Șefa statului se va întâlni cu diaspora moldovenească din Roma
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, va avea o întâlnire cu cetățenii moldoveni stabiliți în Roma, vineri, 25 aprilie 2025, începând cu ora 17:00, comunică MOLDPRES.
Potrivit Președinției, participarea va fi posibilă doar pe bază de înregistrare, prin completarea unui formular online, în care participanții trebuie să își introducă numele și prenumele conform actelor de identitate.
Locația exactă a întâlnirii va fi comunicată ulterior, prin e-mail, persoanelor înregistrate.
Conform datelor statistice oficiale din 2024, aproximativ 100.000 de moldoveni locuiesc oficial în Italia, reprezentând circa 3% din populația comunitară. Dintre aceștia, 50,8% sunt femei, 32,8% sunt bărbați, iar 15,9% sunt minori.
Asociația „Forța Fermierilor” îl propune pe Alexandru Slusari la șefia Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare. Reacția Guvernului
DOC // Maia Sandu a semnat decretul privind demisia lui Radu Musteață din funcția de ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare
CEC a respins cererea de înregistrare a grupului de inițiativă pentru susținerea inițierii referendumului local de revocare a primarului comunei Coșnița
Alegeri în Găgăuzia „cât mai curând”. Igor Grosu: „Vom adopta decizia și vom aplica legea”
Opoziția protestează împotriva majorării tarifelor la gaze. Igor Grosu: „Aș crede în sinceritatea lor dacă ar veni și cu soluții judicioase”
Igor Grosu, despre plecarea lui Radu Musteață: „Este o demisie de onoare. Nu este o problemă să fi făcut parte dintr-un partid”
Ministrul Agriculturii, Radu Musteață, și-a prezentat cererea de demisie
Deputații se întrunesc vineri în ședință plenară. Pe agendă se regăsesc 23 de proiecte de lege, inclusiv 12 cu sigla UE
China propune aprofundarea cooperării în domeniul apărării cu Republica Moldova, în numele păcii și dezvoltării
Investiții de circa 17 milioane de lei pentru patru localități din Leova care au decis să se amalgameze
Parlamentul a luat act de demisia deputatului Alexandru Trubca
Premierul Vasile Tofan, după discuția cu ministrul Radu Musteață: „Nu voi lua decizii pe baza unor acuzații neverificate sau a unor fotografii interpretate în mod diferit”
Igor Grosu, despre descinderile la Moldsdata: „Instituțiile trebuie să investigheze cap-coadă și să prezinte toată informația”
Deputații au ratificat Convenția care va permite Ucrainei să solicite despăgubiri de la Federația Rusă pentru prejudiciile de război
Republica Moldova va avea, în premieră, un registru digital național al sportului
Ministrul Sănătății, Alexandru Gașnaș: „Efectuăm o examinare tematică a activității Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale”
Scăldatul în ape nesigure va putea fi restricționat. Guvernul aprobă reguli noi pentru protecția sănătății
Noi detalii în dosarul centrului de plasament din Soroca. Patru persoane, puse sub învinuire
Tinerii care vor să-și continue studiile în universități vor putea opta pentru șase specialități noi
Procurorul Ion Covalciuc renunță la concursul pentru Curtea Supremă de Justiție
Tarifele la unele servicii ale ASP au fost ajustate: modificări pentru cetățenii care perfectează pașapoarte sau permise de conducere noi
„Independența care ne unește”: Programul de evenimente dedicate celor 35 de ani de independență, aprobat de Guvern
Guvernul a aprobat Programul privind diversitatea biologică pentru perioada 2026–2030
Circa 85 la sută dintre primării au inițiat procesul de amalgamare voluntară: în august începe amalgamarea normativă
„Independența care ne unește. Moldova-35”: programul evenimentelor dedicate celor 35 de ani de independență
Chișinăul propune noi negocieri în formatul 1+1. Vicepremierul Valeriu Chiveri: „Am primit răspunsuri evazive sau refuzuri”
Primăriile vor organiza licitațiile pentru salubrizare după un regulament unic
VIDEO // Măsuri de debirocratizare pentru antreprenori, solicitate de premierul Vasile Tofan: „Trebuie să facilităm activitatea companiilor locale”
FOTO // Ministrul Anatolie Nosatîi, la Praga: „Republica Cehă este un partener de încredere pe care ne putem baza în procesul de dezvoltare a capacităților noastre de apărare”
Pompierii au salvat 25 de hectare de grâu din calea flăcărilor, la Telenești