R. Moldova avansează pe calea integrării europene. Premierul Dorin Recean: „Este acel vector de dezvoltare care ne va asigura pace, securitate și prosperitate”
Republica Moldova avansează disciplinat și concentrat pe calea integrării europene. Acesta reprezintă obiectivul național care va asigura securitatea și prosperitatea țării. Declarația a fost făcută de premierul Dorin Recean în cadrul unui interviu cu jurnalistul Dmytro Gordon, transmite MOLDPRES.
„Integrarea europeană este acel vector de dezvoltare care ne va asigura pace, securitate și prosperitate. De aceea, noi avansăm disciplinat și concentrat în această direcție. UE a aprobat recent un pachet de investiții în valoare de 1,9 miliarde de euro pentru Republica Moldova, bani care vor fi utilizați pentru a moderniza infrastructura și a dezvolta economia”, a spus Dorin Recean.
Premierul a reiterat că integrarea europeană este unica cale de dezvoltare a Republicii Moldova și că acest vector a fost decis de cetățenii țării, în pofida tentativelor de propagandă și dezinformare promovate de adepții Rusiei.
„Republica Moldova a decis că vrea să devină stat membru al Uniunii Europene. Rusia ne spune că nu avem voie și că trebuie să rămânem aici. O astfel de abordare pentru noi este de neînțeles. (...) Observăm sprijinul masiv al moldovenilor pentru integrare europeană. Moldovenii muncesc în Spania, Italia, Franța, Germania, ei deja au înțeles unde este pace și ordine, unde funcționează legile, unde este democrație și unde nu vei face pușcărie pentru că ai criticat puterea. Alegerile trecute au demonstrat că R. Moldova stă ferm pe poziția sa”, a afirmat Recean.
Recean a reafirmat convingerea autorităților de la Chișinău de a pregăti țara pentru aderare la Uniunea Europeană către anul 2028, amintind în context că Republica Moldova a finalizat screening-ul pentru mai mult de jumătate din capitolele acquis-ului comunitar, iar procesul de negocieri avansează într-un ritm susținut.
„Aș fi bucuros să știu că fac parte din generația care a dus Moldova în UE”, a conchis Dorin Recean.
Republica Moldova a depus, pe 3 martie 2022, cererea de aderare la Uniunea Europeană, iar pe 23 iunie 2022, țara noastră a obținut statutul de țară candidată pentru aderare la Uniunea Europeană. În vara anului trecut, Consiliul European a decis deschiderea oficială a negocierilor de aderare la UE.
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre atacul rusesc cu dronă asupra orașului Galați: „Este un act grav și inadmisibil”
Președinta Maia Sandu condamnă incidentul produs la Galaţi: „Rusia reprezintă un pericol pentru toți și trebuie oprită”
Premierul interimar al României, Ilie Bolojan, așteptat la Chișinău pentru a participa la evenimentul „Primării Puternice – Localități Dezvoltate”
Republica Moldova și SUA își consolidează cooperarea în domeniul securității și energiei
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre alegerile în Găgăuzia: „Nu vom permite nimănui să intervină în treburile interne ale Republicii Moldova”
„Primării Puternice – Localități Dezvoltate”: peste 400 de primari se reunesc vineri în PMAN. Premierul interimar al României, invitat special
VIDEO // Ședința Parlamentului, perturbată de Ion Ceban, după ce acesta a părăsit spațiul rezervat publicului și a încercat să ocupe tribuna centrală. Igor Grosu: „Este o provocare”
Acordul CSI privind Fondul umanitar interstatal, denunțat de Parlamentul Republicii Moldova
Australia își reafirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Euractiv: Republica Moldova ar putea începe negocierile pe primul cluster de aderare la UE în iunie
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt 12 proiecte ce țin de energie verde, protecție socială și securitate
Ministrul Mihai Popșoi: „Cetățenii noștri, de pe ambele maluri ale Nistrului, înțeleg foarte bine circumstanțele internaționale în care ne aflăm și riscurile cetățeniei Federației Ruse”
Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu ambasadoarea Austriei la Chișinău: „Sprijinul acordat pentru agenda noastră europeană este deosebit de valoros”
CEC a aplicat sancțiuni unor funcționari din cadrul birourilor electorale constituite la alegerile locale noi din 17 mai
GALERIE FOTO // Cea mai mare expoziție dedicată copiilor, inaugurată la Moldexpo
REPORTAJ MOLDPRES // Energia solară, bateriile și transportul electric: tehnologiile verzi dezvoltate în China care ar putea interesa Republica Moldova
Republica Moldova și Suedia vor coopera pentru armonizarea legislației cu normele UE
Atenție, călători! Trafic intens la punctul vamal Leușeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova
VIDEO // Ministerul Mediului îndeamnă comunitățile de pe malurile Nistrului să participe la acțiuni de salubrizare
Republica Moldova este pregătită pentru deschiderea primului cluster de negocieri cu Uniunea Europeană, susține șeful diplomației mooldovenești
Rusia îşi recheamă ambasadorul în Armenia
Guvernul finanțează un proiect care va transforma infrastructura de mediu din raionul Nisporeni
Vicepremierul Mihai Popșoi: „Republica Moldova este tot mai respectată pe plan internațional”
Bruxelles-ul și Chișinăul discută investițiile și integrarea economică europeană a Republicii Moldova
Cod galben de instabilitate atmosferică în toată țara: ploi însoțite de descărcări electrice, grindină și intensificări ale vântului
CEC anunță ziua tăcerii, înainte de turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar
Republica Moldova a găzduit conferința anuală a supraveghetorilor bancari din Europa Centrală și de Sud-Est
Grădina Botanică a USM își deschide gratuit porțile pentru familii de 1 iunie
VIDEO // Filieră de migrație ilegală destructurată la frontiera moldo-română. Au fost reținute 14 persoane
Portalul EVO introduce alerte pentru prevenirea fraudelor online și apelurilor false