ro

 

Politică
26 Martie, 2026 / 08:35
/ 26 Septembrie, 2025

Breaking news

Alegeri 2025 // Partidul „Moldova Mare”, exclus din cursa electorală

Partidul Politic „Moldova Mare” a fost exclus din cursa electorală printr-o decizie adoptată de Comisia Electorală Centrală (CEC) cu șase voturi pentru și trei abțineri. Hotărârea a venit după examinarea contestației depuse de Partidul Social Democrat European, care a acuzat formațiunea de finanțări externe și cooperare cu oligarhul fugar Ilan Șor, făcând trimitere la o investigație realizată de NordNews, transmite MOLDPRES.

În cadrul ședinței, Victoria Furtună, președinta „Moldova Mare”, i-a recuzat pe șase membri ai CEC și a anunțat că va contesta decizia la Curtea de Apel.

În raportul său, Pavel Postică, vicepreședinte CEC, a invocat mai multe materiale transmise de instituțiile de forță, inclusiv Inspectoratul de Poliție Orhei, Inspectoratul de Poliție Bălți, Inspectoratul Național de Investigație, Direcția de Poliție a autonomiei Găgăuzia, Centrul Național Anticorupție și Serviciul de Informații și Securitate.

Aceste documente ar fi demonstrat implicarea partidului în:

  • folosirea de fonduri nedeclarate;
  • utilizarea banilor din afara țării pentru campania electorală;
  • corupție electorală;
  • participarea într-un bloc electoral camuflat prin asocierea și îndemnurile de vot promovate de Ilan Șor și de Blocul „Victorie”, scos anterior din cursă și cu activitatea limitată;
  • implicarea Bisericii (Mitropolia Moldovei) în campania electorală;
  • influențarea masivă a dreptului electoral;
  • ajutor direct din partea Federației Ruse.

„Se anulează înregistrarea candidaților la funcția de deputat în Parlamentul Republicii Moldova din partea Partidului Politic „Moldova Mare”. Hotărârea urmează să fie transmisă Ministerului Justiției”, a declarat Pavel Postică în cadrul ședinței.

La rândul său, Victoria Furtună a acuzat membrii CEC de abuzuri și de încălcarea dreptului la apărare:

„Domnul Postică a demonstrat că abuzează de atribuțiile funcționale, or nu este persoana competentă să ne excludă din această cursă, să ne limiteze sau să decidă în locul unei instanțe de judecată. Consider că aceste acțiuni sunt tendențioase, unilaterale și contrar normelor legale naționale și internaționale. Ne-ați încălcat dreptul la apărare deoarece nu ne-ați permis să facem cunoștință cu conținutul materialelor. Această decizie va fi anulată, procesul va fi suspendat, iar instanța de Apel va lua o decizie legală”, a declarat lidera partidului.

Decizia de excludere a fost adoptată cu șase voturi pentru și trei abțineri din partea membrilor Comisiei Electorale Centrale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Parlamentul se întrunește în ședință extraordinară la ora 17:00 pentru a examina instituirea stării de urgență în sectorul energetic

/ Acum 1 zi

Cinci partide politice urmează să efectueze auditul situațiilor financiare pentru perioada 2023–2025

/ Acum 1 zi

VIDEO // Premierul convoacă de urgență ședința Guvernului. În Republica Moldova ar putea fi instituită stare de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile

/ Acum 1 zi

CEC: Partidele politice sunt obligate să prezinte până la 31 martie rapoartele privind gestiunea financiară pentru anul 2025

/ Acum 1 zi

Maia Sandu: „Atacurile Rusiei asupra infrastructurii energetice civile din Ucraina reprezintă o crimă de război și un atac la adresa noastră, a tuturor”

/ Acum 1 zi

Linia electrică Isaccea–Vulcănești este afectată: Ministerul Afacerilor Externe condamnă atacurile asupra Ucrainei

/ Acum 2 zile

Alexandru Munteanu: „Situația energetică rămâne fragilă după atacurile din Ucraina”

/ Acum 2 zile

Deputații se vor întruni joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse modificarea Codului contravențional și raportul Consiliului Audiovizualului pe 2025

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu, după ședința Consiliului Național de Securitate: „Riscurile ce țin de criminalitatea transfrontalieră cresc. Avem și vulnerabilități pe segmentul transnistrean”

/ Acum 2 zile

Ambasadorul Alexandr Roitman: Situația de securitate din Israel rămâne complexă, cetățenii moldoveni sunt îndemnați la prudență

/ Acum 2 zile

Secretarul general al OCEMN, la Chișinău: „Există o dimensiune economică foarte importantă a securității, care poate fi consolidată doar prin cooperare”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Comisara Marta Kos: „Integrarea Republicii Moldova și a Ucrainei în UE poate contribui în mod direct la stabilitatea regională”

/ Acum 2 zile

Ministrul de Externe al Ucrainei, Andrii Sybiha, „Securitatea Mării Negre este esențială pentru pacea și aprovizionarea regională”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas, trasează prioritățile pentru securitatea la Marea Neagră: „Urmează să construim pacea în regiune”