Premierul Dorin Recean, despre foametea din 1946-1947: „Mii de oameni au fost lăsați să moară de foame, în urma unei politici organizate, cu caracter criminal”
Primăvara și iarna anului 1947 a fost una dintre cele mai cumplite perioade din istoria neamului nostru, mii de oameni fiind lăsați să moară de foame, în urma unei politici organizate, cu caracter criminal. Mesajul a fost transmis astăzi de premierul Dorin Recean, în contextul marcării, în cea de-a treia sâmbătă a lunii aprilie, a Zilei de comemorare a victimelor foametei organizate din anii 1946-1947, informează MOLDPRES.
Prim-ministrul Dorin Recean a anunțat că în memoria victimelor acelei perioade cumplite, în fața Guvernului a fost amenajată o expoziție a durerii poporului nostru.
„Primăvara și iarna anului 1947 au fost una din cele mai cumplite perioade din istoria neamului nostru. După seceta din vara anului 1946, mii de oameni au fost lăsați să moară de foame, în urma unei politici organizate, cu caracter criminal, prin care autoritățile sovietice au impus forțat cote exagerate de livrări agricole și au confiscat orice resursă disponibilă de hrană. Cu o intenție conștientă, inumană, regimul sovietic a golit podurile oamenilor, au luat totul până la ultimul grăunte”, a afirmat premierul.
Oficialul a afirmat că acea durere comună a neamului nostru ar trebui să ne aducă împreună, nu să ne despartă.
„Regimul totalitar-comunist, care a provocat foametea din 1946-1947, nu a ales victimele în funcție de limbă sau de etnie. Toți au suferit mult în acea perioadă, în special din zona rurală, iar acea durere comună ar trebui să ne aducă împreună, nu să ne despartă”, a menționat șeful Guvernului.
Totodată, Dorin Recean a menționat că este important să ținem minte trecutul și să învățăm să trăim într-o Moldovă unită și liberă, să construim pe lecțiile trecutului un viitor în care demnitatea umană, respectul pentru viață și libertatea sunt valori întemeietoare.
Potrivit istoricilor, numărul documentat al celor care au fost omorâți prin înfometare în perioada decembrie 1946 - august 1947 în Republica Sovietică Socialistă Moldovenească este de circa 123 de mii de oameni. Alte circa 400.000 de persoane au fost afectate grav de malnutriţie.
Autoritățile electorale din Moldova, Ucraina, Albania și Macedonia de Nord au semnat un Memorandum pentru consolidarea rezilienței democratice și a cooperării europene
Deputații se întrunesc joi în ședința plenară. Pe ordinea de zi sunt 16 proiecte, dintre care cinci marcate cu sigla UE
Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Guvernul va promova cu toată determinarea procesul de reintegrare a țării, care nu are alternativă”
GALERIE FOTO // Guvernul revine la agenda internă după deschiderea negocierilor cu UE
Cooperarea parlamentară Moldova–Letonia, consolidată în cadrul unei vizite oficiale la Riga
Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare etapă din negocierile cu UE înseamnă instituții mai puternice, servicii publice mai bune și oportunități extinse pentru cetățeni”
Guvernul numește un nou secretar de stat la Ministerul Justiției
Republica Moldova va avea un nou ambasador în India
Ce urmează după deschiderea negocierilor cu UE? Mihai Isac: Adevărata provocare începe acum – Republica Moldova trebuie să construiască un stat pregătit pentru aderare
Sprijinul pentru aderarea Republicii Moldova la UE, reconfirmat printr-o declarație comună adoptată de Adunarea Parlamentară Moldova-Polonia
Comunicarea parcursului european, printre prioritățile noii Strategii de comunicare a Parlamentului
Vicepremierul Mihai Popșoi, în dialog cu noua șefă a Misiunii de Parteneriat a UE în R. Moldova, Kirsten Joppe. Consolidarea capacităților de gestionare a crizelor, pe agendă
Cristina Gherasimov după deschiderea oficială a primului cluster de negocieri cu UE: „Urmează și mai multă muncă, dar suntem determinați să menținem ritmul, să livrăm rezultate și să realizăm obiectivul național: Moldova să devină stat membru al UE”
Adunarea Parlamentară Moldova–Polonia se reunește la Varșovia
Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană, primul după deschiderea negocierilor de aderare, începe azi la Bruxelles
CEC a prezentat rezultatele preliminare ale referendumului local din Coșnița
BTA: Arheologii au descoperit un templu mai vechi sub sanctuarul lui Heracle din antica Heraclea Sintica
Prezență de 30% la urne în referendumul local din Coșnița. Rezultate preliminare anunțate de CEC
Din 2027, concediile vor fi acordate în zile lucrătoare. Ce trebuie să știe salariații
Referendum în Coșnița: Peste 26% dintre alegători au votat până la ora 18:00
Condiții mai bune pentru pacienți la Flocoasa: Oficiul Medicilor de Familie a fost renovat cu sprijinul CNAM
Referendum local în Coșnița: Peste 1.100 de alegători au votat până la ora 15:00
În capitală s-a desfășurat marșul „Chișinău Pride 2026”
Operațiune comună moldo-română: trei cetățeni din Bangladesh, depistați după trecerea ilegală a Prutului din Republica Moldova în România
FOTO // Ediția aniversară „DescOperă” se apropie de final. Cristian Jardan: „Orheiul Vechi este parte din experiența pe care publicul o trăiește la fiecare spectacol”
FOTO // Tineri din șapte țări și profesori americani au vizitat Parlamentul Republicii Moldova în ultima săptămână
Australia dă asigurări că va ține sub control gripa aviară, după confirmarea primului caz
Meteorologii au emis Cod galben de caniculă pentru centrul și sudul țării
FOTO // Igor Grosu, la 10 ani de „DescOperă”: „Cultura și frumusețea locurilor noastre pot aduce oamenii împreună și pot promova Republica Moldova în lume”
Referendum local în Coșnița: Peste 700 de alegători au votat până la ora 12:00