ro

 

Politică
20 Mai, 2026 / 10:37
/ 25 Martie, 2025

Președintele interimar al Senatului României: „România va continua să sprijine Republica Moldova pe toate palierele”

România susține ferm parcursul european al Republicii Moldova. Parteneriatul nostru poate sprijini accelerarea reformelor și adaptarea acestora la standardele europene, atât prin angajamente politice ferme, cât și prin dezvoltarea conexiunilor strategice la coridoarele europene de transport. Afirmația a fost făcută astăzi de către președintele interimar al Senatului României, Mircea Abrudean, în cadrul unei conferințe comune cu speakerul Igor Grosu, comunică MOLDPRES.

Șeful Legislativului de la Chișinău a mulțumit Bucureștiului și europarlamentarilor români pentru suportul oferit în procesul de negociere și aprobare a ajutorului de 1,9 miliarde de euro, oferit de UE pentru țara noastră. El a specificat că, în cadrul întrevederii, au fost discutate toate proiectele comune, inclusiv cele de interconectare.

„În aprilie, la podul de la Ungheni, vom avea un eveniment foarte important. Am discutat și despre interconexiunea căilor ferate. Acum se lucrează la tronsonul de la Cantemir, iar în vară ar putea fi operate primele transporturi”, a spus Grosu.

Speakerul a precizat că, printre subiectele puse în discuție, au fost și pregătirea pentru scrutine și interferența rusă.

Președintele interimar al Senatului României, Mircea Abrudean, a anunțat susținerea fermă a României pentru parcursul european al Republicii Moldova.

„Întrevederea reafirmă caracterul special al relațiilor dintre România și Republica Moldova, o relație fundamentată pe o cooperare strategică solidă, bazată pe legături istorice, culturale și economice profunde. Colaborarea noastră la nivel parlamentar este un exemplu elocvent al parteneriatului nostru strâns, obiectivul principal fiind consolidarea parcursului european al Republicii Moldova, creșterea rezilienței și sprijinirea dezvoltării economice și sociale. România va continua să sprijine Republica Moldova pe toate palierele. Suntem alături de frații noștri de peste Prut în depășirea crizei energetice și în procesul de integrare europeană”, a spus Abrudean.

Președintele interimar al Senatului României, Mircea Abrudean, se află astăzi într-o vizită în țara noastră. El are planificată o întrevedere cu președinta Republicii Moldova, Maia Sandu. La Guvern, oficialul va avea întrevederi cu prim-ministrul Dorin Recean și cu viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

VIDEO // Adunarea Cetățenească privind reforma administrației publice locale, organizată la Chișinău. Speakerul Igor Grosu: „Avem nevoie de discuții, maturitate civică și politică”

/ Acum 4 zile

Mihai Isac: „Pacea durabilă nu poate fi separată de justiție, iar crima nu trebuie să rămână nepedepsită”. Mesajul transmis la Ministeriala Consiliului Europei de la Chișinău

/ Acum 4 zile

GALERIE FOTO // Chișinăul, capitala diplomației europene: imagini de la reuniunea Consiliului Europei

/ Acum 4 zile

VIDEO // Republica Moldova și-a încheiat mandatul Președinției Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei. Deciziile adoptate la Chișinău

/ Acum 4 zile

Cooperarea moldo-cehă și sprijinul pentru agenda europeană, discutată de miniștrii Mihai Popșoi și Petr Macinka la Chișinău

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi a discutat cu șefa diplomației din Monaco despre cooperarea bilaterală și prioritățile Consiliului Europei

/ Acum 4 zile

VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi, despre deținerea președinției Comitetului de Miniștri al CoE: „Acest mandat a reprezentat o oportunitate de a demonstra maturitatea democratică și angajamentul nostru față de valorile europene”

/ Acum 4 zile

Secretarul general Alain Berset, la finalul Ministerialei Consiliului Europei „Într-o perioadă de tensiuni geopolitice, Europa are nevoie de responsabilitate și asumare”

/ Acum 4 zile

Monaco preia pentru prima dată președinția Comitetului Miniștrilor al Consiliului Europei

/ Acum 4 zile

FOTO // Republica Moldova aderă la noi instrumente europene în domeniul penal și al industriei audiovizuale

/ Acum 4 zile

VIDEO // Republica Moldova a transmis Principatului Monaco Președinția Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei

/ Acum 4 zile

La Chișinău a fost lansată Platforma Femeilor Deputate

/ Acum 4 zile

Partidul Acțiune și Solidaritate marchează zece ani de la înființare. Igor Grosu: „Vom duce Republica Moldova în Marea Familie Europeană”

/ Acum 4 zile

Aproape 70.000 de buletine de vot, pregătite pentru scrutinul local de duminică

 


 
/ Acum 16 ore

Reforma justiției și lupta anticorupție, discutate de șefa statului și președintele Grupului Statelor împotriva Corupției la Strasbourg

/ Acum 16 ore

Republica Moldova își consolidează sprijinul politic în Parlamentul European și primește recunoaștere pentru parcursul său european

/ Acum 16 ore

Numărul cazurilor de infecții acute ale căilor respiratorii, în scădere cu 15 la sută în ultima săptămână

/ Acum 17 ore

Aplicarea taxelor locale, analizată pe platforma CCI: Autoritățile caută soluții pentru crearea unui cadru fiscal echitabil și favorabil investițiilor

/ Acum 17 ore

Pe 31 mai, în trei localități se va desfășura turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar

/ Acum 17 ore

Taberele ARC 2026 se pregătesc de start: oportunități de participare pentru elevi și tineri din Republica Moldova

/ Acum 17 ore

Raportul privind funcția publică pentru anul 2025: Mai multe oportunități de dezvoltare profesională pentru angajați

/ Acum 17 ore

Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Internațională a Medicului de Familie: „Respectul pentru medici trebuie să însemne investiții, condiții mai bune de muncă și un sistem medical mai puternic”

/ Acum 18 ore

Țările membre ale UE care susțin Rusia sau Iranul ar putea rămâne fără bani de la bloc

/ Acum 18 ore

Președinta Maia Sandu, după Eurovision: „Nu ar trebui să permitem ca nimeni și nimic să afecteze relația dintre România și Republica Moldova”

Vezi mai multe