Problema eliminării posturilor ilegale din Zona de Securitate a fost abordată la ședința Comisiei Unificate de Control
Numărul posturilor instalate abuziv în Zona de Securitate de către structurile de forță subordonate Tiraspolului vor fi reduse. Despre aceasta au anunțat reprezentanții regiunii transnistrene în cadrul Comisiei Unificate de Control, care s-a întrunit astăzi în ședință de lucru la Bender, informează MOLDPRES.
Potrivit Biroului politici de reintegrare, informația urmează a fi verificată în teren de către observatorii militari din cadrul Forțelor Mixte de Menținere a Păcii. Aceștia se vor deplasa în teren conform rutelor planificate și vor prezenta rapoarte detaliate.
Delegația Republicii Moldova în Comisia Unificată de Control își menține poziția fermă privind eliminarea tuturor posturilor neautorizate și a instalațiilor care limitează libertatea de circulație în Zona de Securitate, considerând că acestea afectează stabilitatea și securitatea regiunii.
Republica Moldova denunță Acordul de constituire a Comunității Statelor Independente
Președinta Maia Sandu, printre membrii de onoare ai Ordinului European de Merit - distincție oferită pentru contribuții semnificative la promovarea și apărarea valorilor europene
Șefa statului Maia Sandu, despre diferendul transnistrean: „Cel mai mare obstacol în soluționarea conflictului este prezența ilegală a trupelor ruse în stânga Nistrului”
Președinta Maia Sandu la Vilnius: „Anul 2030 este unul realist pentru ca Republica Moldova să adere la Uniunea Europeană”
FOTO, VIDEO // Președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda: „Aderarea Republicii Moldova și Ucrainei la UE până în anul 2030 este un obiectiv strategic al țării noastre”
Partidele politice urmează să prezinte rapoartele privind gestiunea financiară până pe 31 martie curent
Șeful diplomației moldovenești merge la Bruxelles pentru întrevederi cu lideri ai UE și NATO
Peste 300 de proiecte de legi pentru armonizarea cu legislația UE vor fi analizate de Parlament în acest an
Vocea femeilor din Moldova la ONU. Doina Gherman: „Nicio femeie nu trebuie să mai sufere în tăcere”
Dumitru Vartic, acuzat de violență în familie după moartea soției, exclus din PAS
Planul de evaluare ex-post a actelor normative pentru anul 2026, aprobat de Biroul permanent al Parlamentului
Limba română în școlile din regiunea transnistreană. Ion Iovcev: „Educația rămâne cea mai puternică formă de rezistență”
Ambasadorul Republicii Moldova în China a prezentat copiile scrisorilor de acreditare la Ministerul de Externe de la Beijing
Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „O pace echitabilă și durabilă în Ucraina ar putea crea anumite condiții pentru retragerea forțelor militare ruse din regiunea transnistreană”
Meteorologii anunță pentru zilele de odihnă vreme caldă, cu maxime de până la +16°C
VIDEO // Prim-ministrul Alexandru Munteanu anunță instalarea filtrelor suplimentare pe râul Nistru: „Siguranța cetățenilor rămâne prioritatea noastră”
Moldovenii care au lucrat legal în Canada și în Republica Moldova vor putea beneficia de pensii din ambele state
Vicepremierul Valeriu Chiveri, în dialog cu înalți oficiali ai Uniunii Europene, la Bruxelles
VIDEO // Un cetățean al Azerbaidjanului, expulzat din Republica Moldova pentru ședere ilegală
Ministerul Energiei îndeamnă proprietarii de autoturisme să folosească rațional produsele petroliere
VIDEO // Ministrul Dorin Junghietu, despre cazuri de neconcordanțe în facturile la gaz: „Trebuie să ne asigurăm că fiecare situație este verificată corect și echitabil”
FOTO // Mai mulți studenți ai USMF „Nicolae Testemițanu” au participat la cursul „Etica și integritatea academică”
Premierul Alexandru Munteanu a solicitat autorităților și instituțiilor bugetare să instituie un control strict al cheltuielilor
DOC // Pescuitul a fost interzis temporar pe sectorul Naslavcea–Dubăsari al râului Nistru
Vettingul procurorilor continuă: audieri pentru patru procurori din Chișinău
ANTA: peste 170 de sancțiuni aplicate în urma controalelor la transportul rutier de persoane
Doina Gherman, la sesiunea ONU pentru Statutul Femeii: „Accesul la justiție pentru victimele violenței trebuie consolidate”
VIDEO // Al doilea baraj de protecție instalat pe Nistru. Ministrul Mediului: „Echipele sunt pregătite să intervină în cazul apariției petelor de petrol”
VIDEO // Un bărbat riscă până la 15 ani de închisoare, după ce și-a bătut mortal amicul de pahar
VIDEO // Lucrările de construcție din Stațiile electrice Chișinău și Vulcănești avansează: echipamentele majore au fost livrate și instalate