ro

 

Politică
29 Iunie, 2026 / 04:48
/ 01 Iunie, 2025

Președinta Maia Sandu, despre candidatura lui Vladislav Kulminski la funcția de ambasador în SUA: „Dacă va fi propus de MAE, va fi o persoană potrivită”

Republica Moldova își dorește să continue relațiile foarte bune cu Statele Unite ale Americii și să beneficieze de sprijinul american în implementarea proiectelor din domeniul energetic. „Este un domeniu de maxim interes pentru noi – să consolidăm relația cu SUA”, a declarat președinta Maia Sandu în cadrul unei emisiuni televizate, transmite MOLDPRES.

Șefa statului a afirmat că, în cazul în care Vladislav Kulminski va fi propus de Ministerul Afacerilor Externe la funcția de ambasador, acesta ar fi o alegere potrivită, având în vedere schimbările de abordare ale noii administrații de la Washington și obiectivul Chișinăului de a dezvolta o relație foarte bună cu SUA. „Noul ambasador va trebui să muncească în această direcție”, a subliniat președinta.

„S-a schimbat abordarea noii administrații și, respectiv, anumite lucruri trebuie rediscutate. Am avut întrevederi cu reprezentanți ai Congresului – atât democrați, cât și republicani. Am avut discuții foarte bune, dar da, sunt și subiecte noi pe agendă, pe care va trebui să le discutăm, iar noul ambasador va avea un rol important în acest sens”, a declarat Maia Sandu pentru postul Cinema1.

Președinta a reiterat importanța consolidării relației cu SUA, subliniind că acest parteneriat a adus beneficii concrete cetățenilor Republicii Moldova.

„Avem nevoie, în continuare, de relații foarte bune cu SUA. Am beneficiat enorm de sprijin și suntem foarte recunoscători pentru proiectele multiple – reparația școlilor, grădinițelor, drumurilor și chiar a unor biserici, proiecte în domeniul turismului. Este un domeniu de maxim interes pentru noi”, a spus șefa statului.

Chiar dacă prioritățile administrației de la Washington s-au schimbat, Republica Moldova își exprimă disponibilitatea de a respecta deciziile SUA și speră în continuarea colaborării, în special în sectorul energetic.

„S-au schimbat prioritățile la Washington. Noi respectăm orice decizie va lua administrația americană. Dacă vom reuși să continuăm anumite proiecte în domeniul energetic, ne-am bucura foarte mult. Dacă nu, atunci vom discuta despre cofinanțarea acestora cu alți parteneri, în special cu Uniunea Europeană”, a afirmat Maia Sandu.

Comisia politică externă și integrare europeană a Parlamentului a aprobat, în ședința din 30 mai, avizul consultativ pozitiv pentru candidatura lui Vladislav Kulminski la funcția de ambasador al Republicii Moldova în Statele Unite ale Americii.

Kulminski urmează să îl succeadă pe Viorel Ursu, care exercită funcția de ambasador al Republicii Moldova la Washington din septembrie 2022.

 

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Republica Moldova va participa la Conferința pentru reconstrucția Ucrainei. Premierul Alexandru Munteanu pleacă la Gdańsk

/ Acum 4 zile

Roman Roșca a fost numit secretar de stat în cadrul Biroului politici de reintegrare

/ Acum 4 zile

Ambasadorul Republicii Moldova în Portugalia, rechemat din funcție

/ Acum 4 zile

Membrii Corpului de control al prim-ministrului au demisionat

/ Acum 4 zile

Promo-LEX: Partidele din Moldova atrag tot mai multe donații și depind mai puțin de banii de la buget

/ Acum 5 zile

Speakerul Igor Grosu, întrevederi de nivel înalt în Parlamentul Cehiei: „Avem mult de muncit, dar avem și prieteni buni care cred în noi, iar Cehia este unul dintre ei”

/ Acum 5 zile

Mesajul premierului Alexandru Munteanu, de Ziua Funcționarului Public: „Mulțumesc pentru munca pe care o faceți, zi de zi, în serviciul cetățenilor”

/ Acum 5 zile

FOTO // Speakerul Igor Grosu, întrevederi oficiale la Guvernul Cehiei: „Vom continua să contribuim împreună la construirea unui spațiu european mai puternic, mai sigur și mai rezilient”

/ Acum 5 zile

VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Suveranității: „Drumul european este alegerea suverană a Republicii Moldova”

/ Acum 5 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, la 36 de ani de la proclamarea Suveranității: „Avem obligația de a ne apăra independența și pacea. Acest lucru îl putem face doar prin integrarea europeană”

/ Acum 6 zile

VIDEO // Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de Igor Grosu cu președintele Senatului Cehiei

/ Acum 6 zile

Summit UE-Moldova // Liderii europeni reafirmă că viitorul Republicii Moldova este în Uniunea Europeană: „Reformele deschid ușa aderării”

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare reușită în parcursul european este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă”

/ Acum 6 zile

Președintele Consiliului European, António Costa: „Vom susține Republica Moldova la fiecare pas spre aderarea la UE”