magyar, în urma victoriei obținute în alegerile parlamentare din Ungaria

/ Acum 5 zile

Republica Moldova va mai denunța un acord cu CSI

/ Acum 5 zile

MAN se retrage din Blocul „Alternativa”, dar rămâne în fracțiunea parlamentară

/ Acum 5 zile

CEC a aprobat programul acțiunilor privind organizarea referendumului în comuna Coșnița, raionul Dubăsari

/ Acum 6 zile

Alegeri locale noi. Autoritățile publice vor stabili locuri speciale pentru afișajul electoral și întâlniri cu cetățenii

/ Acum 6 zile

Conceptul reformei APL, prezentat în Parlament. Alexei Buzu: „Depopularea și lipsa resurselor cer acțiuni urgente”

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu, pentru publicația irlandeză The Irish Times: „Ingerința Rusiei nu este doar problema Moldovei, ci o amenințare pentru democrațiile de pretutindeni”

/ Acum 6 zile

VIDEO // Speakerul Igor Grosu, despre criticile opoziției privind noul Cod al Parlamentului: „Îi deranjează că documentul abordează foarte serios problema traseismului politic”

/ Acum 7 zile

Alina Cebotariov preia conducerea Consiliului Concurenței

/ Acum 7 zile

Deputații au ținut un minut de reculegere în memoria victimelor din 7 aprilie 2009

/ Acum 7 zile

Mihai Popșoi: „Republica Moldova pregătește dosarul prin care va solicita despăgubiri de la Federația Rusă pentru daunele aduse infrastructurii energetice și poluarea râului Nistru”

/ Acum 7 zile

VIDEO// O nouă școală modernă pentru viitorii ingineri va fi deschisă la Chișinău

/ Acum 7 zile

DOC // Republica Moldova se retrage definitiv din CSI: decretele de denunțare au fost promulgate și publicate în Monitorul Oficial

/ Acum 7 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse modificări ale legislației fiscale, de mediu și de securitate