Republica Moldova își dorește să continue parteneriatul cu SUA. Maia Sandu: „Avem o colaborare foarte importantă”
Chişinău, 14 ian. /MOLDPRES/. Republica Moldova are o cooperare foarte importantă cu Statele Unite ale Americii și autoritățile de la Chișinău își doresc să continue această cooperare și după învestirea în funcție a președintelui Donald Trump. O declarație în acest sens a fost făcută marți, 14 ianuarie, de către președinta Maia Sandu, în cadrul unei conferințe de presă susținute pe marginea deciziilor Consiliului Suprem de Securitate, informează MOLDPRES.
Republica Moldova, potrivit Maie Sandu își dorește să dezvolte parteneriatul strategic cu SUA în special în ceea ce ține de securitatea energetică. „Ne dorim să continuăm și să creștem parteneriatul nostru strategic, inclusiv la tema de astăzi - securitatea energetică. SUA ne-au ajutat semnificativ, inclusiv cu resurse pentru proiecte concrete, pentru energie regenerabilă, pentru conectarea noastră cu piața europeană. Avem programe foarte utile în domeniul creșterii competitivității economice în diferite ramuri”, a declarat președinta.
„Avem o colaborarea tare importantă pentru noi și vrem să continuăm această colaborare”, a conchis Maia Sandu.
Potrivit datelor publicate de Ministerul Afacerilor Externe, cadrul juridic bilateral Republica Moldova – SUA este constituit din 126 documente. Printre acestea se numără acorduri, memorandumuri, înţelegeri, declaraţii în domeniile economic, militar, judiciar, învăţământ şi cercetări ştiinţifice.
Volumul comerţului exterior al Republicii Moldova cu SUA în anul 2023 a înregistrat valori de 184,54 mln USD. Exporturile în SUA au înregistrat valori de 61,63 mln, iar importurile – 122,91 mln USD.
În perioada ianuarie – iulie 2024, SUA s-au regăsit în topul țărilor de origine a importurilor de mărfuri în Republica Moldova, cu 1,6% din importuri. Importurile au crescut cu 21,6%. Totodată, SUA a fost și printre principalele țări de destinație a exporturilor de mărfuri – cu 2,6%, înregistrându-se o creștere de 1,7% a exporturilor.
Noul președinte al SUA, Donald Trump, urmează a fi învestit oficial în funcție pe 20 ianuarie. Trump este unicul președinte din SUA cu două mandate neconsecutive. Acesta a mai deținut funcția de președinte al SUA în perioada 2017-2021.
Igor Grosu, despre descinderile la Moldsdata: „Instituțiile trebuie să investigheze cap-coadă și să prezinte toată informația”
Deputații au ratificat Convenția care va permite Ucrainei să solicite despăgubiri de la Federația Rusă pentru prejudiciile de război
Evoluția relațiilor dintre Republica Moldova și Regatul Țărilor de Jos și cooperarea în domeniul securității, discutate de vicepremierul Mihai Popșoi și ambasadorul Fred Duijn
MAE recomandă evitarea călătoriilor neesențiale în Federația Rusă, pe fondul riscurilor sporite de securitate
VIDEO // Mihai Popșoi: „Relația cu Federația Rusă este complicată, dar abordarea rămâne bazată pe drept internațional”
Amalgamare voluntară la Hâncești: șase primării se unesc și vor primi 40,8 milioane de lei pentru dezvoltare
Mihai Popșoi: „Următorul obiectiv este deschiderea celorlalte clustere de negocieri cu Uniunea Europeană”
Mihai Popșoi: Relațiile externe trebuie valorificate mai mult în beneficiul economiei Republicii Moldova
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse proiecte privind energia, justiția și infrastructura școlară
GALERIE FOTO // Prima ședință a Guvernului Tofan, în imagini: priorități, decizii și atmosfera din debutul noului Executiv
Termenul pentru amalgamarea voluntară expiră pe 31 iulie
Ministerele vor prezenta propuneri de optimizări în sistemul public
Premierul anunță reguli mai stricte pentru deplasările externe ale demnitarilor. Vasile Tofan: „Trebuie să strângem puțin cureaua”
Premierul Vasile Tofan cere măsuri împotriva „salariilor nesimțite”. Guvernul va propune plafonări și eliminarea unor sporuri
METEO // Ploi slabe pe alocuri și vânt intensificat. Cum va fi vremea pe 28 iulie
Igor Grosu: „Cetățenii vor beneficia de compensații pentru perioada rece a anului”
Modificările Codului electoral privind alegerile din Găgăuzia, consultate cu reprezentanții Adunării Populare
SATUL EUROPEAN // Un complex sportiv multifuncțional modern a fost construit în satul Fetești, raionul Edineț
Prim-ministrul Vasile Tofan convoacă ședința Guvernului pentru a evalua situația din sectorul energetic
Claca, reînviată în satul Văratic. Localnicii s-au adunat pentru o zi de muncă și voie bună
Premierul Vasile Tofan, la ședința CNIE: „Integrarea europeană este prioritatea zero a Guvernului”
Dan Perciun respinge acuzațiile Primăriei Chișinău privind reforma „Restart” și cere păstrarea terenurilor pentru noi școli și grădinițe
Deputații se întrunesc marți și joi în ultimele ședințe plenare din sesiunea de primăvară. Pe agendă se regăsesc 15 proiecte cu sigla UE
FOTO // Tradiția olăritului, valorificată la Hoginești, la cea de-a X-a ediție a Târgului „La Vatra Olarului Vasile Gonciari”
Președinta Maia Sandu a prezidat ședința Comisiei Naționale pentru Integrare Europeană
GALERIE FOTO // Claca de odinioară a prins din nou viață în satul Văratic
Peste 100 de accidente rutiere cu implicarea bicicliștilor, înregistrate de la începutul anului. Poliția îndeamnă conducătorii să respecte regulile de siguranță
ARMENPRESS: Activitatea economică a Armeniei a crescut cu 7,9% în primul semestru al anului 2026
Concurs pentru localitățile care vor să îmbunătățească accesul la apă potabilă
CSM a anunțat concursuri pentru funcții vacante de judecător la Curtea Supremă de Justiție și curțile de apel