ro

 

Politică
22 Iunie, 2026 / 18:52
/ Acum 1 oră

Președinta Maia Sandu: „R. Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole. Este o cursă pe care vrem să o câștigăm”

Republica Moldova este pregătită să deschidă negocierile pe toate grupurile de capitole, iar Comisia Europeană și Consiliul European confirmă că suntem gata. Să nu lăsăm acest moment să treacă. Noi ne vom ține de cuvânt și vom duce mai departe această responsabilitate - pentru cetățenii noștri, care merită pace, securitate și prosperitate, acasă, în familia europeană. Mesajul a fost transmis de președinta Maia Sandu, în urma Summitului UE – Republica Moldova, care s-a desfășurat astăzi la Bruxelles, comunică MOLDPRES.

În cadrul unei conferințe de presă susținută în comun cu președintele Consiliului European, António Costa, și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, șefa statului a mulțumit pentru parteneriatul de durată dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană.

„Declarația noastră comună o spune foarte clar: viitorul Moldovei este în Uniunea Europeană. Astfel, lunea trecută, la Luxemburg, am deschis negocierile pe primul grup de capitole - cel al valorilor fundamentale. Statul de drept, instituțiile democratice și drepturile fundamentale se află în centrul proiectului european. În domeniul statului de drept, schimbarea este reală. În cinci ani, am urcat 25 de poziții în Indicele de Percepție a Corupției al Transparency International și 14 în Indicele Statului de Drept al World Justice Project. Instanțele noastre au pronunțat condamnări în dosare mari de corupție. Evaluarea judecătorilor și procurorilor dă rezultate - 60% dintre judecători au fost deja evaluați - și vom încheia acest proces în viitorul apropiat. Într-un singur an, încrederea cetățenilor în justiție aproape s-a dublat. Cei care se credeau mai presus de lege au învățat că legea este aceeași pentru toți”, a declarat Maia Sandu.

Oficialul a prezentat și rezultatele obținute de țara noastră în domeniu drepturilor fundamentale. Astfel, Republica Moldova ocupă locul 31 în clasamentul libertății presei realizat de Reporteri fără Frontiere, cel mai bun rezultat din regiunea noastră. De asemenea, anul trecut, țara a intrat în primele zece țări la egalitatea de gen, în clasamentul Forumului Economic Mondial.

Cu referire la domeniul economic, Maia Sandu a afirmat că Uniunea Europeană este cel mai mare partener comercial al Republicii Moldova.

„Peste jumătate din schimburile noastre comerciale sunt cu UE. Investițiile europene au crescut cu aproape 30% în patru ani. Planul de Creștere pentru Moldova se transformă în proiecte concrete. Și pentru acest lucru, vă mulțumesc. Astăzi salutăm trei acorduri noi. Gebauer & Griller și Comisia Europeană semnează o scrisoare de intenție, privind o nouă cooperare care va lega industria noastră auto și mai strâns de cea europeană. Comisia și parcul de tehnologii avansate Moldova HiTech Park își unesc forțele pentru a construi un centru de antreprenoriat și cercetare în tehnologie medicală. Totodată, Ministerul Educației și Cercetării semnează un acord-cadru cu Centrul Comun de Cercetare al Comisiei, pentru a avansa împreună în domeniul cercetării și inovării”, a remarcat aceasta.

Președinta Maia Sandu a evidențiat progresele înregistrate de Republica Moldova în sectorul energetic, subliniind că țara a reușit să elimine dependența de resursele energetice rusești, în pofida provocărilor generate de criza energetică și de războiul din regiune.

„În energie, transformarea se vede cel mai limpede. Acum patru ani, Moldova depindea în totalitate de Rusia, singurul furnizor. Astăzi suntem liberi de această dependență - un pas pe care niciun guvern nu a îndrăznit să-l facă timp de trei decenii. Ne-am conectat rețeaua electrică la Europa. Am crescut ponderea surselor regenerabile de la 3% la 25% din electricitatea produsă în gospodării. Am făcut acest lucru în plină criză, cu un război la hotar. Ne-am transformat cea mai mare vulnerabilitate într-un punct forte. Am avut sprijinul cetățenilor, în pofida greutăților economice fără precedent, cauzate de creșterea prețurilor. În domeniul securității, Moldova aduce deja o contribuție. Militarii noștri participă la misiuni de menținere a păcii în Kosovo, Bosnia și Herțegovina și Liban. Pompierii noștri intervin în Europa atunci când au loc calamități. Împărtășim o experiență câștigată cu greu din prima linie a luptei pentru democrație - în fața dezinformării rusești, a atacurilor cibernetice și a banilor murdari”, a spus Maia Sandu.

Oficialul a accentuat că reformele promovate de autoritățile de la Chișinău demonstrează angajamentul ferm al Republicii Moldova față de parcursul european și răspund așteptărilor cetățenilor care au ales integrarea în Uniunea Europeană.

