Republica Moldova și Estonia își reafirmă angajamentul pentru consolidarea cooperării
Viceprim-ministrul Mihai Popșoi, ministru al Afacerilor Externe, a avut o întrevedere de rămas-bun cu ambasadoarea Republicii Estonia în Republica Moldova, Aune Kotli, cu reședința la București, transmite MOLDPRES.
Potrivit ministrului Mihai Popșoi, în cadrul întrevederii i-a mulțumit ambasadoarei pentru contribuția la consolidarea relațiilor moldo-estoniene și pentru sprijinul constant acordat de Estonia în procesul de integrare europeană a Republicii Moldova.
Șeful diplomației moldovenești a menționat că, în ultimii ani, cooperarea bilaterală s-a extins prin proiecte în domenii precum securitatea cibernetică, digitalizarea serviciilor publice și educația. Totodată, acesta a remarcat interesul în creștere al companiilor estoniene pentru investiții în Republica Moldova.
Mihai Popșoi a evidențiat și contribuția Estoniei prin programele de asistență pentru dezvoltare. Potrivit acestuia, de-a lungul anilor, Estonia a finanțat 324 de proiecte în Republica Moldova, în valoare de peste 14 milioane de euro.
Ministrul Afacerilor Externe a apreciat că deschiderea oficială a Ambasadei Estoniei la Chișinău, planificată pentru începutul lunii octombrie, va contribui la consolidarea dialogului politic și a cooperării dintre cele două state.
Relaţiile diplomatice între Republica Moldova şi Republica Estonia au fost stabilite la 10 noiembrie 1992.
MAE condamnă încălcarea spațiului aerian după descoperirea fragmentelor dronei de la Văleni
Președinta Maia Sandu, despre Guvernul Tofan: „Planurile de dezvoltare sunt mari și ambițioase. Este nevoie de multă energie și stabilitate pentru a reuși”
Investițiile și proiectele energetice, priorități pe agenda relației dintre Moldova și SUA
VIDEO // R. Moldova va marca Ziua Independenței printr-o paradă militară solemnă. Maia Sandu: „Evenimentul reflectă eforturile pentru consolidarea capacităților de apărare”
VIDEO // Președinta Maia Sandu, despre crizele energetice și hidrologice: „Guvernul va face tot posibilul pentru a atenua consecințele”
VIDEO // Vicepremierul Valeriu Chiveri: „R. Moldova nu recunoaște pretinsele acte de privatizare realizate de structurile de la Tiraspol în raioanele de est”
Localitățile care au inițiat amalgamarea voluntară urmează să definitiveze procedurile necesare pe parcursul lunii august
Vicepremierul Mihai Popșoi, despre vizita delegației din Afganistan: „Procedurile de acordare a vizelor au fost respectate întocmai. Nu s-au constatat încălcări ale prevederilor legale”
Cinci localități din Drochia se unesc într-o singură primărie: amalgamare voluntară susținută cu stimulente de peste 28 de milioane de lei oferite de Guvern
Curtea de Apel Centru a dispus limitarea activității Partidului Republican „Inima Moldovei” pentru 12 luni
CEC va propune Curții Constituționale validarea unui mandat de deputat de pe lista PAS
Parlamentul a examinat 60 de proiecte legislative și a adoptat 52 de acte în luna iulie
Premierul Vasile Tofan, despre vizita delegației din Afganistan: „R. Moldova nu recunoaște guvernarea talibană. Aprobarea acestei vizite a fost o eroare de evaluare și de coordonare instituțională”
Mihai Popșoi a vizitat Lavra Pecerska din Kiev și a condamnat atacurile Rusiei asupra patrimoniului cultural al Ucrainei
Cronica ARHIVELOR // Ion Vatamanu – poet, savant și una dintre vocile renașterii naționale
Republica Moldova găzduiește Tabăra Francofonă Internațională: evenimentul reunește elevi și profesori din nouă țări
Consolidarea rezilienței informaționale, discutată de președinta Maia Sandu și echipa Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării
VIDEO // Peste 2 000 de militari vor defila de Ziua Independenței în PMAN. Ministrul Anatolie Nosatîi: „Un omagiu celor care au luptat pentru libertate”
Alertă de călătorie în Catania, după intensificarea activității vulcanului Etna. Cetățenii, îndemnați să urmărească recomandările autorităților italiene
FOTO // Mai mulți studenți ai Academiei „Ștefan cel Mare” au participat la Sesiunile Științifice Internaționale de Drept și Tehnologie din România
Economii de peste 13 milioane de euro pentru cetățeni și antreprenori, în zece luni de la conectarea la SEPA
Energocom a rezervat necesarul de electricitate pentru astăzi: „Energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie mai scumpă, în special în orele de vârf”
FOTO // Luptătorii moldoveni de greco-roman au câștigat clasamentul pe echipe la turneul de la București
Proiectele de asistență în beneficiul locuitorilor de pe ambele maluri ale Nistrului discutate la întrevederea viceprim-ministrului cu reprezentanta rezidentă a PNUD în Republica Moldova, Daniela Gasparikova
Nivelul apei în lacul Novodnestrovsk continuă să scadă. Comisia Nistreană va analiza situația hidrologică
Peste 3 500 de șoferi, documentați pentru încălcări comise în traficul rutier. Cei mai mulți au depășit limita de viteză
Flux majorat de pasageri pe Aeroportul Chișinău: peste 811 mii de călători deserviți în luna iulie
Cod galben de caniculă, emis de meteorologi: temperaturile vor ajunge până la +35 de grade Celsius
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Japoniei în Republica Moldova
FOTO // Circulație deschisă pe un nou sector al drumului R8.1, între Arionești și Otaci. Vladimir Bolea: „Drumuri bune înseamnă deplasări sigure ale agenților economici și cetățenilor”