
Șefa diplomației din UE a felicitat autoritățile de la Chișinău pentru progresele înregistrate în procesul de integrare europeană
Viceprim-ministrul Mihai Popșoi, ministru al Afacerilor Externe, a avut astăzi o întrevedere cu Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru afaceri externe și politică de securitate, vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas, comunică MOLDPRES.
Cei doi oficiali au discutat despre evoluția dialogului politic dintre Chișinău și Bruxelles, precum și despre consolidarea Parteneriatului în domeniul securității și apărării.
Șeful diplomației de la Chișinău a exprimat recunoștință pentru sprijinul Uniunii Europene în consolidarea rezilienței instituțiilor moldovenești, în special prin activitatea Misiunii de Parteneriat a UE în Republica Moldova (EUPM). Oficialul a subliniat importanța prelungirii mandatului acestei misiuni pentru încă doi ani, în contextul intensificării riscurilor hibride, inclusiv cibernetice și informaționale.
Totodată, Popșoi a apreciat asistența oferită de UE prin Instrumentul European pentru Pace (EPF), care contribuie semnificativ la dezvoltarea capacităților de apărare ale Republicii Moldova.
„Uniunea Europeană este un partener de încredere pentru Republica Moldova. Sprijinul UE este o dovadă clară că Moldova nu este singură în parcursul său european”, a declarat Popșoi.
La rândul său, Kaja Kallas a felicitat autoritățile de la Chișinău pentru progresele înregistrate în procesul de integrare europeană și a reafirmat angajamentul ferm al UE de a susține reformele și eforturile Moldovei. Totodată, aceasta a pledat pentru extinderea colaborării în domenii strategice comune, prin valorificarea Parteneriatului de Securitate și Apărare.
Președinta Maia Sandu, mesaj de felicitare pentru noul cancelar al Germaniei: „Aștept cu nerăbdare să lucrăm împreună pentru a construi o Europă pașnică”
Ministra Afacerilor Europene a Suediei, la Chișinău: „Aderarea la UE este una dintre cele mai bune decizii pe care le poate lua o țară”
Locuitorii din Ustia își vor alege un nou primar pe 16 noiembrie
Ministra Daniella Misail-Nichitin: „Muncim împreună pentru a asigura o bună desfășurare a alegerilor parlamentare din toamnă”
Șefa statului a felicitat locuitorii din UTA Găgăuzia cu sărbătoarea Hederlez: „Tradițiile comunității găgăuze fac parte din bogăția patrimoniului cultural al țării noastre”
CEC: Alegătorii pot solicita votarea cu urna mobilă la alegerile locale noi din 18 mai
Partidele politice pot opera până pe 8 mai modificări în listele pentru alegerile locale noi
Cum au votat alegătorii din Republica Moldova la scrutinul prezidențial din România
Deputații s-au întrunit luna trecută în cinci ședințe plenare
Primul discurs al Papei Leon al XIV-lea: Un apel la pace și o Biserică deschisă tuturor
R. Moldova va putea avea ambasadori în străinătate cu sediul la Chișinău
Premierul Dorin Recean oferă detalii despre acordul pe care îl va semna la Chișinău cu Marta Kos, comisar UE
R. Moldova va emite pașapoarte și documente de călătorie adaptate la standardele europene de securitate
Lideri din întreaga lume l-au felicitat pe noul Suveran Pontif
Premierul Dorin Recean: „Pe 9 Mai vom sărbători victoria păcii”
Cardinalul american Robert Prevost, ales papă
Republica Moldova și România vor coopera pentru realizarea unei arhive vizuale comune
Fum alb la Vatican. A fost ales noul papa
Ministerul Energiei propune majorarea până la 10 kW a plafonului individual de capacitate pentru prosumatori
Încă un condamnat pe viață, eliberat din detenție, a fost întors în penitenciar
Începe evaluarea procurorilor. 88 de procurori au fost notificați
Un judecător de la Curtea de Apel Centru a picat evaluarea externă
Documentarul „Regele Mihai: Drumul către casă” va fi proiectat la Chișinău, de Ziua Regalității
Lucian Blaga, evocat la Chișinău într-o expoziție aniversară organizată de Biblioteca Națională
Noi demersuri pentru susținerea educației de calitate. MEC și DRRM au semnat un Acord de parteneriat