
O sesiune de informare privind cooperarea internațională pentru dezvoltare și asistența umanitară s-a desfășurat la MAE
O sesiune de informare și schimb de bune practici privind cooperarea internațională pentru dezvoltare și asistența umanitară s-a desfășurat astăzi la Ministerul Afacerilor Externe /MAE/. Evenimentul, desfășurat în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Externe al României, a reunit membri ai Grupului de lucru responsabil de elaborarea cadrului normativ național, comunică MOLDPRES.
În deschiderea sesiunii, secretarul de stat Carolina Perebinos a subliniat importanța unui cadru normativ solid pentru eficientizarea cooperării internaționale și a asistenței umanitare. Ea a reafirmat angajamentul autorităților naționale în direcția consolidării capacităților instituționale necesare.
Discuțiile au vizat și asistența oficială pentru dezvoltare, cadrul legislativ și instituțional aplicabil în România și Uniunea Europeană, precum și exemple de bune practici ce ar putea fi integrate în procesul de elaborare a instrumentelor similare în Republica Moldova.
Tot astăzi a fost prezentat proiectul Legii privind cooperarea internațională pentru dezvoltare și asistența umanitară, elaborat în contextul aspirațiilor Republicii Moldova de aderare la Uniunea Europeană. Adoptarea acestui act normativ este necesară conform Recomandărilor Comisiei Europene incluse în Pachetele de extindere pentru anii 2023 și 2024, capitolul 30 – „Relații externe”, care prevăd instituirea unui cadru legislativ național aliniat politicilor și principiilor UE.
În acest context, Carolina Perebinos a avut o întrevedere de lucru cu Bogdan Filip, director general al Departamentului Relații Interinstituționale și Expoziții Mondiale din cadrul Ministerului Afacerilor Externe al României. Cei doi oficiali au discutat perspectivele cooperării bilaterale în domeniul dezvoltării și asistenței umanitare.
Irina Vlah a primit interdicție de a intra în Lituania pe o perioadă de 5 ani
Alegeri parlamentare 2025
Buletinele de vot pentru diaspora, tipărite și pregătite pentru distribuție
Președinta Maia Sandu: Kremlinul vrea să „captureze Moldova”, folosește preoți și boți pentru a influența alegerile din 28 septembrie
Alegeri parlamentare 2025
CEC: De astăzi, alegătorii pot solicita votarea cu urna mobilă
„Moldova nu este singură”: mesaj puternic din Parlamentul European
Maia Sandu: „Am construit o prietenie cu Italia, care aduce beneficii reale oamenilor noștri. Să avem grijă să păstrăm ce am obținut”
FOTO // Președinta Maia Sandu, primită în audiență de Papa Leon al XIV-lea: „Sanctitatea Sa m-a asigurat că Moldova este văzută, că Moldova este auzită”
Promo-LEX: „Campania electorală pentru parlamentarele din 28 septembrie este mai dinamică comparativ cu scrutinul din 2021”
VIDEO // Drapelul R. Moldova, arborat la Vatican. Președinta Maia Sandu urmează să fie primită în audiență de Papa Leon al XIV-lea
Trafic intens la punctul de trecere a frontierei Palanca-Maiaki-Udobnoe
Relațiile moldo-italiene au fost discutate la întrevederea premierului Dorin Recean cu ambasadorul Italiei
Baletul „Don Quijote”, astăzi la Opera Națională, în cadrul Festivalului „Maria Bieșu”
Festivalul Loziei revine la Lozova, Străşeni, cu două zile de tradiții, muzică și spectacole
Premierul Dorin Recean a avut o întrevedere cu noua ambasadoare a Suediei, Petra Lärke
Lucrările de reabilitare a tronsonului feroviar Văleni avansează cu tehnologii moderne
Memorandumul privind înscrierea culturii Cucuteni–Tripolie pe lista UNESCO, semnat la Chișinău
Grădina Botanică va deschide un Eco Centru modern de vizitatori, un nou reper pentru educație ecologică și turism verde în R. Moldova
ANTA atenționează transportatorii că UE introduce din 12 octombrie sistemul electronic EES la frontiera Schengen
Eurodeputatul Siegfried Mureșan: „Ingerința Rusiei în alegerile din Republica Moldova e ca începutul unei pandemii”
Peste 10 mii de locuitori din raionul Leova vor beneficia de apă potabilă la standarde europene
Curtea Constituțională: Legea privind aplicarea măsurilor restrictive internaționale nu afectează accesul la justiție
Săptămâna Europeană a Sportului, organizată în Republica Moldova prin activități ce promovează mișcarea și un stil de viață sănătos
Adjunctul Procurorului General, Sergiu Russu, a promovat evaluarea externă
Exerciții comune de intervenție la frontiera moldo-ucraineană, cu participarea autorităților vamale și de frontieră din Moldova și Ucraina
În capitală a fost deschis primul Centru de intervenție timpurie în copilărie