Premierul Dorin Recean, despre foametea din 1946-1947: „Mii de oameni au fost lăsați să moară de foame, în urma unei politici organizate, cu caracter criminal”
Primăvara și iarna anului 1947 a fost una dintre cele mai cumplite perioade din istoria neamului nostru, mii de oameni fiind lăsați să moară de foame, în urma unei politici organizate, cu caracter criminal. Mesajul a fost transmis astăzi de premierul Dorin Recean, în contextul marcării, în cea de-a treia sâmbătă a lunii aprilie, a Zilei de comemorare a victimelor foametei organizate din anii 1946-1947, informează MOLDPRES.
Prim-ministrul Dorin Recean a anunțat că în memoria victimelor acelei perioade cumplite, în fața Guvernului a fost amenajată o expoziție a durerii poporului nostru.
„Primăvara și iarna anului 1947 au fost una din cele mai cumplite perioade din istoria neamului nostru. După seceta din vara anului 1946, mii de oameni au fost lăsați să moară de foame, în urma unei politici organizate, cu caracter criminal, prin care autoritățile sovietice au impus forțat cote exagerate de livrări agricole și au confiscat orice resursă disponibilă de hrană. Cu o intenție conștientă, inumană, regimul sovietic a golit podurile oamenilor, au luat totul până la ultimul grăunte”, a afirmat premierul.
Oficialul a afirmat că acea durere comună a neamului nostru ar trebui să ne aducă împreună, nu să ne despartă.
„Regimul totalitar-comunist, care a provocat foametea din 1946-1947, nu a ales victimele în funcție de limbă sau de etnie. Toți au suferit mult în acea perioadă, în special din zona rurală, iar acea durere comună ar trebui să ne aducă împreună, nu să ne despartă”, a menționat șeful Guvernului.
Totodată, Dorin Recean a menționat că este important să ținem minte trecutul și să învățăm să trăim într-o Moldovă unită și liberă, să construim pe lecțiile trecutului un viitor în care demnitatea umană, respectul pentru viață și libertatea sunt valori întemeietoare.
Potrivit istoricilor, numărul documentat al celor care au fost omorâți prin înfometare în perioada decembrie 1946 - august 1947 în Republica Sovietică Socialistă Moldovenească este de circa 123 de mii de oameni. Alte circa 400.000 de persoane au fost afectate grav de malnutriţie.
Mesajul premierului pentru cetățenii din diaspora: „Vă încurajez să contribuiți la dezvoltarea Republicii Moldova”
Speakerul Igor Grosu, la Forumul Diasporei: „Republica Moldova demonstrează, prin cetățenii săi de acasă și de peste hotare, că merită să devină parte a marii familii europene”
Forumul Diasporei, desfășurat la Chișinău. Maia Sandu: „Republica Moldova avansează cu viteză spre UE, iar diaspora poate juca un rol important în promovarea și susținerea acestui parcurs”
Adunarea Populară a Găgăuziei trebuie să aibă un mandat deplin. Președinta Maia Sandu: „Alegerile să fie libere și corecte””
Sancțiuni disciplinare după vizita delegației talibanilor în Republica Moldova. Maia Sandu: „Este rușinos că oameni cu funcții înalte nu cunosc politica statului”
Republica Moldova avansează în procesul de integrare europeană. Maia Sandu: „Nu ne blochează niciun stat”
CEC a adoptat mai multe hotărâri privind organizarea alegerilor locale noi și a unui referendum local în satul Delacău, raionul Anenii Noi
DOC // Legea pentru ratificarea Convenției privind instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina, publicată în Monitorul Oficial
Nouă localități din Rezina, care au decis să se unească într-o singură primărie, vor beneficia de stimulente de peste 85 de milioane de lei din partea Guvernului
Republica Moldova și Estonia își reafirmă angajamentul pentru consolidarea cooperării
PAS are doi deputați noi în Parlament. Curtea Constituțională a validat mandatele
„Îmi asum mandatul până în 2029 și voi schimba miniștrii care nu livrează rezultate”, declară premierul Vasile Tofan
MAE condamnă încălcarea spațiului aerian după descoperirea fragmentelor dronei de la Văleni
Președinta Maia Sandu, despre Guvernul Tofan: „Planurile de dezvoltare sunt mari și ambițioase. Este nevoie de multă energie și stabilitate pentru a reuși”
FOTO // Un nou traseu turistic îi invită pe turiști să descopere „Nistrul de Jos”
Sesiune de informare pentru agenții economici de pe ambele maluri ale Nistrului privind aplicarea TVA și a accizelor asupra mărfurilor introduse în Republica Moldova
MMSP va consolida acțiunile în domeniul prevenirii și combaterii excluziunii sociale a copiilor vulnerabili
Primarii din nordul țării au participat la prima rundă de consultări, la Guvern, privind investițiile pentru localitățile amalgamate
Șapte proiecte eoliene au fost desemnate câștigătoare într-o licitație pentru noi capacități de 170 MW
FOTO // Investiții de peste 18 milioane de lei pentru proiecte de mediu în nordul țării
GALERIE FOTO // Concursul național „EU & bunicii mei” 2026
ARMENPRESS: Cererile pentru cetățenia armeană au depășit 32.000 în 2025, un nivel record în istoria țării
Doi procurori, audiați de Comisia de evaluare. Rapoartele vor fi emise în 30 de zile
Circulația pe R22 la Zăicani, Teleneşti, este redirecționată pe un drum provizoriu în timpul reparației podului
VIDEO // Ministerul Culturii îi invită pe copii să deseneze valorile care definesc Moldova
Transportatorii moldoveni nu vor mai achita taxe rutiere în Armenia pentru cursele CEMT
Mihai Popșoi, întrevedere cu noul șef al Oficiului Consiliului Europei la Chișinău: „Reformele realizate împreună contribuie la consolidarea instituțiilor democratice și avansarea parcursului european”
UPDATE // La punctul de trecere a frontierei Leușeni, traficul a fost fluidizat
Termenul pentru privatizarea a patru întreprinderi de stat a fost prelungit până în octombrie
USMF „Nicolae Testemițanu” a publicat rezultatele finale ale concursului de admitere la studii superioare