„Ne-am asumat angajamente și le respectăm, chiar și în condiții complicate. Și facem mai mult decât ne cere Uniunea Europeană. Am început una dintre cele mai grele reforme de până acum, cea a administrației publice locale, pentru a aduce servicii publice mai bune mai aproape de oameni. Ne ținem de cuvânt în timp ce facem față unui război hibrid: manipularea informației, amestec în alegeri, șantaj energetic, atacuri cibernetice, toate menite să ne dezbine și să ne abată de la drumul nostru european. Am rezistat. Am protejat integritatea alegerilor. Am întărit instituțiile și nu am permis ca banii murdari să cumpere puterea în stat. Am investit în apărarea noastră cibernetică și am construit instrumentele pentru a contracara manipularea din afară. Am construit această reziliență democratică, care este acum temelia a tot ceea ce clădim și cu ea venim la masa negocierilor”, a adăugat aceasta.

În acest context, Maia Sandu a subliniat că extinderea Uniunii Europene reprezintă cea mai importantă investiție în securitatea și stabilitatea continentului, iar Republica Moldova este hotărâtă să valorifice fereastra de oportunitate deschisă pentru aderare.

„Astăzi, la Bruxelles, parteneriatul Moldovei cu UE a devenit mai puternic. Munca noastră dă roade. Reformele sunt recunoscute și răsplătite - cu fonduri europene, cu investiții, cu încredere. Ne vom ține de cuvânt: vom continua să îndeplinim condițiile, cu toată responsabilitatea. Alinierea pe care o avem astăzi se întâmplă rar - un mandat clar din partea cetățenilor, ritmul reformelor de acasă și recunoașterea, în capitalele europene, că extinderea este cea mai bună investiție în securitatea Uniunii Europene. Astfel de ferestre de oportunitate se deschid și se închid. A noastră este deschisă acum. Este o cursă contra cronometru, pe care vrem să o câștigăm. Cerem un singur lucru - un proces bazat pe merit. Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre. Pe măsură ce mergem înainte, fiecare pas aduce rezultate concrete pentru oameni - pace, siguranță și oportunități, acasă, în Moldova, în familia europeană”, a concluzionat Maia Sandu.

Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană s-a desfășurat astăzi la Bruxelles. Reuniunea are loc la o săptămână după deschiderea oficială a negocierilor de aderare pe primul grup de capitole, „Valori fundamentale”, marcând o nouă etapă în parcursul european al țării noastre.

În cadrul evenimentului, liderii au discutat despre pașii următori ai negocierilor și agenda de reforme a Republicii Moldova. Agenda summitului include, de asemenea, subiecte privind situația regională, consolidarea cooperării în domeniul securității și apărării, al energiei, precum și sprijinul UE pentru dezvoltarea economică a Republicii Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Prioritățile parcursului european al R. Moldova și proiectele comune moldo-române, discutate de Mihai Popșoi și Titus Corlățean

/ Acum 3 zile

FOTO // Peste 5.000 de buletine de vot au fost tipărite pentru referendumul din Dubăsari

/ Acum 3 zile

Polonia și Republica Moldova își consolidează dialogul în domeniul securității naționale

/ Acum 4 zile

Încă doi magistrați au picat evaluarea externă

/ Acum 4 zile

Igor Grosu: „Recomandările Comisiei de la Veneția privind evaluarea judecătorilor vor fi analizate și integrate în proiectul de lege”

/ Acum 4 zile

Cooperarea și consolidarea parteneriatului dintre Republica Moldova și Alianța Nord-Atlantică, discutată la MAE

/ Acum 4 zile

Parlamentul a numit un vicepreședinte al Autorității Naționale pentru Soluționarea Contestațiilor

/ Acum 4 zile

Speakerul Igor Grosu către primarii implicați în procesul de amalgamare voluntară: „Construim o Moldovă mai puternică și mai europeană”

/ Acum 4 zile

Istoricii din Republica Moldova, felicitați în Parlament. Igor Grosu: „Cunoașterea trecutului ne ajută să înțelegem prezentul”

/ Acum 4 zile

Autoritățile electorale din Moldova, Ucraina, Albania și Macedonia de Nord au semnat un Memorandum pentru consolidarea rezilienței democratice și a cooperării europene

/ Acum 5 zile

Deputații se întrunesc joi în ședința plenară. Pe ordinea de zi sunt 16 proiecte, dintre care cinci marcate cu sigla UE 

/ Acum 5 zile

Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Guvernul va promova cu toată determinarea procesul de reintegrare a țării, care nu are alternativă”

/ Acum 5 zile

GALERIE FOTO // Guvernul revine la agenda internă după deschiderea negocierilor cu UE

/ Acum 5 zile

Cooperarea parlamentară Moldova–Letonia, consolidată în cadrul unei vizite oficiale la Riga