Președintele Parlamentului, Igor Grosu, mesaj în sprijinul diasporei: „Să avem acorduri sociale în țările unde se află moldovenii și să devenim parte a familiei de țări dezvoltate”
Autoritățile vor continua elaborarea și implementarea programelor de sprijin pentru diasporă precum și negocierea acordurilor de protecție socială cu statele unde sunt stabiliți cetățeni moldoveni. Asigurările au fost date de președintele Parlamentului Igor Grosu, care, totodată, a subliniat deschiderea fără precedent a țărilor europene pentru Republica Moldova, comunică MOLDPRES.
Igor Grosu a declarat în ședința Parlamentului că mai multe țări europene, precum Franța, Italia, Grecia, unde sunt comunități mari de moldoveni, manifestă o „deschidere fără precedent” pentru negocierea și încheierea acordurilor de protecție socială.
„Facem pași importanți pentru a ne ajuta moldovenii oriunde s-ar afla. Dar, totodată, suntem martorii cum aici acasă avem lideri de partide care urăsc diaspora cu tot sufletul”, a declarat Igor Grosu amintind de eticheta „electorat paralel” acordată diasporei de un lider politic din opoziție.
Șeful legislativului a oferit și informații care denotă faptul că diaspora merită să fie tratată cu mult respect la ea acasă.
„Doar în 2024, diaspora a trimis acasă peste 1,5 miliarde de euro în remitențe, bani care ajung la familiile din Republica Moldova. Cu ajutorul diasporei, se fac proiecte în satele și orașele noastre. 1/3 din moldoveni trăiesc deja în statele europene și știu că Uniunea Europeană înseamnă libertate de circulație, bunăstare și pace asigurată. (...) Noi avem încredere în înțelepciunea cetățenilor noștri, oriunde s-ar afla, și în faptul că marea noastră familie știe cel mai bine care e drumul corect pentru țara noastră și va rămâne unită”, a mai spus Grosu.
De asemenea, speakerul a asigurat că autoritățile vor continua elaborarea și implementarea politicilor de sprijinire a moldovenilor aflați peste hotare.
„Guvernarea PAS va continua programele de sprijin ca să întoarcem diaspora acasă, ca să avem acorduri sociale în țările unde se află moldovenii și să devenim mai repede parte a familiei de țări bogate și dezvoltate unde ei deja locuiesc sau muncesc”, a declarat Grosu.
Republica Moldova a semnat luni, 10 martie, la Paris un acord de protecție socială cu Republica Franceză. Pe 5 martie, Senatul Italian a ratificat Acordul de Securitate Socială dintre Republica Moldova și Republica Italiană. Documentul, ratificat și de Parlamentul Republicii Moldova, va intra în vigoare după încheierea tuturor procedurilor în Italia, facilitând accesul cetățenilor moldoveni la drepturi de asigurări sociale.
Deputatul Alex Trubca își depune mandatul
Breaking news
VIDEO // Vasile Tofan este candidatul PAS pentru șefia Guvernului. Igor Grosu: „Republica Moldova are nevoie de competență, integritate, prezență activă și putere de a îndeplini așteptările cetățenilor”
Vicepremierul în exercițiu Mihai Popșoi pentru agenția de presă Xinhua: „Relațiile și cooperarea dintre Republica Moldova și China au un potențial semnificativ de dezvoltare”
Opoziția parlamentară boicotează consultările demarate de șefa statului pentru desemnarea noului prim-ministru
FOTO // Delegații parlamentare din Franța și Polonia, în vizită la Chișinău pentru susținerea parcursului european al R. Moldova
Șefa statului, Maia Sandu, cheamă partidele la consultări pentru desemnarea unui nou prim-ministru
Parlamentul a adoptat Programul național de prevenire și combatere a spălării banilor pentru perioada 2026–2030
Republica Moldova se alătură eforturilor internaționale pentru compensarea daunelor provocate Ucrainei
Curtea Constituțională a anulat dreptul autorităților din Comrat de a-și numi șefii structurilor MAI, SIS și ai organului electoral local. Domnica Manole: „Într-un stat unitar nu există mai multe centre de exercitare a suveranității”
VIDEO // Procesul de amalgamare voluntară se va încheia pe 31 iulie. Alexei Buzu: „Este momentul să luăm decizii responsabile pentru viitorul localităților noastre”
Igor Grosu: Până la finele săptămânii ar putea fi anunțat un candidat pentru funcția de premier
VIDEO // Opoziția va investiga separat activitatea companiilor de stat și sistemul de salarizare
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Din cele 15 proiecte incluse pe agendă, nouă vizează armonizarea legislației naționale cu acquis-ul UE
Republica Moldova va găzdui în 2027 Conferința președinților parlamentelor țărilor candidate la aderarea la UE
Circa 9,2 la sută din consumul zilnic mediu de energie electrică, tranzacționat pe bursă
Jumătate dintre partidele politice nu au depus încă rapoartele financiare. Termenul-limită expiră pe 15 iulie
Peste o sută de tentative de fraudă telefonică au fost prevenite în weekend. O victimă a pierdut aproape 150.000 de lei
UE acordă Republicii Moldova încă 120 de milioane de euro pentru consolidarea apărării. Asistența pentru țara noastră prin EFP ajunge la 317 milioane de euro
Bugetul municipiului Chișinău pentru anul 2026, votat de CMC
VIDEO // Tânăr de 18 ani, arestat pentru trafic de droguri. Polițiștii au ridicat hașiș și cocaină
Ministerul Apărării: Drona Gheran-2 prăbușită la Copanca va fi detonată controlat de geniști
FOTO // Vasile Tofan desfășoară consultări pentru elaborarea programului de guvernare: discuții cu miniștrii, asociații de profil, societate civilă și fracțiunile parlamentare
Noi detalii în cazul cadavrelor descoperite în iazul din Dănceni, Ialoveni. Ambele victime sunt femei
A început admiterea la liceu: actele vor putea fi depuse în două etape
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a avut o întrevedere de rămas-bun cu directorul Biroului de Cooperare al Elveției, Guido Beltrani
Canicula din iunie a adus peste 10.000 de decese în plus în Europa
Drona de la Copanca a căzut lângă o casă. Două persoane au fost evacuate
Laboratoare de științe și clase de matematică din nouă școli model au fost modernizate și dotate cu echipamente de ultimă generație
VIDEO // Republica Moldova marchează 31 de ani de la aderarea la Consiliul Europei
Numărul persoanelor care ne vizitează țara, în continuă creștere: peste 300 de mii de turiști în primul trimestru din 2026