ro

 

Politică
04 Iunie, 2026 / 23:47
/ 16 Martie, 2026

Parlamentul se întrunește vineri în ședință plenară. Denunțarea Acordului de constituire a CSI, pe ordinea de zi

Parlamentul se întrunește vineri, 20 martie 2026, în ședință plenară. În cadrul acesteia, deputații vor examina în prima lectură denunțarea Acordului de constituire și a Statutului Comunității Statelor Independente. Ordinea de zi a ședinței a fost aprobată astăzi de Biroul permanent, informează MOLDPRES.

Tot în prima lectură va fi dezbătut proiectul de lege privind taxa pe valoare adăugată și accizele aplicate în localitățile din estul țării. Pe ordinea de zi se mai regăsesc inițiative legislative ce vizează lanțurile scurte de aprovizionare cu produse agroalimentare, elaborate de un grup de deputați din Fracțiunea „Partidul Acțiune și Solidaritate” și Fracțiunea „Democrația Acasă”.

De asemenea, vor fi examinate modificările Legii cu privire la Serviciul de Protecție și Pază de Stat și documentul referitor la modul de asigurare tehnico-materială și alte aspecte de activitate ale unor autorități administrative din subordinea Ministerului Afacerilor Interne.

În ședința plenară de vineri, deputații vor examina în prima lectură ratificarea unor tratate internaționale: Acordul cu Ucraina cu privire la cooperarea în domeniul repatrierii copiilor neînsoțiți la locul habitual de trai al acestora, semnat la Kiev la 10 februarie 2026, și Protocolul de amendare a Convenției pentru protecția persoanelor referitor la prelucrarea automatizată a datelor cu caracter personal, semnat la Strasbourg la 9 februarie 2023. Va fi examinat și proiectul de lege pentru aderarea Republicii Moldova la Convenția privind limitarea răspunderii pentru creanțe maritime și la Protocolul din 1996 pentru amendarea acesteia.

Deputații vor mai discuta în lectura a doua proiectul de lege privind costurile expertizei judiciare și inițiativa legislativă care reglementează activitatea agenților imobiliari.

Potrivit Direcției comunicare și relații publice a Parlamentului, Biroul permanent a decis reprogramarea pentru 2 aprilie 2026 a dezbaterii moțiunii simple asupra politicilor publice implementate de Ministerul Muncii și Protecției Sociale în domeniul politicii demografice, prevenirii și reducerii sărăciei și compensării costurilor la resursele energetice.

Ședința plenară de vineri, 20 martie, va începe la ora 11:00.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Vicepreședintele Parlamentului European solicită începerea negocierilor politice și deschiderea tuturor clusterelor cu Republica Moldova

/ Acum 1 zi

CEC lansează platforma web a consiliilor electorale de circumscripție

/ Acum 1 zi

Programul activităților de reintegrare a țării, aprobat de Guvern: 25 de milioane de lei pentru 30 de proiecte implementate în anul curent

/ Acum 1 zi

Republica Moldova a finalizat etapa de eliberare a terenului pe care va fi construit noul sediu al Ambasadei SUA

/ Acum 1 zi

Ministerul Sănătății va avea un nou secretar de stat

/ Acum 2 zile

Parlamentul European sprijină Republica Moldova în procesul de integrare europeană. Siegfried Mureșan: „Susținem deschiderea negocierilor de aderare pe toate clusterele”

/ Acum 2 zile

Însărcinatul cu afaceri al Ambasadei Federației Ruse, convocat la MAE după incidentul cu dronă la Galați

/ Acum 2 zile

POLITICO: Republica Moldova și Ucraina ar putea începe negocierile oficiale de aderare la UE în luna iunie

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu, după atacul rusesc asupra Ucrainei: „Mai mult sprijin pentru Ucraina și o presiune mai puternică asupra Rusiei - ambele sunt necesare acum”

/ Acum 2 zile

Șapte deputați de la Chișinău vor efectua o vizită de studiu în Statele Unite

/ Acum 2 zile

Premierul Alexandru Munteanu condamnă atacul recent al Rusiei asupra Ucrainei: „Cei responsabili trebuie trași la răspundere”

/ Acum 2 zile

Consolidarea apărării colective și sprijinul acordat Ucrainei, discutate la Sesiunea de primăvară a Adunării Parlamentare a OTAN. Republica Moldova a fost reprezentată la Vilnius de deputatul Mihail Druță

/ Acum 2 zile

Washingtonul anunță nominalizarea lui Joseph Burkhalter pentru funcția de ambasador la Chișinău

/ Acum 2 zile

FOTO // După două weekenduri de dezbateri, Adunarea Cetățenească a venit cu 15 recomandări pentru autorități privind reforma administrației locale